Swiatzwierzat.pl
Sowa

youtube/Robert E Fuller

Sowa, której pisklęta się nie wykluły, znajduje małe sówki w gnieździe. Bezcenna reakcja

10 Maja 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Samica puszczyka zwyczajnego, nazywana Luna przyjęła pod opiekę dwa uratowane pisklęta, które umieszczono w jej gnieździe. Miłośnik dzikiej natury z North Yorkshire w Wielkiej Brytanii udokumentował moment, w którym zastępcza mama bierze pod skrzydła adoptowane podloty.

Puszczyk znalazł w gnieździe dwa pisklęta

Przez ostatnie dwa lata ta pełna nadziei sowa o imieniu Luna bardzo chciała odkryć, czym jest macierzyństwo. Niestety, marzenie, by zostać matką, kończyło się zawodem i rozczarowaniem.

Jak wyjaśnił Robert E. Fuller, brytyjski rehabilitant dzikiej przyrody, mimo jej najlepszych starań, jaja złożone przez Lunę się nie wykluwały. Po dwóch latach nieudanych prób na horyzoncie rozbłysło światełka nadziei.

Kot i opos

Głodny opos dorwał się do kociej miski. Mina mruczka wyraża więcej niż tysiąc słów

CZYTAJ DALEJ

Rehabilitant dowiedział się o dwóch sowich pisklętach, które zostały osierocone i potrzebowały rodzica. Jakie inne zwierzę mógłoby się lepiej nadawać na ich opiekuna, niż przepełniona matczyną miłością Luna?

Robert E. Fuller potajemnie umieścił pisklęta w gnieździe znajdującym się wewnątrz dziupli i z niecierpliwością czekał na powrót dorosłej sowy. Istniała bowiem szansa, że Luna nie zaakceptuje obcych piskląt, a nawet może wyrządzić im krzywdę.

Sowa zaakceptowała sierotki jako własne potomstwo

Na szczęście żaden z tych ponurych scenariuszy się nie sprawdził. Kiedy samica puszczyka wylądowała na drzewie i wsunęła głowę do środka dziupli, jej reakcja była natychmiastowa. Luna od razu wślizgnęła się do gniazda i z zachwytem wzięła ledwo opierzone maleństwa pod swoje skrzydła.

To nie koniec wspaniałych wiadomości o ptasiej rodzinie. Okazuje się, że historia zatoczyła koło, ponieważ Luna sama jest uratowanym puszczykiem, wychowywanym przez sowy w Fotherdale.

- Po tak długim oczekiwaniu w końcu została mamą – przyznał opiekun zwierząt.

Teraz samica może spełniać się w roli matki, opiekując się dwoma osieroconymi pisklętami. Zdaniem Roberta, ich przyszłość naprawdę świetnie prosperuje, a pokrewieństwo to nie jedyny czynniki decydujący o bliskości pomiędzy osobnikami danego gatunku. Rodzina to coś więcej niż więzy krwi - to wzajemne wsparcie, bezgraniczna miłość i akceptacja pomimo dzielących różnic.

9 najrzadszych, ale szalenie pięknych kotów. Większość Polaków nawet nie wie, że istnieją!

Te rasy kotów są nie tylko rzadkie, ale przede wszystkim niezwykle fascynujące! Mają wyjątkowy wygląd i charakter, a swoją oryginalnością zachwycą każdego. Warto je poznać! (fot. unsplash/Tran Mau Tri Tam)

Zobacz galerię >

Sprawdź swoją wiedzę o dzikich zwierzętach Polski!

Pytanie 1 z 8

Jaka część żyjących w Polsce gatunków dzikich zwierząt jest zagrożona wyginięciem?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: youtube/Robert E Fuller

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >