Swiatzwierzat.pl
Pies widzi

youtube/ Benjamin May

Niewidomy terier irlandzki odzyskał wzrok. Nagrano moment, gdy wreszcie zobaczył swoją rodzinę

2 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Terier irlandzki całkowicie stracił wzrok po tym, jak zachorował na cukrzycę. Weterynarze z Pensylwanii przeprowadzili na pupilu zabieg chirurgiczny, który jednak nie dawał stuprocentowej pewności, że Duffy znowu będzie widział. Opiekunowie trzymal

Terier irlandzki znany także pod przydomkiem "czerwony diabeł" to rasa psów charakteryzująca się nie tylko średniej długości szorstkimi włosami, ale też atletyczną sylwetką, która zawdzięcza zamiłowaniu do aktywności fizycznej. Przezwisko, jakim został obdarzony, przywodzi na myśl nieposkromiony temperament i chęć do psot. Słusznie, ponieważ psiaki tej odmiany są skore do wszczynania awantur oraz potrafią wyciąć swoim właścicielom niezłe numery, kiedy zaczną się nudzić.

Terier irlandzki stracił wzrok

Teriery irlandzkie, dzięki szkoleniom i dużej ilości ruchu, mogą pretendować do miana idealnego towarzysza człowieka pod warunkiem, że ich opiekun wie, jak z nimi postępować. Wykopywane w ogródku dołki i konflikty z innymi psami podczas spacerów są niejako wpisane w ryzyko zajmowania się tymi czworonogami. Ponadto, zwykle nie są one obciążone poważnymi chorobami genetycznymi.

Jednakże nie oznacza to, że nie istnieją pewne wyjątki od tej reguły. Psiak o imieniu Duffy jest jednym z nich. Dotychczas służył jako ratownik i pomagał innym, lecz przyszedł czas, gdy sam wymagał ratunku.

8-letni zwierzak niespodziewanie zapadł na cukrzycę i w ciągu około 3-5 miesięcy całkowicie stracił wzrok. Jego opiekunowie zauważyli objawy cukrzycy dopiero wtedy, gdy było już za późno. Bardzo przeżywali to, że ich milusiński podupadł na zdrowiu, dlatego szukali sposobu na to, by Duffy pewnego dnia znowu zobaczył świat swoimi oczami.

– Widok niewidomego psa, z którym dorastałem, łamał mi serce. Mój przyjaciel wpadał na różne rzeczy, nie był w stanie mnie rozpoznać… cały czas walczył – napisał opiekun Benjamin May na popularnym forum Reddit.

W klinice weterynaryjnej zdarzył się cud

Właściciel Duffy'ego skierowali go na badania poziomu cukru we krwi, który od początku leczenia zaczął spadać. Dawało to niewielką nadzieję na to, że w przyszłości możliwe będzie przywrócenie psiakowi wzroku, choć w tamtej chwili wciąż było to jedynie naiwnym marzeniem.

Pewnego dnia Benjamin otrzymał propozycję od lekarzy weterynarii z Veterinary Referral Center w Pensylwanii. Twierdzili, że są w stanie pomóc Duffy'emu i sprawić, by znowu zaczął widzieć. Opiekun od razu się zgodził i umówił termin zabiegu. 

Cala rodzina wierzyła, że operacja zakończy się sukcesem. Ku zaskoczeniu wszystkich, tak się właśnie stało. Wszystko poszło zgodnie z planem i już wkrótce terier irlandzki mógł zostać wypuszczony z klinki i wrócić ze swoimi bliskimi do domu.

Moment, w którym Duffy wchodzi do pokoju i pierwszy raz od utraty wzroku widzi Benjamina i resztę swojej rodziny, został udokumentowany. Pies o mało nie padł z wrażenia! Zaczął machać ogonem, skakać na swojego pana i przytulać się do jego nóg. Tak bardzo cieszył się, że znów może go zobaczyć. Poruszająca serce reakcja czworonoga przypadła do gustu internautom, którzy masowo oglądali nagranie na platformie Youtube. Dotąd zostało ono odtworzone ponad 16 milionów razy! Wy również musicie je zobaczyć.

Zobacz nagranie:

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: youtube

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >
Pies w Poznaniu

Psy

Pies biegał po skrzyżowaniu w samym centrum miasta. Służby nie miały litości dla właściciela

Czytaj więcej >