Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > "Kocia zaraza" coraz bliżej Polski? Choroba z Wyspy Kotów dotarła do Europy
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 12.11.2023 07:40

"Kocia zaraza" coraz bliżej Polski? Choroba z Wyspy Kotów dotarła do Europy

Choroba jest groźna dla kotów
Choroba jest groźna dla kotów, źródło: pixabay/joannafotograf

“Kocia zaraza” to choroba, która według niektórych źródeł zbiera żniwa wśród tego gatunku na Cyprze nazywanym Wyspą Kotów. Z niektórych statystyk wynika, że od początku roku w jej skutek śmierć poniosło aż 300 tys. mruczków zamieszkujących ten kraj. Zagraniczne media podają, że teraz groźny wirus dotarł do Europy.

Groźny dla kotów wirus dotarł do Europy

Już jakiś czas temu wspominaliśmy o kociej epidemii na Cyprze, która przyczyniła się do ogromnej śmiertelności tych zwierząt. Wtedy informowaliśmy, że tamtejszy rząd nie przychylił się do wprowadzenia do obiegu leku, który mógłby przyczynić się do zwalczania wirusa.

Zgodnie z tym, co podaje “Daily Mail” tzw. “koci koronawirus” F-CoV-23, dotarł już poza granice Cypru. Wszystko miało mieć miejsce poprzez wywiezienie zarażonego osobnika do innego kraju. Czy zatem jest się czego obawiać?

Znaleźli ją przywiązaną w stodole bez dostępu do wody i światła. Policjanci zareagowali natychmiast

Koci koronawirus dotarł do Europy

Jak podają zagraniczne media, u jednego z kotów, który został przetransportowany z Cypru do Wielkiej Brytanii, wykryto obecność F-CoV-23. Osobnik ten bardzo szybko trafił do izolacji oraz zlecono wykonanie mu dalszych badań.

Mimo wszystko, w związku z ogromną śmiertelnością tego gatunku na Wyspie Kotów, których większość jest bezdomna, a przez to wirus rozprzestrzenia się szybciej, mieszkańcy Wielkiej Brytanii martwią się o swoje zwierzęta domowe.

cat-4988408_1280.jpg
Zarażony kot trafił do izolacji, źródło: pixabay/joannafotograf

Koci koronawirus: objawy

Koci koronawirus F-CoV-23 ma dwie formy. Jedna z nich to koronawirus jelitowy kotów (FECV). W tym przypadku dochodzi do infekcji jelit. Druga to wirus zakaźnego zapalenia otrzewnej kotów (FIPV), która niestety najczęściej kończy się śmiercią.

Najczęściej zarażenie ma miejsce przez kontakt osobników z kałem, jednak może rozprzestrzeniać się również ze śliną. Ponadto mogą przenosić go również ludzie. Najczęściej na ubraniach, butach, czy ciele. F-CoV-23 nie jest lotny, niestety ma długą żywotność.

źródło: interia.pl, dailymail.co.uk