Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Tak pozbędziesz się gołębi z balkonu. Nie będą chciały tam przesiadywać
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 09.03.2024 16:17

Tak pozbędziesz się gołębi z balkonu. Nie będą chciały tam przesiadywać

gołębie na balkonie
Fot. pexels.com/ Arndtpeter Bergfeld

Gołąb miejski to najczęstszy, nieproszony ptasi współlokator, odwiedzający nasze parapety i balkony. Z uwagi na dużą populację gołębi w miastach i stadny charakter tego ptaka walka z nim bywa niezwykle uciążliwa. Dodatkowo należy pamiętać, że w Polsce gatunek ten podlega częściowej ochronie. Znamy jednak kilka skutecznych sposobów, które pozwolą Ci bezpiecznie pozbyć się nieproszonego lokatora ze swojego balkonu. Poznaj wszystkie z nich!

Gołębie są pod ochroną. Warto wiedzieć, kiedy możemy działać

Wielu z nas myśli, że walka z gołębiami to walka z wiatrakami a pozbycie się dzikich lokatorów jest niemożliwe i bardzo trudne. Jednym z powodów jest objęcie gołębi ochroną prawną przez Ministerstwo Środowiska. Nie wszyscy właściciele mieszkań wiedzą, że w przypadku tego gatunku dopuszczalna jest utylizacja gniazd z jajami. Warto jednak pamiętać, że mamy na to określony czas. Jeśli dopuścimy do wyklucia się piskląt w gnieździe, nie wolno nam się ich pozbyć. 

Zadomowione i dobrze czujące się u nas gołębie mogą łatwo powracać, dlatego warto reagować szybko. Ptaki te mają niezwykłą zdolność odbudowywania populacji, na którą bezpośredni wpływ ma łatwy dostęp do pożywienia. W tej sytuacji odstraszenie ich z tarasu może okazać nie lada wyzwaniem. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z walki i pogodzić się z nowymi mieszkańcami naszej przestrzeni. Przedstawiamy kilka sposób na pozbycie się nielegalnych lokatorów z balkonu lub tarasu.

Przemoc to nie tradycja. Rocznie tysiące chartów traci życie w Hiszpanii Nie żyje pan Władek, który uratował koty z pożaru. "Tata przegrał walkę o życie"

Babcine sposoby na walkę z nieproszonym gościem. Jak radzić sobie z gołębiami?

Chemiczne sposoby na pozbycie się gołębi mogą okazać się niezwykle skuteczne. Jednak wykorzystanie ich w praktyce może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nieumiejętne stosowanie dostępnych na rynku odstraszaczy może stanowić zagrożenie dla środowiska i niebezpieczeństwo dla domowników oraz naszych pupili. Warto, więc zastanowić się nad wykorzystaniem alternatywnych sposobów wykorzystywanych przez nasze bacie.

12928319_1092357240825556_2160035161502494766_n.jpg
gniazdo gołębi, Fot. redakcja swiatzwierzat.pl

Jednym z takich sposobów jest charakterystyczna w zapachu i często spotykana w babcinych szafach naftalina. Jej nieprzyjemny zapach to nie tylko skuteczny sposób na odstraszenie moli, ale również dobry środek na walkę z gołębiami. Jeśli jednak zapach ten wyjątkowo nam przeszkadza, to możemy wybrać inne, bardziej dostępne w naszym domu i przyjemniejsze środki.

Na pewno masz je w swojej kuchni. Sprawdź, jak te przyprawy pomagają odstraszyć gołębie

Fani ostrej kuchni na pewno mają nie jeden rodzaj chili w swojej szafce. Jeśli jednak nie lubisz tej ostrej przyprawy, możesz ją zastąpić zwykłym pieprzem. Zarówno pieprz jak i chili to dokonały środek do walki z dzikimi, ptasimi lokatorami. Wystarczy, że zmieszasz jedną z tych przypraw z wodą i spryskasz mieszanką miejsce wybrane przez gołębie. Jeśli ptaki już zaczęły budować gniazdo, to z pewnością zrezygnują z dalszej pracy nad nim.

pexels-marta-branco-1340116-2.jpg
Fot. pexels.com/ Marta Branco

Spryskuj mieszanką balustradę i miejsca uwielbiane przez te ptaki, żeby zapewnić sobie spokój na dłuższy czas. Tylko regularne działania zapewnią nam stuprocentowy sukces, ponieważ gołębie potrafią rozmnażać się nawet pięć razy w roku. Jeśli jednak nie lubimy regularnych działań lub nie mamy czasu o nich pamiętać, to w walce mogą nam pomóc również domowi pupile. Właściciele kotów doskonale wiedzą, że tam, gdzie króluje nasz mały tygrys, żaden gołąb nie odważy się założyć domu. A siatka zabezpieczająca balkon założona dla ochrony walecznego mruczka to również doskonałe zabezpieczenie przed nieproszonymi lokatorami.