Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Czym karmić kota i ile razy dziennie?
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 01:00

Czym karmić kota i ile razy dziennie?

Czym karmić kota i ile razy dziennie?
Pixabay.com

Czym karmić kota – ile karmy każdego dnia?

Zanim przejdziemy do omówienia tego, co kot powinien jeść, określmy najpierw, ile pokarmu powinien dostawać nasz pupil oraz jak często powinien jeść w ciągu dnia. Od tych czynników w dużej mierze zależy, czy nasz kot będzie szczupły, zwinny i zdrowy, czy raczej obrośnie w tłuszczyk i zacznie zmagać się z chorobami towarzyszącymi otyłości, na czele z cukrzycą.

Przede wszystkim, dobór porcji zależy od wieku, płci, masy ciała, trybu życia i stanu zdrowia kota.

Przyjmuje się, że zdrowy, dorosły kot o prawidłowej wadze powinien dziennie spożywać karmę o łącznej masie odpowiadającej 5% masy ciała zwierzęcia. Musi też przyjmować 50 ml wody na każdy kilogram.

Oznacza to, że kot ważący np. 5 kg musi w ciągu całego dnia zjeść 250 g karmy i wypić 250 ml wody.

Jednak kocięta, koci seniorzy, kotki w ciąży albo zwierzęta cierpiące na różne choroby muszą dostawać nieco inne ilości pokarmów i płynów. Dlatego dobrze jest regularnie konsultować dietę kota z weterynarzem lub wyspecjalizowanym zwierzęcym dietetykiem, tak by dopasowywać porcje i skład pożywienia naszego pupila do każdego etapu jego życia.

Sklepy zoologiczne oferują całą gamę karm dedykowanych dla kotów w różnym wieku i stanie zdrowia, a nawet dopasowane do typu sierści i koloru umaszczenia. Lektura opisu użycia produktu najczęściej wystarcza, by zorientować się, jaką porcję danej karmy należy podawać kotu w ciągu dnia, tak by otrzymał odpowiednią ilość składników odżywczych.

Czym karmić kota – ile posiłków w ciągu dnia?

Zasadniczo stosuje się trzy metody karmienia kotów. Wiele zależy tutaj od preferencji konkretnego zwierzaka.

Po pierwsze, można dać kotu swobodny dostęp do jedzenia – karmy suchej lub mokrej. Dorosły kot często nie jada jednego czy dwóch większych posiłków w ciągu dnia, lecz podjada po trochu nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Wadą tego rozwiązania jest to, że koty miewają czasem skłonność do objadania się, zwłaszcza jeśli szczególnie zasmakują w suchej, wysokokalorycznej karmie.

Po drugie, można dawkować kotu jedzenie i podzielić je na posiłki, tak jak ma to miejsce u ludzi. Dzienna porcja karmy zostaje wtedy rozdzielona na kilka dań, w dużej mierze według upodobań konkretnego kota. Niektóre lubią dostać obfite śniadanie, a potem dwa mniejsze posiłki w ciągu dnia. Inne wolą jeść więcej wieczorem, by za bardzo nie wygłodnieć w nocy. Zasadniczo uważa się, że kot powinien dostawać łącznie pięć posiłków w ciągu doby. Metoda dzielenia pokarmu na posiłki pozwala kontrolować, ile dokładnie jedzenia przyjmuje nasz kot. To szczególnie istotne w przypadku zwierząt mających skłonność do przybierania na wadze.

Po trzecie, można łączyć obie powyższe metody: podawać kotu posiłki z mokrej karmy przy stałym, otwartym dostępie do karmy suchej. Ta metoda ma tę samą wadę, co pierwszy schemat – sucha karma jest wysokokaloryczna i łakome zwierzęta mogą jeść jej zbyt dużo, a potem gardzić mokrym pożywieniem, co z kolei może prowadzić do odwodnienia i nadwagi.

Podsumowując, najlepszą metodą karmienia jest dzielenie kotu dziennej porcji karmy – mniej więcej dwóch torebek mokrej i pół filiżanki suchej, optymalnie tylko karmy mokrej w porcjach według instrukcji z opakowania – na pięć posiłków, rozłożonych mniej więcej co dwie godziny w ciągu dnia. Posiłki mogą być podawane kolejno np. z samego rana, przed wyjściem do pracy, w piłce interaktywnej (zob. niżej), po przyjściu z pracy i wieczorem. Ważne, by karmić kota o stałych porach.

Na czas naszej nieobecności można umieścić odmierzony posiłek dla kota w specjalnej zabawce interaktywnej, np. piłce, z której zwierzak sam będzie musiał wydobyć swoje jedzenie, kiedy najdzie go ochota, przy okazji zażywając trochę ruchu. Możesz też ukryć pokarm np. w jakimś kartonowym pudełku w rogu korytarza albo na misce w niedomkniętej szafie. Kot będzie musiał go wyniuchać, co sprawi mu dodatkową satysfakcję, jakim to jest komandosem.

Czym karmić kota – jak ma wyglądać kocia jadalnia?

Kocia jadalnia powinna być zacisznym miejscem, suchym i ciepłym, z dala od kuwety, miski z wodą i ciągów komunikacyjnych, po których tupią domownicy. Kot najczęściej lubi jeść w spokoju i mieć do dyspozycji kilka dróg ewakuacyjnych, na wypadek jakiejś katastrofy, np. nagłego zsunięcia się ze stołu plastikowej torebki, która budzi grozę w kocim sercu.

Nasz kot powinien też mieć stały dostęp do świeżej wody. Nie podawaj dorosłemu kotu mleka, bo zwierzęta te nie tolerują laktozy i wszelkie produkty nabiałowe im szkodzą. Tylko kocięta do mniej więcej piątego tygodnia życia mogą pić mleko, i nie od krowy, a wyłącznie od swojej mamy.

Niektóre koty nie lubią pić z misek – wolą np. tacki, dzbanki, konewki, specjalne kocie fontanny lub zwykłe kapiące krany. Zaobserwuj, skąd lubi pić Twój kot i dostosuj się do jego upodobań. Odpowiednie nawodnienie organizmu to klucz do dobrego zdrowia i samopoczucia naszego zwierzaka.

Miski na jedzenie i wodę powinny być wykonane z porcelany lub szkła (plastik i metal mogą zmieniać smak i zapach jedzenia) i zawsze czyste. Po posiłku należy usunąć z miski resztki jedzenia, bo ich zapach może drażnić i zniechęcać kota przy kolejnym posiłku.

Czym karmić kota – karma sucha i mokra

Karma sucha dla kota ma zalety – nie psuje się szybko, łatwo ją dozować i przechowywać. Ma też jednak duże wady – ma zbyt wiele kalorii i węglowodanów, a zbyt mało wody. Nadmiar suchej karmy w diecie powoduje u kota nadwagę i odwodnienie. Obecnie wielu kocich dietetyków uważa, że należy podawać zwierzętom tylko bardzo niewielkie ilości suchej karmy.

Karma mokra zawiera więcej wody, ma lepszy bilans białek, tłuszczów i węglowodanów, do tego nęci kota ciekawymi fakturami (mięso i galaretka) oraz zróżnicowanymi smakami (mieszanki mięsne zawierają np. kurczaka, wołowinę i cielęcinę). Karma mokra jest korzystniejsza dla zdrowia kota.

Tagi: Polska