Swiatzwierzat.pl
Choroby psów starych - przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

pixabay.com

Choroby psów starych - przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

11 Lutego 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Psy znacznie szybciej niż ludzie osiągają dorosły wiek i tak samo szybko zaczynają się starzeć. Często wiąże się to z poważnymi chorobami, których pies doświadcza tak samo jak człowiek. Jakie są najpowszechniejsze choroby psów starych i czy

Choroby psów starych - jakie są najczęstsze objawy starzenia się psa?

We wspólnym życiu człowieka i psa dochodzi w końcu do momentu, kiedy ten drugi nie jest już uroczym i niesfornym urwisem lub pełnym życia czworonogiem, nad którego energią trudno było zapanować. Zaczyna wolniej się poruszać, traci apetyt i ochotę do zabawy, potrafi ostro zareagować, kiedy dotkniemy go w newralgiczne miejsce. Niestety są to pospolite objawy naturalnego procesu starzenia, którego pies, podobnie jak człowiek, nie jest w stanie uniknąć. Starzejący się pies nagle zaczyna wymagać wzmożonej opieki ze strony swojego właściciela i ten trudny czas staje się dla nas rodzajem sprawdzianu z właściwego ludziom humanizmu, którego zasady powinno się wcielać w życie również w odniesieniu do zwierząt. 

Kiedy pies się starzeje i widzimy, jak siwieje jego sierść, kiedy coraz dłużej śpi i jego reakcje są opóźnione, tym bardziej powinniśmy uważnie zacząć go obserwować. Jeśli jest już z nami dziesięć lat lub dłużej oznacza to, że naturalnie wszedł w okres starzenia się i staje się narażony na różne choroby, które przydarzają się czworonogom powszechniej, niż moglibyśmy przypuszczać. 

Osoby, które nigdy nie miały w domu kota lub psa, nie zdają sobie sprawy, jak często ich właściciel musi pojawiać się ze swoimi pupilami u weterynarza i to nie tylko na rutynową kontrolę. A im więcej dbamy o nasze czworonogi już od ich młodego wieku, tym bardziej zmniejszamy szanse na wystąpienie u nich poważnej choroby. Profilaktyka jest jak najbardziej wskazana i często pozwala uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości. Równie ważna jest prawidłowa dieta przez całe życie psa, czego bardzo często właściciele nie są w stanie przestrzegać, karmiąc psa resztkami ze stołu i w ten sposób narażając go na dolegliwości w starszym wieku. 

W końcu jednak nadchodzi ten moment, że nie jesteśmy w stanie sami pomóc psu i trzeba zdiagnozować objawy, które coraz częściej są przyczyną naszego niepokoju i poczucia dyskomfortu u starzejącego się psa. Diagnozę stawia weterynarz i, w zależności od stopnia schorzenia, rozpoczyna się żmudny proces leczenia psa. Jakie zatem są najczęstsze choroby starych psów, które wymagają od nas i od weterynarza szczególnej uwagi?

Choroby psów starych - choroby wątroby i nerek

Choroby wątroby i nerek u psa są równie poważne jak u człowieka. Ich objawy mogą często być mylnie odbierane, bądź mogą solidnie nas przestraszyć. Najczęściej występują wtedy biegunki, wymioty, pies chudnie w oczach, a jego brzuch jest bardzo wrażliwy na dotyk. Przy niewydolności nerek pies więcej pije i częściej oddaje mocz, a nawet wprost przeciwnie, może wystąpić u niego niebezpieczne zjawisko bezmoczu. To choroby niełatwe w ich początkach do zdiagnozowania, dlatego starszemu psu powinno się regularnie robić badania krwi z próbami nerkowymi i wątrobowymi. Im wcześniej wykryte, tym łatwiejsze są do wyleczenia. 

Choroby psów starych - dyskopatia

Dyskopatia to choroba, która tak naprawdę nie wybiera. Mimo że bardziej narażone są na nią niektóre rasy psów, tak naprawdę może dotyczyć każdego czworonoga w różnym wieku. Najczęściej cierpią na nią jednak starsze psy. Określenie dyskopatia odnosi się bezpośrednio do tzw. krążków (tarczek) międzykręgowych, których sprawne działanie umożliwia amortyzację kręgosłupa zarówno u ludzi, jak i psów. Narażone są one na zwyrodnienia, które skutkują ich przesunięciem i powodują ucisk na rdzeń kręgowy. Jeżeli choroba dotknie odcinka szyjnego, widzimy że pies nisko zwiesza głowę, jego kark jest sztywny, mięśnie szyi przykurczone i ma on poważne problemy z motoryką przednich kończyn. 

Inaczej wyglądają objawy w przypadku uszkodzenia dysku na odcinku piersiowo-lędźwiowym. Pies wtedy często kuli ogon, ma kłopoty z wypróżnianiem się, unika brania go na ręce i przestaje się bawić. W zależności od stopnia zaawansowania, dyskopatię leczy się, ograniczając ruch psa i stosując odpowiednie ćwiczenia lub, w najcięższych przypadkach, zabiegiem operacyjnym, po którym psa czeka długa rehabilitacja.

Choroby psów starych - choroby kości i stawów

Choroby stawów i kości objawiają się poprzez zwyrodnienia i stany zapalne tych części ciała psa. Najpowszechniejszą wśród nich jest dysplazja stawu barkowego lub łokciowego, która może być zarówno wadą wrodzoną, jak i mieć przyczynę w niewłaściwie sprawowanej opiece nad psem, kiedy jeszcze w jego młodym wieku narażamy go na obciążające stawy zachowania lub po prostu go przekarmiamy. 

Najczęściej narażone na dysplazję są większe psy, które szybciej rosną i mocno obciążają stawy i kości. Najgorzej jeśli niewykryta wcześniej dysplazja daje o sobie znać, kiedy pies jest już w starszym wieku i jest za późno na skuteczną profilaktykę. Nie jest to zatem typowa choroba starych psów, ale u nich właśnie objawia się najboleśniej. Inne choroby stawów i kości u psów objawiają się podobnie jak reumatyzm u człowieka - sztywnym chodem, unikaniem ruchu, polegiwaniem. Najczęściej w ich leczeniu stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pamiętajmy, że psu cierpiącemu na jakąkolwiek chorobę, nie można podawać leków dla ludzi, tylko te przepisane przez weterynarza.

Choroby psów starych - choroby serca

Psy zazwyczaj wydają się nam bardzo żywotnymi stworzeniami, których nie powinny dotyczyć problemy chorób serca. Niestety jest to rodzaj bardzo częstych schorzeń u starych psów, spowodowanych często powiększeniem mięśnia sercowego lub chorobą wieńcową. Ich najczęstsze objawy to arytmia, duszności, silny kaszel lub szybkie męczenie się psa. Diagnozę potwierdza się, wykonując zdjęcie RTG lub przy pomocy badania EKG, po czym weterynarz zaleca odpowiednie leki. Nieleczone choroby serca u psów mogą prowadzić do niewydolności całego układu krwionośnego i w efekcie do śmierci.

Choroby psów starych - choroby oczu

Zaćma to choroba, która jest częstą ludzką przypadłością, szczególnie w przypadku starszych osób. Również u psów dotyczy zazwyczaj starszych osobników, choć mogą na nią cierpieć również młodsze psy, na przykład na skutek powikłań po cukrzycy. Jej objawem jest zmętnienie soczewek, które może z biegiem czasu powiększać się i prowadzić do ślepoty. Zaćmę najskuteczniej leczy się poprzez zabieg operacyjny. Można ją również leczyć farmakologicznie, ale taka metoda jedynie hamuje postęp choroby, nie lecząc jej całkowicie. Nieleczona zaćma u psa ostatecznie prowadzi do ślepoty.

Jaskra to nieco mniej powszechna choroba u starych psów niż zaćma. Jaskra ma wiele rodzajów, wyróżniamy jaskrę pierwotną, wtórną, także ostrą i przewlekłą. Objawy mogą być tu różnorodne, od najprostszych w rodzaju łzawienia i nadmiernego mrugania, zmętnienia oka i światłowstrętu do poważniejszych, takich jak powiększenie oka nazywane wolooczem, zwichnięcie soczewki, przewlekłe zapalenie błony ocznej i wylewy śródoczne. Przewlekłą jaskrę leczy się farmakoterapią, która oznacza długotrwałe podawanie psu kropli przeciwzapalnych i przeciwjaskrowych.

Choroby psów starych - nowotwory

Nowotwory są taką samą zmorą dla właścicieli psów jak dla wielu ludzkich rodzin, których członkowie zapadają na tę chorobę. W przypadku starszych psów to w wielu przypadkach przyczyna ich śmierci. Bardzo często wykrywa się je późno, więc, jeśli tylko na skórze psa widzimy niepokojące zmiany lub wyczuwamy pod nią guzki, należy szybko skonsultować się z weterynarzem. 

Oczywiście różne nowotwory powodują różne objawy i często nie zdajemy sobie sprawy, że psa dotyczy dane schorzenie, niemniej każdy niepokojący objaw powinien skutkować wizytą w lecznicy weterynaryjnej. Najczęstsze typy nowotworów u psów to rak skóry, płuc, wątroby i gruczołu sutkowego u suk. Rzadsze są nowotwory jelit, trzustki lub układu rozrodczego. Tak jak u człowieka, nowotwory u psów mogą mieć łagodną lub złośliwą formę. 

Choroby psów starych - choroby układu oddechowego

Wraz z postępującym wiekiem, pies może zacząć cierpieć na choroby układu oddechowego. Objawiają się one dusznością, kaszlem, szybkim męczeniem się lub po prostu słyszalnym świstem podczas wydechów. Mogą być rezultatem polineuropatii lub zapadnięcia tchawicy. Psu można podawać leki uspokajające, przeciwkaszlowe, a przy bardziej poważnej niewydolności konieczna może być operacja udrożnienia tchawicy.

Choroby psów starych - podsumowanie

Wymieniliśmy najważniejsze choroby, na które może cierpieć starzejący się pies. Pamiętajmy, aby nigdy nie lekceważyć niepokojących objawów, które zazwyczaj powodują istotne zmiany w zachowaniu psa i mogą prowadzić nawet do zaburzeń poznawczych. Fakt, że często ich przyczyną jest wcześniejsze, nieodpowiedzialne działanie człowieka bądź po prostu nasza niewiedza, obliguje nas, by w takich przypadkach zapewnić psu jak najlepszą opiekę i być przy nim przy najcięższych chwilach choroby. 

undefinedundefined

Podobne artykuły

facebook/Samuel Flores

Psy

Pies strzegł swojego umierającego przyjaciela. Pozostał u jego boku do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
robaki u psa

Psy

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

Czytaj więcej >
Pies porzucony w worku

Psy

Wrzucił psa do worka i obciążył gruzem. Seryjny oprawca zwierząt pilnie poszukiwany

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Kierowca śmiertelnie potrącił psa i uciekł z miejsca zdarzenia. Czy odpowie za swoje czyny?

Czytaj więcej >
diesel śmierć

Psy

Diesel zachorował na raka. Właściciel towarzyszył mu do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >