Swiatzwierzat.pl

pixabay.com/birgl/cc0

Światowy dzień kota. Dziś wszystkie mruczki obchodzą swoje święto

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Właściciele mruczków stają na głowie, by sprawić radość i przyjemność swoim podopiecznym. Właśnie dziś, 17 lutego, obchodzimy Światowy Dzień Kota. Przyglądamy się historii tego święta, które celebrowane jest na całym świecie. Kto wpadł na pomysł kociego święta, jaka jest jego geneza i co możemy zrobić w tym niezwykłym dniu, by umilić życie mruczących towarzyszom?

Światowy Dzień Kota 2022

Światowy Dzień Kota jest obchodzony nad Wisłą od 2006 roku. Powstał z inicjatywy miesięcznika Kot oraz klubu Cat Club Łódź. Święto pod nazwą Giornata mondiale del gatto obchodze jest dziś także we Włoszech. Inne państwa mają swoje odpowiedniki światowego dnia kota, jednak odbywają się one w innych terminach. W Wielkiej Brytanii koty świętują 8 sierpnia, w Stanach 29 października, w Rosji 1 marca, a w Japonii 22 lutego.

Światowy Dzień Kota to doskonała okazja, by okazać swoje serce kotom. I nie mówimy tutaj o naszych kanapowych mruczkach, którym codziennie uchylamy nieba, ale o zwierzętach, które przebywają w schroniskach dla zwierząt oraz o tzw. kotach miejskich.

Tego dnia warto przygotować paczkę dla lokalnego przytuliska dla zwierząt, znaleźć w niej powinny się zapasy karmy, zarówno suchej, jak i mokrej, ale także koce - nie przypadkiem święto odbywa się zimą, warto więc zastanowić się nad losem zmarzniętych stworzeń. 

Jak celebrować dzień kota?

Jeżeli chcemy sprawić radość naszym domowym pupilom, warto zastanowić się nad specjalną kolacją dla mruczących smakoszy. W tym artykule pisaliśmy o niezwykle pysznej walentynkowej kolacji, którą można zaserwować naszym koteczkom. Jeżeli nie próbowaliście, dziś jest doskonała okazja.

Dzień Kota to inicjatywa włoskiej dziennikarki, Claudii Angeletti, która w 1990 roku na łamach magazynu dla miłośników zwierząt Tuttogatto zapytała czytelników o najlepszą datę na celebrację kociego święta. Wybór padł właśnie na 17 lutego. Powodów jest kilka. Wspomnieć warto, że luty to w astrologii miesiąc wodnika, który utożsamiany jest z wolnością i niezależnością oraz stanowczością - tak jak koty. Po drugie, historycznie luty to miesiąc czarownic i kotów. A po trzecie, siedemnastka, to dla naszych południowych przyjaciół, po prostu szczęśliwa liczba.

Światowy Dzień Kota został ustanowiony, by zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa, które czyhają na mruczków. Święto kotów ma nam przypominać o zwierzętach pozostawionych w schroniskach oraz zachęcić do pomocy chorym i porzuconym zwierzakom.

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Tagi:

Podobne artykuły

Pozostałe

Targi rzeczy dla zwierząt Meet my Buddies odbędą się już 20 i 21 maja w centrum Warszawy - musicie tam być!
Czytaj więcej >

Pozostałe

Ta zagadka doprowadza każdego do szaleństwa. Mało kto potrafi znaleźć kota na półce z książkami
Czytaj więcej >

Pozostałe

Alarm w Warszawie, dziecko i pies poparzone tajemniczą substancją. "Na wszelki wypadek niczego nie dotykajcie"
Czytaj więcej >

Pozostałe

Za zamkniętymi drzwiami dopuścił się okropnego czynu, wszystko nagrał. "Nie tylko pies był ofiarą"
Czytaj więcej >

Pozostałe

Zamiast gadżetów na komunię poprosił o wyjątkowy prezent. Piękny gest chłopca wzruszył tysiące osób
Czytaj więcej >

Pozostałe

Adam Zagalski nie żyje, wolontariusz i twórca bloga "Podróż na cztery łapy". Zginął w wypadku
Czytaj więcej >
Oktawian Góral

Wydawca swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]