Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Spomiędzy budynków wystawała tylko głowa sarny. Zwierzę nie mogło się nawet ruszyć
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 23.03.2024 15:47

Spomiędzy budynków wystawała tylko głowa sarny. Zwierzę nie mogło się nawet ruszyć

sarna
Fot. RSPCA

Ten widok zaskoczył przechodniów. Dzikie zwierzę zaklinowało się pomiędzy budynkami. Wystawała tylko głowa. Przechodnie widząc cierpienie mieszkańca okolicznego lasu, nie mieli innego wyjścia, jak zaalarmować odpowiednie służby. Akcja ratunkowa jednak zdecydowanie nie należała do najłatwiejszych.

Spomiędzy budynków wystawała głowa zwierzęcia

Mieszkańcy jednego z osiedli w hrabstwie Lincolnshire byli jakiś czas temu świadkami niecodziennej sytuacji. Otóż przechodnie dostrzegli, że spomiędzy dwóch budynków wystaje głowa zwierzęcia. Najwyraźniej sarna, chcąc przecisnąć się pomiędzy nimi, utknęła na dobre, a samodzielnie nie mogła uwolnić się z potrzasku, w jakim się znalazła.

Na miejscu po otrzymaniu zgłoszenia zjawili się lokalni strażacy, którzy we współpracy z ratownikami dzikich zwierząt rozpoczęli akcję. Każdy z nich zdawał sobie sprawę, że ze spanikowany dzikim zwierzęciem należy obchodzić się ostrożnie i delikatnie, by nie przysporzyć mu jeszcze więcej strachu.

Po zabiegu weterynarz wysyła opiekunowi zdjęcie psa. Wiadomość wywołuje łzy Zwierzęta czują, że ich opiekun umiera? Pielęgniarka nie ma wątpliwości

Konieczne było wezwanie pomocy

Gdy akcja ratunkowa nabrała już tempa, okazało się, że zwierzę usytuowało się w mocno niekomfortowym położeniu nie tylko dla siebie, ale i jego wybawców. Największym zdziwieniem strażaków był fakt, że sarna znajdowała się w pozycji do góry nogami. To tylko przysporzyło dodatkowych problemów.

Zwierzę było wystraszone i ułożone w bardzo trudnej pozycji. Tę akcję z całą pewnością mogli zaliczyć do wyjątkowo skomplikowanych. Zwykle strażacy wzywani są, aby uratować kotka z wysokiego drzewa, a tym razem mieli do czynienia z dziką zwierzyną. Dlatego też zupełnie zrozumiałe było wezwanie pomocy w postaci profesjonalnych ratowników zwierząt.

akcja ratunkowa.jpg
Fot. RSPCA

Dzikie zwierzę miało wiele szczęścia

Strażacy zdecydowali się wezwać dodatkową pomoc. Skontaktowali się z RSPCA (ang. Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals), aby uzyskać wsparcie. Jest to charytatywna organizacja, działająca na terenie Anglii oraz Walii, która wspiera opiekę nad zwierzętami.

Pod okiem specjalistów uwolniono zwierzynę. Zastosowano liny oraz słupy, dzięki którym bardzo ostrożnie wyciągnięto sarnę przez szczelinę pomiędzy ścianami. Akcja ratunkowa zakończyła się sukcesem. Dzikie zwierzę nie odniosło żadnych urazów. Przetransportowano je w bezpieczne miejsce, a następnie zostało wypuszczone na wolność. 

Przyczyny zaklinowania się sarny między budynkami wciąż nie są znane, jednak wszyscy mają nadzieję, że sytuacja się już nie powtórzy.

źródło: RSPCA