Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czy psy mają poczucie humoru? Ekspert nie ma wątpliwości
Emil Hoff
Emil Hoff 24.09.2021 02:00

Czy psy mają poczucie humoru? Ekspert nie ma wątpliwości

BeFunky-collage - 2021-09-24T161656.187
Photo by Alvan Nee on Unsplash

Stanley Coren, jeden z wiodących kynologów (ekspertów od psów) na świecie, udzielił niezwykłego wywiadu radiu ABC Adelaide. Zapytany o to, czy psy mają poczucie humoru, bez wahania odparł, że owszem, a potem przytoczył przykłady żartów, jakie psy robią swoim opiekunom.

Dorosły pies, jak twierdzi prof. Coren, ma umysłowość trzyletniego dziecka, a trzylatki potrafią robić kawały. Dlaczego więc psy nie miałyby żartować?

"Psy mają świetny ubaw!"

- Mieliście kiedyś wrażenie, że wasz pies zrobił wam numer? - pyta Coren radiosłuchaczy. - Ten dziwny wyraz pyska, roześmiane oczy? No więc prawdopodobnie faktycznie padliście ofiarą psiego żartu.

Naukowiec twierdzi, że typowym psim żartem jest porywanie przedmiotów. Pies porywa kapeć, odbiega, kładzie go na ziemi. Kiedy opiekun zbliża się, by zabrać przedmiot, pies znowu go chwyta w zęby i odbiega kawałek dalej.

- Dla psa takie zachowanie nie ma żadnej funkcji praktycznej - twierdzi Coren. - On po prostu robi sobie żarty, to dla niego świetny ubaw!

Stanley Coren podał też inne przykłady żartów, jakie robiły psy, i to z własnego życia. Pewnego razu żona Corena była gospodynią przyjęcia dla znajomych. Ich pies rasy cairn terrier, imieniem Flint, siedział pod stołem, licząc, że któryś z gości go pogłaszcze lub poczęstuje czymś z obiadu. Kobieta uznała, że obecność psa narusza powagę okazji, i wyprosiła go z jadalni.

- Wtedy Flint wypadł jak burza z pomieszczenia - opowiada Coren. - Widać było, że biegnie gdzieś w konkretnym celu. Gdy wrócił, miał w zębach jedną z par bielizny mojej żony, którą zaczął spektakularnie wymachiwać na oczach gości!

Innym razem to goście Corenów przyprowadzili psy. Malutki pomeranian dokuczał większemu pudlowi. W którymś momencie pudel się zdenerwował, chwycił pomeraniana za skórę na karku i niczym matka szczenię - zaniósł do łazienki gospodarzy. Tam wrzucił pieska do wanny o wysokich ścianach, z której pomeranian nie mógł wyjść. Następnie pudel zaczął biegać wokół wanny, jakby chwalił się, jaki świetny numer wyciął złośliwemu mikrusowi.

Różne rasy mają różne poczucie humoru

Stanley Coren dodaje, że o poczuciu humorów psów pisał już Karol Darwin, a najnowsze badania potwierdzają jego przypuszczenia. Statystyki pokazują, że niektóre rasy psów są bardziej skore do zabaw i figli, a inne mniej.

Do ras obdarzonych największym poczuciem humoru według Corena należą: seter irlandzki, angielski springer spaniel, cairn terrier, airedale terrier, golden retriever i pudel.

Z kolei rasy bez poczucia humoru to: rottweilery, buldogi, bloodhoundy i pieski chihuahua.

Słuchacze podzielili się historiami

Wywiad ze Stanley'em Corenem okazał się hitem na antenie radia ABC Adelaide. Czytelnicy przesłali do redakcji wiele własnych historii o psich żartach, które zostały opublikowane na stronie internetowej radia.

- Mój kelpie robi tak - pisze jeden ze słuchaczy. - Podchodzi do drzwi i szczeka żałośnie, żeby go wypuścić. Jak wstaję i otwieram drzwi, zawraca na pięcie i wskakuje na kanapę, gdzie przed chwilą siedziałem. Przysięgam, że pies się wtedy szczerzy jak głupi.

- Nasz psiak rano zabiera nam skarpetki, gdy spieszymy się do pracy - pisze inny słuchacz. - Ma wielki talent do skradania się, ale wykorzystuje go tylko, by dopaść nasze skarpetki.

- Mój pies ma zabawkowego krokodyla, który pierdzi, gdy się go naciśnie - opowiada inny internauta. - Po prostu uwielbia kłaść mi go pod nogi, gdy nie patrzę, a potem cieszy się z głośnego pierdnięcia.

A jakie żarty robią Wasze pieski? Napiszcie w komentarzach na naszym Facebooku!

Źródło: abc.net.au

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!