Swiatzwierzat.pl
OSP Miłoradz

OSP Miłoradz

Stado martwych dzików znalezionych w kanale. Eksperci uwzględniają różne scenariusze

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Niepokojące odkrycie w kanale Stary Nogat w pobliżu miejscowości Ząbrowo (woj. pomorskie). W czwartek w godzinach porannych dyżurny operacyjny stanowiska kierowania Komendy Powiatowej PSP w Malborku przyjął zgłoszenie o martwych zwierzętach. W wodzie znajdowało się truchło piętnastu dzików. Co je zabiło?

Na miejsce zadysponowano dwa zastępy straży pożarnej z JRG Malbork oraz zastęp OSP Miłoradz wyposażony w łódź płaskodenną. Strażacy przeszukali brzeg kanału na odcinku 5 km. O zaistniałej sytuacji powiadomiono Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej oraz powiatowego lekarza weterynarii.

15 martwych dzików w kanale. Służby wkroczyły do akcji

Truchła pływały w różnych miejscach, a ich wyłowienie bez odpowiedniego sprzętu nie należało do łatwych zadań. Czynność trzeba było powtórzyć aż 15 razy. Na szczęście strażacy ochotnicy podołali wyzwaniu.

- Ratownicy w pełnym zabezpieczeniu: ubraniach ochronnych, rękawicach i maskach - z łodzi przy użyciu bosaków sprowadzali martwe zwierzęta na brzeg rzeki - informuje Komenda Powiatowa PSP w Malborku.

W następnej kolejności truchło dzików zostały przewiezione za pomocą ładowarki teleskopowej w wyznaczone miejsce. Akcja potrwała blisko 7 godzin.

Policja

Policja ustaliła właściciela zaniedbanego shar pei'a z Torunia. 31-latek skazał psa na powolną śmierć

CZYTAJ DALEJ

Czy zwierzęta padły ofiarą choroby?

Jak podaje Dziennik Bałtycki, przyczyna śmierci zwierząt nie była od początku jasna. Obawiano się, że zmarły w wyniku zachorowania na ASF - afrykański pomór świń. Wiele jednak wskazywało na to, że przyczyną śmierci całego stada było utonięcie.

- Bardzo nas niepokoi cała ta sytuacja. Jak wiadomo, gmina Stare Pole znajduje się w czerwonej strefie, jeśli chodzi o ASF – afrykański pomór świń, a pozostałe nasze gminy są w strefie żółtej. Ewentualne potwierdzenie pozytywnego wyniku pociągnie za sobą zwiększenie środków ostrożności - powiedział na łamach portalu malbork.naszemiasto.pl Stanisław Chabel, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Malborku.

Powiatowy inspektor weterynarii wysłał próbki truchła do laboratorium w Gdańsku. Wyniki zostały upublicznione już następnego dnia.

Okazuje się, że groźny wirus nie przyczynił się do śmierci dzikich zwierząt. Powodem tajemniczej śmierci stada był najprawdopodobniej nieszczęśliwy wypadek.

- Może być też tak, że te dziki po prosty się utopiły. Wataha mogła wejść na kruchy lód i wpaść do wody. To już zdarzało się w przeszłości, ale nie w takich ilościach - czytamy słowa Wojciecha Szczerbińskiego, powiatowego lekarza weterynarii w Malborku na stronie malbork.naszemiasto.pl

Zobacz zdjęcia:

Martwy dzik w kanale

OSP Miłoradz

Martwe dziki

OSP Miłoradz

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami! 

Podobne artykuły

Facebook/Obywatelska Gmina Łubianka

Inne zwierzęta

Smutny widok przed domem jednego z sołtysów. Zdjęcia martwej sarny błyskawicznie obiegły internet

Czytaj więcej >
FACEBOOK/WILDBASE

Inne zwierzęta

Sówka pierwszy raz została wykąpana. Jej zdjęcia robią furorę w sieci

Czytaj więcej >
unsplash/Svetozar Cenisev

Inne zwierzęta

Inwazja szczurów w Toruniu. Miasto rozpoczęło deratyzację, trzeba zachować ostrożność

Czytaj więcej >
polskiwilk.org.pl/

Inne zwierzęta

Śmierć młodego wilka w lesie. Zwierzę konało kilka dni

Czytaj więcej >
twitter/CPW_SE

Inne zwierzęta

Przerażony niedźwiedź utknął na drzewie. Podano mu środek uspokajający, by spadł na ziemię

Czytaj więcej >
pixabay/bparker73

Inne zwierzęta

Na świat przyszedł niezwykle rzadki cielak z dwoma głowami. To przypadek jeden na 100 tys. (WIDEO)

Czytaj więcej >