Swiatzwierzat.pl
Pies i wilk

youtube/rumble viral

Pies i wilk spotykają się podczas spaceru. Ich interakcja wprawia w osłupienie

21 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

W trakcie jednego ze spacerów ze swoim psem w lesie, mężczyzna natrafił na wilka. Każdy, kto znalazłby się na miejscu właściciela, obawiałby się, czy konfrontacja owczarka belgijskiego malinois z jego dzikim krewnym może zakończyć się dla niego tragicznie. Jednakże finał tego spotkania zaskakuje.

Psowate to rodzina lądowych ssaków z podrzędu psokształtnych, obejmujących m.in. psy, wilki, lisy, kojoty czy szakale. Udomowioną formą wilka jest pies domowy, który od tysięcy lat towarzyszy ludziom jako zwierzę użytkowe, a także domowe. Eksperci teoretyzują, że początki udomowienia szacuje się na ok. 12 000 lat przed naszą erą.

Proces domestyfikacji wilków z każdym wiekiem ewoluował, dlatego wielu opiekunów czworonożnych pupili może się zastanawiać, jak wiele z wilka pozostało w psach. Wystarczy obejrzeć nagranie ze spotkania przyjaznego czworonoga z jego dzikim przodkiem, aby samemu wysunąć wnioski.

Wilk i pies przystąpili do zabawy

Pewien mieszkaniec Litwy wybrał się na leśną wędrówkę wraz ze swoim owczarkiem belgijskim malinois. W pewnym momencie niespodziewanie zauważył na drodze wilka. Można się tylko domyślać, jak bardzo przestraszony musiał być właściciel psiaka... ale to nie takie oczywiste.

Napotkany drapieżnik nie był wcale przypadkowym stworzeniem, które mogłoby błyskawicznie przystąpić do krwawej walki. Okazuje się, że wilk przed laty został adoptowany przez człowieka i wychował się w towarzystwie udomowionego czworonoga.

Mężczyzna przed schroniskiem

Mężczyzna czeka 5 godzin przed schroniskiem. Powód? Miłość od pierwszego wejrzenia

CZYTAJ DALEJ

Ku zdumienia właściciela, przyjaciele z dzieciństwa nadal się świetnie pamiętali i od razu przystąpiły do wspólnej zabawy, jak za dawnych dobrych czasów. Bez zważania na to, co dzieje się wokół nich, psowate zaczęły się pogryzać w zabawie i turlać po ziemi. Choć niektóre momenty wyglądają groźne, zwierzęta nie mają zamiaru zrobić sobie krzywdy.

Spotkanie dalekich krewnych robi furorę w sieci

Nagranie przedstawiające zabawy psa z wilkiem zostało opublikowane w Internecie, gdzie w zadziwiająco szybkim tempie zyskało na oglądalności. W sekcji komentarzy pojawiły się wyrazy zachwytu oraz żartobliwe spostrzeżenia:

- Hej, trochę szacunku dla swoich przodków! - zażartował jeden z widzów.

- To dosłownie tak, jakby współczesny człowiek robił zapasy z jaskiniowcem - dodał kolejny.

W jednym z komentarzy zauważono, że wilki są predestynowane do długich polowań w stadach oraz wybijania słabszych osobników. Owczarek belgijski malinois stanowi ich przeciwieństwo. Rasa ta powstała w celu samodzielnej pracy u boku człowieka, a przede wszystkim atakowania silniejszych przeciwników - przestępców czy żołnierzy po stronie wroga. Oznacza to, że w starciu jeden na jeden owczarek mógłby mieć większą szansę na wygraną.

Całe szczęście zwierzaki widoczne na filmie są przyjaciółmi, dlatego nie należy traktować ich relacji jako zwyczajnego zachowania psa po spotkaniu z wilkiem. Reakcja dzikiego zwierzęcia może być zupełnie nieprzewidywalna, dlatego pamiętajmy, by nie spuszczać naszych podopiecznych ze smyczy podczas leśnych spacerów.

TOP 10 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Numer jeden zabija z zimną krwią

Najniebezpieczniejsze zwierzęta świata mogą wyglądać naprawdę niepozornie. Wręcz przeciwnie - mogą być małe, wyglądać uroczo bądź wcale nie uchodzić za drapieżniki. Przedstawiamy 10 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. (Fot. SGreys, canva.com)

Zobacz galerię >

QUIZ: Co wiesz o podwodnym świecie zwierząt?

Pytanie 1 z 6

Największa ryba na świecie to:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: youtube/Rumble Viral

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

ropucha

Pozostałe

Śmiertelnie niebezpieczny trend wśród turystów. Leśnicy biją na alarm

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzęta a przesądy. Czym możemy sprowadzić na siebie nieszczęście?

Czytaj więcej >
Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >