Szczeniak po raz pierwszy od adopcji spotyka swoją mamę. Reakcja zwierzaków wzrusza do łez
Pies po raz pierwszy od okresu szczenięctwa spotkał się ze swoją mamą i niemalże od razu ją rozpoznał. Choć w iele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że psy, tak jak ludzie odczuwają tęsknotę za biologiczną rodziną, nagranie z ponownego spotkania suczki i jej potomstwa skłania do myślenia.
Adopcja zwierzęcia to dla człowieka powód do niezmiernej radości. Podczas pierwszych chwil w towarzystwie psa czy kota nasze myśli krążą wokół pozytywów i perspektywie budowania wspólnej przyszłości z nowym pupilem. Wówczas często zapominamy, że nasi podopieczni mają własną rodzinę, którą nawet po miesiącach od separacji wciąż mogą pamiętać.
Czy psy rozpoznają swoich krewnych?
Jesteśmy przyzwyczajeni do rozdzielania szczeniąt od matki oraz reszty rodzeństwa, wierząc, że zastąpimy im rodzinę. Ale czy jest to w ogóle możliwe, by wyprzeć z pamięci wspomnienia z okresu bycia szczenięciem? Czy nasze pupile pamiętają, a co ważniejsze, tęsknią za swoją biologiczną rodziną?
Badania sugerują, że pies może pamiętać swoich rodziców do dwóch lat po separacji. Psy bowiem zachowują „pamięć zapachową” swoich krewnych. Udowadnia to szczeniak, który po kilku miesiącach zobaczył się ze swoją mamą. Nagranie z takiego spotkania zostało opublikowane w 2015 roku na platformie YouTube, lecz niestety zniknęło z platformy.
Szczeniak spotyka swoją mamę pierwszy raz, odkąd zostali rozdzieleni
Bohaterem filmu jest pies o imieniu Harper. Na początku pokazany jest jako 11-tygodniowy szczeniak, tuż przed adoptowaniem przez nową ludzką rodzinę. Następnie pokazane są wydarzenia, które rozgrywają się cztery miesiące później. Widzimy, że suczka wraca do miejsca, w którym się urodziła.
Harper wysiada z samochodu, po czym wącha powietrze, jakby coś wyczuwała. Podążając za swoim właścicielem, znajomy zapach nie daje jej spokoju. Niespodziewanie w pobliżu Harper pojawia się drugi pies. Na tym etapie wciąż nie wiadomo, czy zwierzaki już się rozpoznały.
Chwilę później psy zaczynają się wzajemnie obwąchiwać i przykładać nosy w miejsce, gdzie znajdują się gruczoły zapachowe. Zapach wydzielany przez gruczoły odbytowe u psów pozwala im na odczytanie, czy już wcześniej się spotkały.
Kiedy spokrewnione psy orientują się, że ich zapachy są znajome, momentalnie zmieniają do siebie podejście. Harper wygląda na bardzo podekscytowaną możliwością spotkania się ze swoją mamą. Z radością podskakuje i liże starszą suczkę po pysku, a ona z czułością odwzajemnia uczucia swojego dziecka.
Widok spotykających się spokrewnionych ze sobą psów, niezależnie czy jest to potomstwo czy rodzeństwo z miotu, jest bardzo uroczy i zarazem napawający smutkiem. Uświadamiamy sobie wtedy, że zwierzęta również potrafią się nawzajem rozpoznawać i odczuwać tęsknotę.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
-
Upał zbliża się do Polski. Policja ostrzega: Nie zostawiaj zwierząt w aucie
-
Kierowca autobusu udzielił pomocy sarence leżącej przy drodze. Nikt inny nie zareagował
-
Właściciel uczy psy nowej komendy. Kot skradł całe show, nagranie absolutnym hitem
Źródło: animalchannel.co