Kotek i piesek
Źródło: twitter/funnycat96

Szczeniak kontra kociak - kto wygra ten pojedynek? Nagranie z potyczki roztopi serce nawet największego twardziela

14 Lutego 2021

Szczeniak oraz kociak pod jednym dachem niekoniecznie muszą być wrogami, choć nie ulega wątpliwości, że opieka nad dwoma przedstawicielami najpopularniejszych zwierzaków domowych, potrafi być dla właścicieli nie lada wyzwaniem. Malutki pies i kot wspólnie tworzą wybuchowe połączenie, którego efekty można podziwiać na uroczym nagraniu, które ostatnimi czasy pojawiło się w sieci. Kto zwycięży w starciu małych gigantów? Finał pojedynku trzeba zobaczyć na własne oczy.

Powiedzenia "żyć jak pies z kotem" chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Utarło się w ten sposób określać relacje osób, które nieustannie toczą konflikty. Owo porównanie wzięło się bowiem z przekonania, iż pies nienawidzi kotów i goni je przy każdej nadarzającej się okazji, natomiast mruczek nie przeoczy okazji, by odwdzięczyć się mu drapnięciem pazurami. Czy jednak wyobrażenie na temat tych zwierząt może być nieco przejaskrawione? Czy szczeniak i kociak naprawdę nie mogą zostać przyjaciółmi?

Odwieczne starcie - szczeniak kontra kociak

Powszechnie uważa się, że relacje pomiędzy szczekającymi oraz miauczącymi przyjaciółmi człowieka nie należą do najłatwiejszych. Wynika to poniekąd z odmiennych sposób komunikacji tych zwierząt. To właśnie różnice w sposobie przekazywania komunikatów, na przykład za pomocą mowy ciała, często prowadzą do nasilających się konfliktów między psami i kotami.

Zazwyczaj nieporozumienia wynikają z mało istotnych powodów, lecz z czasem mogą przybrać na intensywności i doprowadzić tym samym do olbrzymich problemów behawioralnych, z którymi właściciel pupili niekoniecznie poradzi sobie bez konsultacji ze specjalistą. Niewykluczone, że to właśnie z tego względu osoby ceniące spokój i bezkonfliktowość wolą zaadoptować wyłącznie przedstawicieli jednego z powyższych gatunków, aby zaoszczędzić sobie kłopotu oraz domowych kłótni.

Co jednak dzieje się w domu tych, którzy postanowili zaryzykować i przygarnęli pod wspólny dach zarówno kota, jak i psa? Efekty tak zuchwałej decyzji można zaobserwować na jednym z nagrań opublikowanych na Twitterze, które zostało zatytułowane "kociak kontra szczeniak".

Właściciele pewnego puchatego duetu przyłapali zwierzaki podczas wspólnych harców na kanapie. Kilkutygodniowego szczeniaka oraz kociaka aż roznosi energia, której nie potrafią rozładować. O siedzeniu w jednym miejscu można zapomnieć! Właśnie wtedy wpadają na pomysł, aby przeprowadzić między sobą pojedynek.

Interwencja we wsi pod Kutnem. Odebrano 2 malutkie suczki, które żyły w strasznych warunkachInterwencja we wsi pod Kutnem. Odebrano 2 malutkie suczki, które żyły w strasznych warunkachCzytaj dalej

Na wideo widzimy, jak mruczek i szczeniak dla zabawy atakują się łapkami i wzajemnie na siebie skaczą. Psoty trwają przez kilka sekund, po których zwierzaki w końcu dobitnie zdają sobie sprawę z tego, że chyba nie potrafią się pojedynkować tak, jak oczekiwaliby tego od nich widzowie. Cały misterny plan idzie w łeb, a właściciel kończy nagrywanie w momencie, gdy zwierzaki przestają się sobą interesować.

Czy kot i pies mogą mieszkać razem?

Zdaniem behawiorystów zwierząt, nie istnieje jedna konkretna odpowiedź na pytanie, czy trzymanie psa i kota pod jednym dachem, to dobry pomysł. Każdy przypadek jest oczywiście inny, a rola opiekuna w wychowywaniu swoich podopiecznych ma kluczowy wpływ na kształtowanie się ich późniejszych relacji.

Eksperci przekonują by, zamiast rezygnować z adopcji kota oraz psa, warto stopniowo przyzwyczajać pupile do mieszkania w towarzystwie stworzenia o nieco innych przyzwyczajeniach. Najlepszym rozwiązaniem pozostaje wspólne wychowywanie zwierzaków już od pierwszych tygodni życia. Dlaczego? Powód jest prosty - w tym wieku zwierzęta nie mają wykształconych instynktów, dlatego ich socjalizacja przebiega bezproblemowo.

Całe szczęście zarówno malutka chihuahua, jak i mruczek z filmu wyglądają, jakby wystarczająco się ze sobą zapoznały, dzięki czemu nie żywią do siebie negatywnych uczuć. Ich zacięte "pojedynki" pozostają jedynie niewinną zabawą. Wideo z udziałem tego uroczego duetu można potraktować jako niezaprzeczalny dowód na to, że pies i kot pod jednym dachem jednak mogą się ze sobą zaprzyjaźnić, a historie o niekończącym się starciu tych gatunków można włożyć między bajki.

Zobacz nagranie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł