Tak przedłużysz życie swojego pupila. Jakie badania profilaktyczne warto wykonać co najmniej raz w roku?
Zwierzęta często nie potrafią okazać bólu tak, żeby właściciel był w stanie to dostrzec. Co więcej, wiele psów wykazuje jakiekolwiek objawy choroby dopiero w jej zaawansowanym stadium. Dlatego nie warto czekać, aż coś w zachowaniu czy wyglądzie naszego psa, kota czy królika wzbudzi nasz niepokój. Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć.
Czworonogi mogą cierpieć na wiele różnorodnych schorzeń. Niektóre z nich mogą być proste do wyleczenia, inne mogą okazać się ogromnym wyzwaniem. Jednak każde będzie wiązało się z mniejszymi konsekwencjami, jeżeli zostanie szybko zauważone.
Profilaktyka może przedłużyć życie Twojego zwierzęcia
Badania profilaktyczne u ludzi nie budzą żadnego zdziwienia. Podobnie powinno być w przypadku zwierząt. W końcu one dokładnie tak samo jak my, w trakcie życia mogą nabawić się najróżniejszych dolegliwości.
Istnieje wiele popularnie występujących u psów jednostek chorobowych, które wykryte we wczesnym stadium, mogą być całkowicie uleczalne. Z kolei nie wdrożenie leczenia na samym początku może skutkować drastycznym pogorszeniem się stanu zdrowia bądź nawet szybką śmiercią pupila. Poza tym regularna profilaktyka zdrowia psa jest gwarancją tego, że zwierzak żyje w tak wysokim komforcie, jak tylko jest to możliwe.
Dogoterapia to wsparcie nie tylko dla dzieci. Często wystarczy jeden dotyk i pojawia się uśmiechZwierzę to członek rodziny. Wcześnie wykryte choroby to mniej stresu, cierpienia i kosztów
Zalet regularnej profilaktyki zdrowia zwierząt jest wiele. My chcemy wymienić te najważniejsze z nich. Świadomość tych kilku największych plusów, wynikających z dbałości o pojawianie się od czasu do czasu w gabinecie weterynaryjnym z pewnością przekona każdego odpowiedzialnego opiekuna do podjęcia natychmiastowych działań.
- Mniej stresu - wizyty u lekarza weterynarii nie należą do ulubionych czynności większości czworonogów. Wręcz przeciwnie, wiele z nich bardzo stresuje się już na wejściu do lecznicy. Nie zmienia to jednak faktu, że profilaktyczne wizyty są nieporównywalnie przyjemniejsze od tych, które są konieczne w przypadku leczenia chorób w zaawansowanym stadium. Warto również wspomnieć o ograniczeniu stresu właściciela. Szybkie wykrycie choroby daje wiele możliwości. Z kolei przeoczenie pogarszającego się stanu zdrowia pupila z pewnością nie należy do sytuacji przyjemnych.
- Ograniczenie cierpienia - różne czynności weterynaryjne bywają nieprzyjemne bądź nawet bolesne. Jednak pobranie krwi lub moczu w celu wykonania badań profilaktycznych to nic w porównaniu z cierpieniem, które może pojawić się w wyniku zaawansowanych chorób.
- Niższe koszty - badania profilaktyczne, w zależności od wybranego pakietu oraz cen konkretnej lecznicy, mogą kosztować nawet kilkaset złotych. To jednak zdecydowanie mniej, niż wizyty u lekarzy weterynarii specjalizujących się w leczeniu skomplikowanych schorzeń. Poza tym szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości może skutkować redukcją kosztów związanych z wydatkami na leki. Im mniej zaawansowana choroba, tym częściej wystarczą niewielkie dawki podawane przez krótki czas.
Do każdego zwierzęcia powinno podchodzić się indywidualnie
Uogólniając, specjaliści zalecają wizyty kontrolne co najmniej raz do roku. Warto jednak skonsultować się z ulubionym lekarzem weterynarii w celu kompleksowego omówienia potrzeb Twojego zwierzęcia.
Warto pamiętać o tym, że każdy pies czy kot jest inny. W zależności od jego wieku, rasy oraz ogólnej kondycji fizycznej może on potrzebować wizyt o innej częstotliwości oraz badań dopasowanych do jego indywidulanych potrzeb.
Najczęściej wykonywanymi czynnościami podczas wizyty profilaktycznej są oględziny zwierzęcia, badanie morfologiczne krwi oraz podstawowe badanie moczu i kału. Niektórzy lekarze decydują się również na USG jamy brzusznej czy echo serca. Wszystkie te kroki powinny zostać omówione z właścicielem i w razie potrzeby rozszerzone tak, żeby jak najbardziej kompleksowo zadbać o zdrowie danego pacjenta. Polskie prawo obliguje nas do wykonania obowiązkowych szczepień - głównie przeciwko wściekliźnie, co pozwala uchronić zwierzaki przed wieloma poważnymi chorobami.
Źródło: https://www.wetlandia.pl/, https://www.klinwet.pl/