Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies merda ogonem? To wcale nie musi oznaczać radości
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 22.08.2022 13:14

Dlaczego pies merda ogonem? To wcale nie musi oznaczać radości

Zdjęcie ilustracyjne
unsplash/Jamie Street

Dlaczego psy merdają ogonami? Z pewnością każdy z Was uzna, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Tymczasem ostatnie badania dowodzą, że pupil może w ten sposób wyrażać nie tylko radość i zadowolenie. W ruchu ogona kryje się cała gama emocji. Uważa się, że machanie ogonem to najbardziej charakterystyczne zachowanie psa oraz oznaka, że zwierzę na pewno czuje się szczęśliwe i chce okazać radość z powodu obecności właściciela. To często powtarzane stwierdzenie nie do końca jest zgodne z prawdą. Jak zatem prawidłowo odczytać komunikat, który chce nam przekazać nasz pupil?

Pies macha ogonem - to dobrze, czy nie?

Można powiedzieć, że u psów, obok podstawowych czynności fizjologicznych, najważniejszą czynnością, bardzo często decydującą o życiu i przetrwaniu jest wzajemne porozumiewanie się. Komunikacja jest w królestwie zwierząt zjawiskiem powszechnym, co jednak nie oznacza, że zwierzęta mogą przekazywać sobie dowolne informacje. Niemal wszystkie naturalne zwierzęce komunikaty dotyczą stanu emocjonalnego lub są reakcją na jakiś bodziec.  Psy poprzez machanie ogonem mogą przekazywać szereg emocji. Powszechna interpretacja tego komunikatu niewerbalnego mówi, że jest on metodą okazywania przez psa szczęścia, satysfakcji czy rozradowania. Jednakże grupa włoskich naukowców z Uniwersytetu w Trento odkryła, że wielu właścicieli może być w niemałym błędzie.

W pozornie oczywistym sygnale może zawierać się znacznie więcej emocji, począwszy od nerwowości i poczucia niepokoju, a skończywszy na agresji. Niestety, z samego ruchu ogona nie da się odczytać stanu emocjonalnego naszego psa. Ważne jest bowiem, w którą stronę czworonóg macha ogonem, a przy tym zwrócenie uwagi na całą postawę jego ciała.

Zwróć uwagę, jak pies macha ogonem

W badaniu przeprowadzonym przez włoskich naukowców wzięły udział 43 zdrowe psy różnych ras. Czworonogom pokazano filmy z udziałem innych psów, jednocześnie mierząc im tętno oraz badając aktywność mózgu. Specjaliści wyciągnęli zaskakujące wnioski na podstawie zachowania testowanych zwierzaków. Okazało się, że zwierzęta obserwujące, jak inne osobniki machają ogonem bardziej w lewo, stawały się niespokojne, spięte, a ich serca zaczynały bić mocniej. Oprócz tego, u oglądającego taką scenę psa prawa półkula podejmowała działanie. Warto przy tym dodać, że odpowiada ona za zachowania związane z lękiem i depresją.

Jednocześnie wykazano, że merdanie może rzeczywiście oznaczać szczęście, jednak kiedy pies wykonuje ruch bardziej w stronę prawą. Wówczas badane pupile stawały się rozluźnione i nie widać było po nich żadnych oznak zdenerwowania czy agresji. Analogicznie w trakcie testu aktywowała się lewa półkula, odpowiadająca za pozytywne uczucia i spokój.

Należy przy tym pamiętać, że pozycja ogona nie pozostaje bez znaczenia. Ogon trzymany wysoko w pozycji poziomowej może wskazywać na zaciekawienie, zaś kiedy pies wygina ogon nad grzbietem lub gwałtownymi ruchami przechodzi z pozycji spoczynkowej do pionowej może ostrzegać innych przed możliwym atakiem. Ogon podwinięty między nogami to natomiast sygnał, że zwierzak nie szuka konfliktu i po prostu się boi.

Co ciekawe, machanie ogonem wcale nie jest wrodzoną umiejętnością u psów. Szczeniak po pierwszym miesiącu życia, czyli po otwarciu oczu, zaczyna odkrywać otaczający go świat. I tak, jak niemowlęta uczą się uśmiechać i odczytywać ludzką mowę ciała poprzez obserwację rodziców i krewnych, szczeniaki rozpoczyna naukę machania ogonem wzorując się na swojej mamie.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: natemat.pl, psy.pl

Tagi: Pies Porady