Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Słodycz w czystej postaci. Fotograf uwiecznił wiewiórki drzemiące tuż za jego oknem
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 27.01.2022 01:00

Słodycz w czystej postaci. Fotograf uwiecznił wiewiórki drzemiące tuż za jego oknem

Wiewiórki
Ludwig C. Timm

Pewien czas temu Ludwig C. Timm dostrzegł gniazdo na parapecie za swoim oknem. Twórcami nietypowej konstrukcji okazała się rodzina wiewiórek, która przygotowywała schronienie na zimę. Gdy budowa kryjówki dobiegła końca, oczom mężczyzny ukazał się najsłodszy widok na świecie.

Niemiecki fotograf dzikiej przyrody podzielił się w sieci ujęciami z życia wiewiórczej rodziny. Pomimo ich nieprzeciętnej ruchliwości, mężczyźnie udało się zrobić kilka zdjęć z bliska, które przybliżają ich codzienne rytuały.

Wiewiórki śpiące w swoim legowisku na okiennym parapecie

- Na początku zauważyliśmy tylko kilka małych gałązek leżących na parapecie. Myśleliśmy, że może znalazły się tam przez wiatr. Wkrótce naszym oczom ujrzały się jednak wiewiórki i wtedy już wiedzieliśmy, że wybrały to miejsce na założenie swojej rodziny – cytuje Ludwiga C. Timma serwis "The Dodo".

Przez miesiące Timm obserwował wiewiórki za oknem oraz ich stale rosnące dzieci. Wśród zdjęć z ich codziennego życia, wyróżnia się jeden kadr. Mowa o fotografii przedstawiającej drzemiące gryzonie czule tulące się do siebie w trakcie snu.

- To było wielkie szczęście, że mogłem zrobić zdjęcie śpiących wiewiórek. Zwykle są w gnieździe, ale tego dnia było gorąco, więc wyszły na zewnątrz. To wspaniałe, że miałem okazję zobaczyć tę scenę na żywo, a także ją sfotografować – dodał Timm.

Czy wiedziałeś, że wiewiórki mieszkają w gniazdach? Najczęściej kryjówkami tych gryzoni są własnoręcznie utkane kuliste konstrukcje. Ciekawostką jest również fakt, iż wcale nie zapadają w sen zimowy. "Basie" pozostają aktywne przez cały rok, jednak zdarza się, że podczas wyjątkowo mroźnych dni nie opuszczają swoich miejsc zimowania i ograniczają swoją aktywność do minimum.

Troskliwa mama z bujną kitą

Wiewiórka ruda to mały gryzoń o bujnym ogonie, który jest w naszym kraju jedynym przedstawicielem wiewiórek żyjących na drzewach. Jej przeważającym pożywieniem są nasiona drzew i orzechy, ale z chęcią zjada także owoce leśne, pąki roślin, a nawet jaja ptaków, a czasami nawet pisklęta. Nasza "Basia" budzi powszechną sympatię, choć niewiele osób wie, że w świecie zwierząt uchodzi za jedną z najtroskliwszych mam.

- Wiewiórki – mimo iż poza okresem godowym prowadzą raczej samotniczy tryb życia – przygarniają potomstwo innych, nawet niespokrewnionych osobników, jeśli matkom przydarzy się coś złego. Nie jest to zachowanie spotykane zbyt często, nawet wśród ssaków - wyjaśnia Paweł Oglęcki na łamach czasopisma Echa Leśne.

Zobacz zdjęcia:

undefined
undefined

fot. Ludwig C. Timm

Źródło: The Dodo, lasy.gov.pl, portel.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami