Kuskus niedźwiedzi
Źródło: youtube.com/Wrocław TV

Światowa sensacja we wrocławskim zoo. Na świat przyszedł niesamowity kuskus niedźwiedzi

21 Lutego 2021

Kuskusy niedźwiedzie żyją jedynie w 4 ogrodach zoologicznych świata. Temu wrocławskiemu, jako jedynemu na świecie udało się rozmnożyć te zwierzęta. To prawdziwa sensacja. Naturalnym środowiskiem tego gatunku jest indonezyjska wyspa Celebes. Choć lepiej powiedzieć, że jeszcze jest - zwierzakom tym grozi całkowite wyginięcie.

Kuskus niedźwiedzi to jeden z najbardziej zagrożonych gatunków na Ziemii. Jest on niezwykle tajemniczy, ludzie nie odkryli jak dotąd wszystkich jego zagadek. Nie dziwi więc, że nagłówki światowych mediów obiegła informacja z Wrocławia. To w tamtejszym ogrodzie zoologicznym, jako jedynym na świecie, udało się rozmnożyć te zwierzęta. Dobra passa ZOO we Wrocławiu trwa, kilka dni temu pisaliśmy o myszojeleniu ze stolicy Dolnego Śląska.

Kuskus niedźwiedzi ma potomstwo

Kuskus niedźwiedzi to zwierzę o masywnym ciele, które osiąga do 10 kilogramów wagi i liczy do 60 centymetrów długości. Sierść tego torbacza przypomina tę niedźwiedzią. Wizualnie stworzenie również upodabnia się do miśka - duża głowa, z krótkim pyszczkiem i różowym nosem, ostre pazury i długie łapy. Kuskusy mają też coś z małp - chwytne ogony.

Zwierzęta te są niezwykle ostrożne i powolne. Żyją w parach lub w bardzo niewielkich grupach, nie należą do najbardziej towarzyskich stworzeń. Ich podstawę diety stanowią liście, kwiaty, niedojrzałe owoce i pąki. Zwierzęta te są gatunkiem zagrożonym. Nie potrafią zaadaptować się do życia w zmieniających warunkach. Nie potrafi żyć na terenach zmienionych przez człowieka, co znacząco utrudnia jego poznanie i zbadanie.

Mimo tak niesprzyjających warunków, wrocławkie ZOO odniosło sukces. Pracownikom tego ogrodu zoologicznego - jako jedynym na świecie - udało się rozmnożyć te niezwykłe zwierzęta. I to po raz czwarty! Jak informuje portal wroclaw.pl, dzięki działaniom wrocławskiego zoo, Polacy pokazują, że kuskusy niedźwiedzie można ratować przed wyginięciem.

Żółwie morskie w niebezpieczeństwie. Zima zagraża ich życiuŻółwie morskie w niebezpieczeństwie. Zima zagraża ich życiuCzytaj dalej

ZOO dumne

To niesamowite uczucie mieć udział w rozmnożeniu takiego gatunku i przyczynienia się do jego ochrony. Od początku bardzo uważnie obserwujemy kuskusy i notujemy dosłownie wszystko – zachowania osobnicze, interakcje, sposób poruszania i żywienia, a nawet analizujemy ich odchody. Staramy się też dać im jak najwięcej spokoju i swobody, dlatego mieszkają na zapleczu, gdzie kontakt mają tylko z wybranymi pracownikami. Uważam, że to wszystko leży u podstaw naszego sukcesu – mówi Radosław Ratajszczak, prezes zoo w rozmowie z wroclaw.pl

Jak informują pracownicy, pierwsze informacje o rozmnożeniu, pojawiły się 20 lipca 2020 roku. To wtedy opiekunowie zaobserwowali młodego kuskusa w torbie matki. Jak poinformowano - był to moment niezwykły, ale też bardzo niebezpieczny, ponieważ młody osobnik nie był wówczas jeszcze w pełni wykształcony i poza torbą nie byłby w stanie przeżyć. Pod koniec grudnia młody torbacz odważył się na wyjście z ciepłej kieszonki matki i poznawanie otoczenia.

Obecnie pracownicy obserwują jak przemieszcza się po gałęziach na wybiegu i próbuje podkradać jedzenie matce, ale wciąż jej nie odstępuje i w chwilach niepewności błyskawicznie „wskakuje” do torby. Na razie na dietę małego kuskusa składa się głównie mleko matki, ale już próbuje podjadać „dorosłe” przekąski czyli liście. Podejrzewamy też, że nowo narodzony osobnik to samiec, ale potwierdzimy to dopiero, kiedy bardziej się usamodzielni i przyzwyczai do nas – opowiada kierownik działu małych ssaków Andrzej Miozga.

5 lat historii

Kuskusy trafiły do Wrocławia w 2016 roku. Przyjechały one z indonezyjskiego centrum rehabilitacji zwierząt, gdzie znalazły się w wyniku interwencji służb, które odebrały je przemytnikom. Pierwszy maluch narodził się we Wrocławiu zaledwie rok później. To pokazuje, że dolnośląskie ZOO ma naprawdę świetne warunki do rozwoju.

Mamy do czynienia z gatunkiem, o którym prawie nic nie wiadomo. By go skutecznie chronić w naturze potrzebne są podstawowe informacje o jego biologii. Tymczasem ich nie ma. Dlatego nasza hodowla jest taka ważna, bo je dostarcza. Na przykład dzięki nam świat poznał powolne tempo rozwoju młodych, co ma ogromne znaczenie dla przetrwania tego gatunku w naturze. Wciąż wiele jest do odkrycia. Dlatego aplikowaliśmy do EAZA, aby objąć kuskusa Europejskim Programem Hodowli w ogrodach zoologicznych (EEP). Udało się i będziemy go koordynować – mówi Radosław Ratajszczak, prezes zoo.

Na świecie w ogrodach zoologicznych żyje zaledwie 14 kuskusów niedźwiedzich. Przebywają one na Batu Secret na Jawie (Indonezja), Pairi Daiza w Belgii, Ústí nad Labem w Czechach, w Memphis Zoo & Aquarium w USA oraz we Wrocławiu. Polski ogród jako jedyny na świecie z powodzeniem rozmnożył ten gatunek. Ogrody na świecie korzystają ze wsparcia Wrocławia w zakresie hodowli kuskusów.

Zobacz wideo:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł