Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Wilki coraz częściej podchodzą do naszych domów. Czy jest się czego bać?
Oktawian Góral
Oktawian Góral 19.02.2021 01:00

Wilki coraz częściej podchodzą do naszych domów. Czy jest się czego bać?

Wilki
pixabay.com/wilda3/cc0

Zima sprawia, że nie tylko ludzie i nasi podopieczni mają więcej problemów. Nieprzyjemna aura, skute lodem poszycie lasów sprawia, że także wilki zaczynają wykraczać poza swoje naturalne siedliska. Problemy ze zdobyciem pożywienia czy znalezieniem bezpiecznego i ciepłego schronienia powodują, że dziko żyjące drapieżniki coraz chętniej zbliżają się do gospodarstw, ale nawet wchodzą na nasze podwórka.

Spotkanie wilka z człowiekiem

O tragicznym spotkaniu z wilkami przekonały się daniele w jednej z hodowli w województwie zachodniopomorskim. Czy człowiek powinien obawiać się kontaktu z wilkiem? Okazuje się, że w większości przypadków spotkanie z wilkiem zakończy się ucieczką tego zwierzęcia, gdy tylko nas zobaczy. O czym trzeba pamiętać, gdy wilk stanie na naszej drodze?

Przede wszystkim pojawianie się wilków w okolicach siedzib ludzkich nie dzieje się bez przyczyny, a wielu sytuacjom jest winny człowiek. Przede wszystkim wilki pojawiają się tam, gdzie ludzkie zabudowania niebezpiecznie zbliżyły się do lasu. Granica między terenami otwartymi a leśnymi przestrzeniami to obszar, gdzie wilk w naturalny sposób będzie szukał pożywienia. Zabudowania, które tam wyrosły są znacznie młodsze niż lasy, czyli naturalne królestwo tych dzikich drapieżników.

Po drugie, pozostawiane przez ludzi śmieci, w tym resztki żywności, sprawiają, że wilki przestają odczuwać strach przed człowiekiem, a zaczynają korzystać z pokarmu, który wyrzucamy. To bardzo niebezpieczna sytuacja, która może doprowadzić do tego, że wilki będą podchodziły coraz śmielej i bliżej. Zastanówmy się także nad tym, gdzie wyrzucamy śmieci.

Spacer z psem? Tylko na smyczy

Wszyscy kochamy lasy. Podczas spaceru z naszym pupilem nie raz mamy ochotę spuścić go ze smyczy, by swobodnie wybiegał się w otwartej przestrzeni. Niestety, jest to skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne zachowanie. Spuszczony ze smyczy pies jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla leśnych stworzeń, lecz także innych spacerowiczów oraz ich zwierząt. Nie wolno też zapominać, że wilki mogą przenieść na naszych pupili wściekliznę.

Warto także wspomnieć o tym, że na przestrzeni ostatnich lat zaobserwowano coraz częstsze tendencje do mieszania się psów z wilkami. Powstałe w ten sposób hybrydy są w opinii ekspertów niepożądanymi stworzeniami, które zanieczyszczają pulę genetyczną zagrożonych wyginięciem wilków, dlatego właściciele powinni mieć to na uwadze, pozwalając luźno biegać swoim podopiecznym.

Ponadto, wilki to niezwykle inteligentne i ciekawskie stworzenia, które są jednak dosyć płochliwe. Podczas napotkania człowieka na swojej drodze zwierzę zwykle zatrzymuje się na chwilę, aby nam się przypatrzeć, zanim rzuci się do ucieczki. Jest to oznaka zainteresowania ale także sposób upewnienia się przez wilki, że nie grozi im atak z naszej strony. 

Dlatego właśnie wilki, które wykazują nadmierne zainteresowanie ludźmi i same podchodzą do człowieka, mogą być dla nas szczególnie niebezpieczne. Nigdy nie mamy pewność, czy przyjaźnie wyglądający czworonóg w pewnej chwili nie zaatakuje. undefinedW takiej sytuacji należy powoli się wycofać, ale nie uciekać. Po oddaleniu się w bezpieczne miejsce należy poinformować o zdarzeniu odpowiednie służby, takie jak eko patrol lub urząd gminy.

Zobacz zdjęcie:

Źródło: unsplash/tahoe

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Tagi: Wilk