Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Czy można wytresować kota? 4 kroki, które pomogą przy szkoleniu
Monika Krupska
Monika Krupska 28.02.2021 01:00

Czy można wytresować kota? 4 kroki, które pomogą przy szkoleniu

kot
unsplash/Jozsef Hocza

Koty niechętnie uczą się nowych rzeczy, nie są tak posłuszne jak psy. Lubią wskakiwać na meble, patrzeć na właścicieli z ukrycia, a przychodzą tylko na dźwięk otwieranej puszki. Niektóre mruczki na zwrócenie uwagi reagują agresją! Nie bez powodu popularnością cieszy się program "Kot z piekła rodem", gdzie Jackson Galaxy uczy jak zapanować nad mruczkiem. 

Sposoby na kota 

Istnieje wiele sposób na radzenie sobie z kotem. Jednak, aby wszystko miało ręce i nogi, a nauka nie poszła w las należy zabrać się do tego od odpowiedniej strony. Tresurę kota należy wziąć na poważnie, ponieważ nikt nie chce później stać się niewolnikiem mruczka. Jeśli chcecie nauczyć kota jakiejś komendy nie zapominajcie o tych krokach. 

Tresura kota w 4 krokach:

1. Wyłącz radio, telewizor, muzykę z laptopa - zwierzakom ciężko skupić się na jednej czynności, słysząc wkoło różne dźwięki. Najlepiej ograniczyć dodatkowe bodźce do minimum, sprawiając, aby mruczek całą uwagę kierował na opiekuna.

2. Opracuj program - niemożliwym jest nauczenie kota skakania, reagowania na imię i przynoszenia zabawki za jednym razem. Przystępując do szkolenia wcześniej należy je rozpisać, po czym uczyć mruczka na raz jednej rzeczy! 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

 3. Pamiętaj o nagrodzie - kto z nas nie lubi otrzymać nagród? Z pewnością wśród nas mało jest takich osób. Tak jak i my lubimy być nagradzani za ciężką pracę, nie zapominamy robić tego samego w stosunku do mruczka. Tym samym kot nauczy się kojarzyć nagrodę z poleceniem.

4. Regularne treningi - lepiej mniej a częściej. Chcąc nauczyć zwierzaka danej komendy należy zaplanować 10-15 minutowe treningi kilka razy w tygodniu. Kilkugodzinne, jednorazowe treningi nie przyniosą takich samych efektów jak krótkie sesje. 

Podczas nauki komend najlepiej rozdzielić zwierzęta. W pokoju, gdzie ma miejsce sesja powinien znajdować się tylko opiekun z uczestnikiem. Warto zastanowić się także nad kupnem klikera (pozytywne wzmocnienie). Dzięki niemu mruczek skojarzy dźwięk przedmiotu z określonym działaniem.

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Tagi: Zwierzęta Kot