Swiatzwierzat.pl
Żmija

pixabay/mtajmr

Leśnicy ostrzegają: uważaj na pełzających mieszkańców lasu

10 Maja 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Nie tylko w sezonie grzybowym warto patrzeć pod nogi. Wysokie temperatury sprawiły, że gady coraz częściej pojawiają się na szlakach turystycznych. Leśnicy z Nadleśnictwa Bydgoszcz apelują o ostrożność - wybierając się na spacer lub przejażdżkę po lesie, trzeba liczyć się z ryzykiem spotkania węży.

Nadleśnictwo Bydgoszcz opublikowało w mediach społecznościowych wpis dotyczący rzadkiego widoku w tamtejszych lasach. Pan Marek Kijek natknął się na nietypowego osobnika, który w ostatnim czasie wybudził się z zimowej hibernacji.

Węże wybudziły się ze snu, uważaj, ale nie zabijaj

- Wąż, na którego natknął się mieszkaniec Bydgoszczy, jest widywany stosunkowo rzadko. Gadem tym jest gniewosz plamisty — podają leśnicy, publikując zdjęcie wspomnianego stworzenia.

Informację o spotkaniu z gadem w podbydgoskich lasach przekazano naukowcom z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, zajmującym się właśnie gniewoszami.

W Polsce występują 4 gatunki węży: zaskroniec zwyczajny, żmija zygzakowata, wąż Eskulap oraz wspomniany wcześniej gniewosz plamisty. Spośród wymienionych gatunków jedynie żmija zygzakowata jest jadowita, pozostała trójka nie stanowi zagrożenia dla człowieka.

Z racji tego, że są węże to gady zmiennocieplne, wygrzewające się w porannym słońcu zaskrońce, to typowy widok w polskich lasach. Co więcej, w kwietniu i maju, gdy stworzenia te zaczynają gody, w nasłonecznionych miejscach można zaobserwować nawet kłębowiska splecionych ze sobą węży - samicę z kilkoma samcami.

Leśnicy apelują, by nie zabijać napotkanych na naszej drodze zwierząt, gdyż wszystkie węże w Polsce są objęte ochroną gatunkową. Będąc w górach, lasach lub na mokradłach należy patrzyć pod nogi i zwracać uwagę na to, gdzie się idzie. Ze względu na obecność gadów, ale także wielu innych insektów, np. komarów czy kleszczy, do lasu lepiej zakładać wyższe, bardziej zabudowane obuwie i długie spodnie.

W razie zetknięcia z wężem najlepiej się oddalić. Nie próbuj na siłę zrobić mu zdjęcia, jeśli ewidentnie jego droga przetnie się z twoją.

Małpa

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

CZYTAJ DALEJ

Co zrobić, gdy ugryzie nas żmija?

Żmije polują na gryzonie, ale też żaby i jaszczurki. Najczęściej można spotkać je w okresie letnim. Bywa, że pojawiają się w przydomowych ogródkach, jednak zazwyczaj uciekają przed człowiekiem, a atakują w ostateczności. Aby do tego doszło, gad musi zostać sprowokowany, dlatego należy unikać miejsc, gdzie lubi przebywać.

Jak zatem należy się zachować, jeśli już dojdzie do ugryzienia przez żmiję? Krzysztof Trębski z Lasów Państwowych radzi, by zachować mimo wszystko spokój i działać na chłodno. Panika i strach u ukąszonego powoduje wzrost tętna i szybsze rozprzestrzenianie się jadu w organizmie, dlatego w pierwszej kolejności należy unieruchomić ukąszoną kończynę, by spowolnić zachodzący proces.

Pracownik Lasów Państwowych podkreśla, by pod żadnym pozorem nie wysysać jadu i nie nacinać miejsca ukąszenia – takie praktyki mogą przynieść odwrotne skutki do zamierzonych i tylko zaszkodzić! Możliwie szybko należy zgłosić się do lekarza, który zapewne poda surowicę w postaci zastrzyku.

Warto przypomnieć, że ukąszenie żmii zygzakowatej jest niebezpieczne szczególnie dla dzieci i osób starszych - dla dorosłego bardzo rzadko bywa śmiertelne.

Węże

9 najrzadszych, ale szalenie pięknych kotów. Większość Polaków nawet nie wie, że istnieją!

Slajd 1 z 9

Kot burmski

Kot burmski pochodzi z Birmy w Tajlandii i powstał w wyniku rozmnożenia kotki z Azji z kotem syjamskim. Ma wielkie oczy i futro koloru orzechowego, jest przy tym krępy i mocno zbudowany. Mruczki mają z natury duży temperament, są ruchliwe i do późnego wieku chętne do zabawy. Co ciekawe, wiele kotów tej rasy uwielbia aportować.(fot. Gary_McCloud, canva.com)

Sprawdź swoją wiedzę o dzikich zwierzętach Polski!

Pytanie 1 z 8

Jaka część żyjących w Polsce gatunków dzikich zwierząt jest zagrożona wyginięciem?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Lasy Państwowe, dalekowswiat.pl

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Zagrożenie wścieklizną objęło całą Warszawę. Wprowadzono restrykcje

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Białe gołębie na ślubie: romantyczny zwyczaj czy okrutna praktyka?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Komunikat specjalny ws. zwierząt. Leśnicy apelują o ostrożność

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Zajączek wielkanocny - kiedy przychodzi z prezentami i co symbolizuje?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Dirofilarioza nowym zagrożeniem w Polsce. Jak chronić zwierzęta?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Dzień Gołębia. Poznaj pierzastych szpiegów służących w wojsku

Czytaj więcej >