Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Te zapachy, kolory i wzory przyciągają osy jak magnes. Jak je przegonić?
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 19.04.2024 08:59

Te zapachy, kolory i wzory przyciągają osy jak magnes. Jak je przegonić?

osa
Fot. Pixabay/beasternchen

Podobnie jak pszczoły, osy są niewątpliwie istotne w panującym ekosystemie. Świat przyrody czerpie wiele korzyści z ich obecności. Z drugiej strony dla ludzi to prawdziwa zmora pojawiająca się wraz z nadejściem słonecznych dni. Może sami jesteśmy temu winni? Niektóre zapachy lub wzory przyciągają osy niczym magnes. Podpowiadamy, jak się z nimi uporać.

Osy odgrywają ważną rolę pod kątem ekonomicznym i ekologicznym

Osy nie raz potrafią nam zepsuć humor, np. podczas rodzinnego grillowania na świeżym powietrzu. Mimo przeganiania ich powracają jak bumerang. Nasza frustracja sprawia, że najchętniej chcielibyśmy się ich pozbyć na zawsze, jednak owady te odgrywają ważną rolę nie tylko dla ekosystemu, ale także dla gospodarki.

Brzęczące istoty odpowiadają za liczebność stawonogów, np. pająków. Na szczycie łańcucha pokarmowego bezkręgowców stoją właśnie osy i chronią niższe w hierarchii gatunki bezkręgowców oraz roślin. Warto podkreślić, że owady te żywią się m.in. mszycami czy gąsienicami, które są sprawcami zniszczeń wśród plonów. Wszystko to przyczynia się większej produkcji żywności oraz napędzania gospodarki. 

osa.jpg
Fot. Pixabay/beasternchen
Prawda o popularnej rasie kota wyszła na jaw. Nawet hodowcy byli w błędzie? Myślał, że na jego podwórko wdarły się psy. Mocno się zdziwił, widząc te zwierzęta

Tego lepiej unikaj, jeśli nie chcesz być otoczony przez stado os

Wraz z nadejściem cieplejszych dni oraz coraz to lepszej pogody osy stają się bardziej aktywne. Ich wzmożona obecność nie raz jest dla nas dokuczliwa. Irytujemy się, gdy co chwilę musimy wymachiwać ręką w celu samoobrony.

Okazuje się, że niektóre zapachy oraz wzory bardziej przyciągają żółto-czarne istotki. Czego lepiej unikać, aby nie mieć chmary gryzących owadów wokół siebie? Osy głównie lgną do:

  • kwiatowych oraz słodkich zapachów perfum;
  • słodkich wypieków oraz napojów;
  • mięsa;
  • alkoholu;
  • farby;
  • kwiatowych wzorów;
  • jaskrawych barw;
  • koloru żółtego, pomarańczowego oraz różowego.
osa.jpg
Fot. Pixabay/Sabine18

Jak przegonić osy? Co zrobić w przypadku ukąszenia?

Okazuje się, że żółta koszulka lub stojące w pobliżu nas ciasto przyciąga osy. Na szczęście są też czynniki, które skutecznie pomogą w pozbyciu się z naszego otoczenia latających owadów. Zwierzęta te nie lubią zapachu octu, cytryn, kawy czy goździków.

Stworzenia te znane są z dość agresywnej postawy. Zwykle atakują w celu obrony własnej bądź gniazda. Co ciekawe mogą żądlić wielokrotnie w przeciwieństwie do pszczół, które po ukłuciu tracą żądło i finalnie umierają. A co robić, gdy padniemy ofiarą osy? 

Użądlenie często bywa bolesne, ale na szczęście w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia człowieka. Wystarczy przemyć zaatakowane miejsce, np. wodą z mydłem, a następnie przyłożyć odkład z octu lub cytryny. Zimne kompresy również mogą w uśmierzeniu bólu. 

Zgoła inaczej jest w sytuacji, gdy użądlona osoba jest uczulona na jad. Może to przerodzić się w silną reakcję alergiczną, prowadzącą do wstrząsu anafilaktycznego a w konsekwencji być realnym zagrożeniem życia. Ważne jest, aby wiedzieć, czy jest się uczulonym na jad. Alergicy powinny zawsze mieć przy sobie adrenalinę. W razie pogarszającego się stanu zdrowia należy wezwać lekarza.