To nie fotomontaż. Jagnię urodziło się z rzadką deformacją, posiada sześć kończyn
Na jednej z niemieckich farm na terenie Saksonii na świat przyszło jagnię z sześcioma nogami. Dolly - bo takie imię otrzymała nowo narodzona samica - ma się dobrze, choć od początku zaobserwowano u niej trudności w funkcjonowaniu. “Dajemy jej szansę” - zaręcza hodowca Bernd Tinter, cytowany przez gazetę “Berliner Morgenpost".
Wady rozwojowe, czyli wszelkie odstępstwa od normy budowy anatomicznej, zdarzają się zarówno u ludzi, jak i różnych gatunków ssaków, chociażby u naszych czworonożnych podopiecznych. Deformacje czy
wszelkiego rodzaju zaburzenia dotykają również zwierząt gospodarskich
, czego przykładem jest nowo narodzone jagnię z gospodarstwa w pobliżu miasta Torgau.
Jagnię przyszło na świat z sześcioma kończynami
Jak podaje jeden z niemieckich dzienników, sześcionożna owieczka o imieniu Dolly stała się sensacją na jednej z tamtejszych farm. Weterynarz zajmujący się zwierzęciem nie stwierdził żadnych problemów zdrowotnych poza deformacją.
Na razie wiadomo jedynie, iż maluch jest w dobrym stanie zdrowia, choć zaobserwowano u niego problemy z samodzielnym wstawaniem. Pobieranie pokarmu od matki także stanowi dla niego trudność. W celu poprawienia jego mobilności hodowca zdecydował się nad podwiązanie bandażem jednej nogi do tułowia zwierzęcia. Taki zabieg może pomóc mu zachować równowagę.
-
Od początku chciała żyć i teraz dajemy jej szansę
- powiedział hodowca Bernd Tinter w rozmowie z dziennikarzami.
W organizmie zwierzęcia mógł drzemać wirus
Wraz z narodzinami młodej owieczki pojawiło się pytanie o przyczynę deformacji. Istnieją przypuszczenia, iż odpowiedzialny za nią jest Wirus ze Schmallenbergu, a dokładniej ujmując czynnik etiologiczny powodujący chorobę zwierzęcą notowaną u przeżuwaczy. W uproszczeniu to choroba atakująca bydło i owce, która prowadzi do narodzin wadliwych cieląt i jagniąt.
Nazwa wirusa nawiązuje do miejscowości położonej w Północnej Nadrenii, w pobliżu której zdiagnozowano pierwszy przypadek. Wektorem wirusa są owady, a zarażeniu ulegają ciężarne samice poprzez przedostanie się insektów do ich macic.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!
- Nie żyją ostatni przyjaciele niedźwiedzia z polskiej armii. “To Wojtek pomógł nam wygrać II WŚ”
- Co robią dzieciaki, gdy mama nie patrzy? Rysiątka mają parcie na szkło, aż miło popatrzeć
- Trener psów zdradził, jakie psie rasy są najtrudniejsze do ułożenia. Nie każdy sobie z nimi poradzi
Źródło: wydarzenia.interia.pl