Światowy dzień kota
Źródło: pixabay.com/birgl/cc0

Światowy dzień kota. Dziś wszystkie mruczki obchodzą swoje święto

17 Lutego 2021

Tak, to dziś! Światowy Dzień Kota wypada 17 lutego i celebrowany jest na całym świecie. Mruczące święto naszych podopiecznych ma na celu zwrócić uwagę na los tych zwierząt. Jak spędzić ten wyjątkowy dzień i co podarować kotu z okazji jego dnia? Sprawdzamy jakie zwyczaje mają obywatele świata oraz jaka historia kryje się za tym niezwykłym świętem.

Właściciele mruczków stają na głowie, by sprawić radość i przyjemność swoim podopiecznym. Właśnie dziś, 17 lutego, obchodzimy Światowy Dzień Kota. Przyglądamy się historii tego święta, które celebrowane jest na całym świecie. Kto wpadł na pomysł kociego święta, jaka jest jego geneza i co możemy zrobić w tym niezwykłym dniu, by umilić życie mruczących towarzyszom?

Światowy Dzień Kota 2021

Światowy Dzień Kota jest obchodzony nad Wisłą od 2006 roku. Powstał z inicjatywy miesięcznika Kot oraz klubu Cat Club Łódź. Święto pod nazwą Giornata mondiale del gatto obchodze jest dziś także we Włoszech. Inne państwa mają swoje odpowiedniki światowego dnia kota, jednak odbywają się one w innych terminach. W Wielkiej Brytanii koty świętują 8 sierpnia, w Stanach 29 października, w Rosji 1 marca, a w Japonii 22 lutego.

Światowy Dzień Kota to doskonała okazja, by okazać swoje serce kotom. I nie mówimy tutaj o naszych kanapowych mruczkach, którym codziennie uchylamy nieba, ale o zwierzętach, które przebywają w schroniskach dla zwierząt oraz o tzw. kotach miejskich.

Tego dnia warto przygotować paczkę dla lokalnego przytuliska dla zwierząt, znaleźć w niej powinny się zapasy karmy, zarówno suchej, jak i mokrej, ale także koce - nie przypadkiem święto odbywa się zimą, warto więc zastanowić się nad losem zmarzniętych stworzeń.

Cała prawda o twoim mruczku. Koci test inteligencjiCała prawda o twoim mruczku. Koci test inteligencjiCzytaj dalej

Jak celebrować dzień kota?

Jeżeli chcemy sprawić radość naszym domowym pupilom, warto zastanowić się nad specjalną kolacją dla mruczących smakoszy. W tym artykule pisaliśmy o niezwykle pysznej walentynkowej kolacji, którą można zaserwować naszym koteczkom. Jeżeli nie próbowaliście, dziś jest doskonała okazja.

Dzień Kota to inicjatywa włoskiej dziennikarki, Claudii Angeletti, która w 1990 roku na łamach magazynu dla miłośników zwierząt Tuttogatto zapytała czytelników o najlepszą datę na celebrację kociego święta. Wybór padł właśnie na 17 lutego. Powodów jest kilka. Wspomnieć warto, że luty to w astrologii miesiąc wodnika, który utożsamiany jest z wolnością i niezależnością oraz stanowczością - tak jak koty. Po drugie, historycznie luty to miesiąc czarownic i kotów. A po trzecie, siedemnastka, to dla naszych południowych przyjaciół, po prostu szczęśliwa liczba.

Światowy Dzień Kota został ustanowiony, by zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa, które czyhają na mruczków. Święto kotów ma nam przypominać o zwierzętach pozostawionych w schroniskach oraz zachęcić do pomocy chorym i porzuconym zwierzakom.

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł