Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Tak kończy się bezmyślne rozmnażanie psów. Maleństwo podrzucono pod płot, "Najwyżej zdechnie, mała strata"
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 11.07.2023 14:43

Tak kończy się bezmyślne rozmnażanie psów. Maleństwo podrzucono pod płot, "Najwyżej zdechnie, mała strata"

Szczenię porzucone pod płotem
Szczenię porzucone pod płotem, źródło: facebook/Fundacja Dla Szczeniąt Judyta

Przywiązane do drzewa pośrodku leśnej głuszy, spakowane do reklamówki i zostawione na drodze, wyrzucone do kontenera na śmieci, podrzucone przed bramę schroniska czy płot sąsiadów. Lato to prawdziwa plaga porzuconych zwierząt. Grono podopiecznych Fundacji dla Szczeniąt Judyta zasiliło kolejne psie dziecko, które mogło doznać udaru cieplnego. Człowiek, który był mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę, skazał go na bezdomność. 

Kolejne porzucone szczenię w okresie urlopowym. Bezkarność pokazuje, że opłaca się być łotrem

Właściciele prześcigają się w okrutnych pomysłach, jak pozbyć się niechcianego członka rodziny, uniakając jednocześnie odpowiedzialności karnej. Fundacja przeznaczona ratowaniu psów, w szczególności szczeniąt i ich matek, poinformowała o kolejnym przypadku porzucenia zwierzęcia. Tym razem do całodobowej kliniki weterynaryjnej trafił kilkutygodniowy samiec. 

Zrzut ekranu 2023-07-11 132654.png
Szczenię znajduje się w lecznicy, źródło: facebook/Fundacja dla Szczeniąt Judyta

Wycieńczonego, głodnego i niezdolnego do samodzielnego przeżycia szczeniaka znaleziono pod płotem w czasie upałów. 

- Kiedy przywieziono do nas tego malucha, wystarczyło jedno spojrzenie, by wiedzieć, że nie jest dobrze […] Nieważne, że może nikt go nie zauważy. Najwyżej zdechnie - mała strata. Szlag by cię trafił bezduszny człowieku! - piszą przedstawiciele Fundacji dla Szczeniąt Judyta, nie kryjąc oburzenia rażącym brakiem odpowiedzialności poprzednich właścicieli.

Gad wpełznął prosto do domu i ukąsił dziecko. Rodzice pognali na SOR, a nim zajęli się strażacy

Szczenię walczy o życie. "Umierał, to trzeba go wyrzucić"

Zważywszy na specyficzne objawy kliniczne wskazujące na przegrzanie organizmu, szczenię z podejrzeniem udaru najbliższe dni spędzi w klinice. Zamiast brykać i szaleć, jak na młodego psiaka przystało, czekają go teraz kroplówki, badania i rekonwalescencja pod okiem specjalistów. 

- Malec odwodniony. Dziąsła blade, lepkie. Głodny, spragniony. Łepetynka drży, a on sam ledwie trzyma się na łapkach. Trudności z oddychaniem, brzuch wielki, pękaty, nabrzmiały. Morfologia słaba. Hematokryt 18 a krew wodnista. Psiak “ledwy”. U szczeniąt taki stan to bezpośrednie zagrożenie życia - wymieniają ratownicy zwierząt w treści zbiórki, którą założono w celu pokrycia kosztów leczenia szczenięcia.

Co z pozostałymi szczeniętami z miotu? Tego prawdopodobnie się już nie dowiemy. Chociaż w zaistniałej sytuacji cierpienie zwierzęcia najłatwiej jest zrzucić na karb niesprzyjających warunków finansowych, nagłej alergii u dziecka czy chęci wyjazdu na wakacje, brak kastracji i niekontrolowane rozmnażanie psów czy kotów to bezpośrednie skutki bezmyślnych działań ludzi. 

Wakacyjna tradycja trwa w najlepsze. W ferworze letnich wyjazdów zapominamy, że zwierzę też ma uczucia

Nie trzeba mieć własnego pupila, by zdawać sobie sprawę z faktu, iż opieka nad psem, kotem, królikiem, jaszczurką czy innym zwierzakiem to niełatwe zadanie, niejednokrotnie wymagające od właściciela szeregu wyrzeczeń. Poza skomplikowanymi kwestiami związanymi z rozstaniem z partnerem, przeprowadzką czy wynajmem mieszkania akceptującego czworonożnych podopiecznych, wyzwaniem bywa też wyjazd na urlop. Jak zorganizować wyjazd wraz z futrzastym ulubieńcem? Czy podróżowanie pociągiem z psem to dobry pomysł? A może lepiej zostawić go w hoteliku lub pod opieką zaufanej osoby? Z pozoru proste pytanie rodzą jednak wiele wątpliwości.

O ile dla chcącego, nic trudnego, część osób nie raczy poszukać rozwiązania najlepszego zarówno dla opiekunów, jak i samego zwierzęcia. Według obliczeń Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, w okresie wakacyjnym liczba porzuceń wzrasta nawet o 30%. Nie pomagają też kampanie społeczne poparte badaniami, które wskazują, iż pies ma świadomość trzyletniego dziecka, a porzucenie sprawia mu cierpienie. dla wielu porzucenie pupila to najskuteczniejsze pozbycie się kłopotu na czas wakacji. 

Każda informacja w mediach o interwencjach służb i organizacji zajmujących się ratowaniem zwierząt to świadectwo cierpień niewinnych istot i bezduszności ludzi. Nawet jeśli inicjatywy przeciwdziałające są skazane na niepowodzenie, nie przykładajmy ręki do tego haniebnego procederu.

Źródło: Fundacja dla Szczeniąt Judyta, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami