Swiatzwierzat.pl
znicz

pixabay/_Alicja_

Tragedia na Mazowszu. Pies zagryzł lisa, żadnego ze zwierząt nie udało się uratować

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Monika Krupska

Udostępnij:

Pies zagryzł lisa, który wszedł na prywatną posesję. Zwierzęcia nie udało się uratować, jak i właściciele musieli pożegnać się z ukochanym czworonogiem. Okazało się, że lis chorował na wściekliznę, wobec czego należało uśpić psa.

Jak informuje linia.com.pl, zdarzenie miało miejsce w Izabelinie w gminie Wiązowna na Mazowszu. Jest to kolejny przypadek wścieklizny u lisa w powiecie otwockim. Niedawno Wojewódzki Lekarz Weterynarii wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania choroby na terenie powiatu otwockiego, mińskiego i w dwóch dzielnicach Warszawy: Wawrze i Wesołej [styczeń/luty 2021].

Właściciele musieli uśpić psa, który zaraził się wścieklizną od lisa. Nie jest znana rasa, ani wiek zwierzęcia. 

Wścieklizna u lisa

– Pierwszy od lat przypadek wścieklizny potwierdzono w połowie stycznia u lisa w Izabeli w gminie Wiązowna, gdy pies zagryzł chore zwierzę. Niestety, to nie jest jedyny przypadek, bo w ostatnich tygodniach potwierdziliśmy wściekliznę u kolejnych pięciu lisów. Ten śmiertelny wirus rozprzestrzenia się w powiecie otwockim – informuje ww. portal Grzegorz Kurkowski.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje zakaz organizowania: targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, jak również organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych. Psy powinny być trzymane na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym. Koty nie powinny wychodzić na dwór. Nakazuje się trzymanie zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach. Ponadto obszary zagrożone powinny być oznaczone. 

Wirus wścieklizny jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wrażliwy jest na ogrzewanie (w temperaturze 60 st. C przeżywa 5 minut) oraz na działanie większości środków dezynfekujących. Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Jak chronić zwierzę przed wścieklizną?

Wirus wścieklizny prawie zawsze jest chorobą śmiertelną. Aby uchronić nasze zwierzę przed nim należy zaszczepić pupila! Na początku grudnia ub.r. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie propagował akcję "Zaszczep pupila, to tylko chwila", promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie woj. mazowieckiego. 

Kiedy należy zaszczepić zwierzę? W Polsce obowiązkowe ochronne szczepienie powinno się wykonać, gdy pies skończy trzeci miesiąc życia. Następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. 

- Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt – poinformował rzecznik prasowy Wojewody Mazowieckiego.

Podobne artykuły

waldemar b.

Aktualności

Były senator PiS Waldemar B. tłumaczy się z przywiązania psa do samochodu. "To absurd”

Czytaj więcej >
pies

Aktualności

Przywiązał psa do pędzącego auta. Były senator PiS Waldemar B. zatrzymany

Czytaj więcej >
zmija

Aktualności

Pilny apel leśników! Na spacerach należy patrzeć pod nogi, jest niebezpiecznie

Czytaj więcej >
pies

Aktualności

Niepokojące wiadomości z Warszawy. Rozpoczął się sezon na kleszcze, są gigantyczne

Czytaj więcej >
Zdjęcie podglądowe  - pies

Aktualności

Nawet 500 zł grzywny za niedopilnowanie psa. Nowe przepisy lada moment wchodzą w życie

Czytaj więcej >
Zdjęcie podglądowe  - okno życia

Aktualności

W Aleksandrowie Łódzkim rusza nowa inicjatywa. Powstanie okno życia dla niechcianych zwierząt

Czytaj więcej >