Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Ten test ujawni, jak działa twój umysł. Wystarczy, że odpowiesz, które zwierzę widzisz jako pierwsze
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 15.10.2023 10:36

Ten test ujawni, jak działa twój umysł. Wystarczy, że odpowiesz, które zwierzę widzisz jako pierwsze

Na obrazku ukrywają się zwierzęta
Na obrazku ukrywają się zwierzęta, fot. Twitter/MayorFunkytown

Niesamowita iluzja optyczna sprawi, że zwątpisz w swoje zmysły. Na obrazku ukrywają się zwierzęta – czy potrafisz odnaleźć je wszystkie? Wiele osób poddaje się po odnalezieniu jednego i ma to uzasadnienie. Zagadka mówi wiele o Twoim umyśle.

Iluzje optyczne potrafią być źródłem zabawy

Działanie ludzkiego mózgu jest fascynujące. Najważniejszy narząd naszego ciała, mimo zachowywania czujności, łatwo oszukać. Wystarczy podsunąć nam optyczną iluzję, a umysł zaczyna wątpić w to, co widzi. Niedoskonałość naszych mózgów i ich podatność na takie małe oszustwa, można wykorzystać do niecnych celów, jednak potrafią przysporzyć nam także dużo zabawy.

Dzisiaj przychodzimy do Was z iluzją optyczną, przez którą wielu drapało się po głowie. Wśród gąszczu psychodelicznych linii ukrywają się dwa zwierzęta. Niewielu potrafi je odnaleźć, czy podejmujesz to wyzwanie?

Horror w Inowrocławiu. Zwrócił mu uwagę, by posprzątał po psie. Zaczepka skończyła się AMPUTACJĄ

Co widzisz na obrazku? Mało kto dostrzeże te dwa zwierzęta

Co widzisz wśród psychodelicznych czarno-białych linii? Czy dostrzegasz jedynie gąszcz prążków? Okazuje się, że na obrazku ukrywają się dwa zwierzęta. Które z nich zauważyłeś jako pierwsze – łosia czy kota? Wiele osób ma problem z ich dostrzeżeniem. W optycznej iluzji nie zauważają nic, lub jak w przypadku niektórych – nie mają pojęcia, gdzie na obrazku kryje się łoś. Jeśli jesteś w stanie dostrzec zarówno kota, jak i łosia, możesz sobie pogratulować. Niewielu tak dobrze poradziło sobie z tą zagadką.

Test ma odpowiedzieć, czy dominuje u Ciebie prawa czy lewa półkula mózgu

Według twórców iluzji, w zależności od tego, czy w Twoim mózgu dominuje półkula lewa, czy półkula prawa, widoczne jest inne zwierzę. Niestety nie doprecyzowano, która z półkul odpowiada za który widok, ani też co oznacza, kiedy wśród psychodelicznych wzorów nie widzimy nic. Czy takie spojrzenie na iluzję ma sens i pokrycie w rzeczywistości?

Mit o “lewym” i “prawym” mózgu jest głęboko zakorzeniony w naszej kulturze. Osoby, u których dominuje półkula lewa, według tej klasyfikacji są bardziej logiczne i rzeczowe,  a posiadacze “prawego mózgu” mają być bardziej artystyczni i kreatywni. Okazuje się jednak, że nauka ma na tę sprawę nieco inny pogląd.

O ile lateralizacja jest faktem i odpowiada, chociażby za to, że jesteśmy prawo- czy leworęczni, nie ma ona bezpośredniego wpływu na to, czy jesteśmy “artystyczni” czy “logiczni”. Dominacja jednej z półkul w aspektach niezwiązanych z ruchem czy odbieraniem bodźców słuchowych i wzrokowych nie jest wcale pożądana. Nasz mózg działa przede wszystkim dzięki sprawnej komunikacji między obiema półkulami. 

Brakuje badań naukowych na temat wpływu lateralizacji na takie aspekty jak kreatywność czy logiczność. Tak artystyczna czynność jak granie na instrumencie przez doświadczonego muzyka, wbrew hipotezie o prawym mózgu odpowiedzialnym za wszelkie czynności związane ze sztuką, związane jest głównie z aktywnością lewej półkuli mózgu, co zdaje się przeczyć wszelkim przeczuciom. Mowa i funkcje językowe, bezpośrednio związane z kreatywnym pisaniem, również u większości osób mają swoje ośrodki w lewej półkuli. Percepcja przestrzenna, często wykorzystywana w testach na inteligencję, zarządzana jest raczej przez półkulę prawą. Jak widać, sprawa nie jest tak prosta, jak malują ją popularne “psychologiczne” testy i internetowe infografiki.

Źródło: wamiz.pl, o2.pl