Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Choroby psów starych - przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 11.02.2021 01:00

Choroby psów starych - przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Choroby psów starych - przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka
pixabay.com

Choroby psów starych - jakie są najczęstsze objawy starzenia się psa?

We wspólnym życiu człowieka i psa dochodzi w końcu do momentu, kiedy ten drugi nie jest już uroczym i niesfornym urwisem lub pełnym życia czworonogiem, nad którego energią trudno było zapanować. Zaczyna wolniej się poruszać, traci apetyt i ochotę do zabawy, potrafi ostro zareagować, kiedy dotkniemy go w newralgiczne miejsce. Niestety są to pospolite objawy naturalnego procesu starzenia, którego pies, podobnie jak człowiek, nie jest w stanie uniknąć. Starzejący się pies nagle zaczyna wymagać wzmożonej opieki ze strony swojego właściciela i ten trudny czas staje się dla nas rodzajem sprawdzianu z właściwego ludziom humanizmu, którego zasady powinno się wcielać w życie również w odniesieniu do zwierząt. 

Kiedy pies się starzeje i widzimy, jak siwieje jego sierść, kiedy coraz dłużej śpi i jego reakcje są opóźnione, tym bardziej powinniśmy uważnie zacząć go obserwować. Jeśli jest już z nami dziesięć lat lub dłużej oznacza to, że naturalnie wszedł w okres starzenia się i staje się narażony na różne choroby, które przydarzają się czworonogom powszechniej, niż moglibyśmy przypuszczać. 

Osoby, które nigdy nie miały w domu kota lub psa, nie zdają sobie sprawy, jak często ich właściciel musi pojawiać się ze swoimi pupilami u weterynarza i to nie tylko na rutynową kontrolę. A im więcej dbamy o nasze czworonogi już od ich młodego wieku, tym bardziej zmniejszamy szanse na wystąpienie u nich poważnej choroby. Profilaktyka jest jak najbardziej wskazana i często pozwala uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości. Równie ważna jest prawidłowa dieta przez całe życie psa, czego bardzo często właściciele nie są w stanie przestrzegać, karmiąc psa resztkami ze stołu i w ten sposób narażając go na dolegliwości w starszym wieku. 

W końcu jednak nadchodzi ten moment, że nie jesteśmy w stanie sami pomóc psu i trzeba zdiagnozować objawy, które coraz częściej są przyczyną naszego niepokoju i poczucia dyskomfortu u starzejącego się psa. Diagnozę stawia weterynarz i, w zależności od stopnia schorzenia, rozpoczyna się żmudny proces leczenia psa. Jakie zatem są najczęstsze choroby starych psów, które wymagają od nas i od weterynarza szczególnej uwagi?

Choroby psów starych - choroby wątroby i nerek

Choroby wątroby i nerek u psa są równie poważne jak u człowieka. Ich objawy mogą często być mylnie odbierane, bądź mogą solidnie nas przestraszyć. Najczęściej występują wtedy biegunki, wymioty, pies chudnie w oczach, a jego brzuch jest bardzo wrażliwy na dotyk. Przy niewydolności nerek pies więcej pije i częściej oddaje mocz, a nawet wprost przeciwnie, może wystąpić u niego niebezpieczne zjawisko bezmoczu. To choroby niełatwe w ich początkach do zdiagnozowania, dlatego starszemu psu powinno się regularnie robić badania krwi z próbami nerkowymi i wątrobowymi. Im wcześniej wykryte, tym łatwiejsze są do wyleczenia. 

Choroby psów starych - dyskopatia

Dyskopatia to choroba, która tak naprawdę nie wybiera. Mimo że bardziej narażone są na nią niektóre rasy psów, tak naprawdę może dotyczyć każdego czworonoga w różnym wieku. Najczęściej cierpią na nią jednak starsze psy. Określenie dyskopatia odnosi się bezpośrednio do tzw. krążków (tarczek) międzykręgowych, których sprawne działanie umożliwia amortyzację kręgosłupa zarówno u ludzi, jak i psów. Narażone są one na zwyrodnienia, które skutkują ich przesunięciem i powodują ucisk na rdzeń kręgowy. Jeżeli choroba dotknie odcinka szyjnego, widzimy że pies nisko zwiesza głowę, jego kark jest sztywny, mięśnie szyi przykurczone i ma on poważne problemy z motoryką przednich kończyn. 

Inaczej wyglądają objawy w przypadku uszkodzenia dysku na odcinku piersiowo-lędźwiowym. Pies wtedy często kuli ogon, ma kłopoty z wypróżnianiem się, unika brania go na ręce i przestaje się bawić. W zależności od stopnia zaawansowania, dyskopatię leczy się, ograniczając ruch psa i stosując odpowiednie ćwiczenia lub, w najcięższych przypadkach, zabiegiem operacyjnym, po którym psa czeka długa rehabilitacja.

Choroby psów starych - choroby kości i stawów

Choroby stawów i kości objawiają się poprzez zwyrodnienia i stany zapalne tych części ciała psa. Najpowszechniejszą wśród nich jest dysplazja stawu barkowego lub łokciowego, która może być zarówno wadą wrodzoną, jak i mieć przyczynę w niewłaściwie sprawowanej opiece nad psem, kiedy jeszcze w jego młodym wieku narażamy go na obciążające stawy zachowania lub po prostu go przekarmiamy. 

Najczęściej narażone na dysplazję są większe psy, które szybciej rosną i mocno obciążają stawy i kości. Najgorzej jeśli niewykryta wcześniej dysplazja daje o sobie znać, kiedy pies jest już w starszym wieku i jest za późno na skuteczną profilaktykę. Nie jest to zatem typowa choroba starych psów, ale u nich właśnie objawia się najboleśniej. Inne choroby stawów i kości u psów objawiają się podobnie jak reumatyzm u człowieka - sztywnym chodem, unikaniem ruchu, polegiwaniem. Najczęściej w ich leczeniu stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pamiętajmy, że psu cierpiącemu na jakąkolwiek chorobę, nie można podawać leków dla ludzi, tylko te przepisane przez weterynarza.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?