Swiatzwierzat.pl
Shih tzu

tiktok/thejennifertrip

Shih tzu nie rozstaje się ze swoją ulubioną zabawką. To nie powód do śmiechu

23 Lipca 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Na TikToku zaczęły się ostatnio pojawiać nagrania sympatycznie wyglądającej suczki rasy shih tzu, która na krok nie rozstaje się ze swoją zabawką. Gumowa, różowa świnka nie jest jednak do końca jej ulubionym akcesorium do zabawy, a spełnia zgoła inną funkcję.

To, co na pierwszy rzut oka wygląda na uroczą sytuację, tak naprawdę jest poważną dolegliwością natury fizjologicznej. Nieco więcej na ten temat opowiedziała właścicielka pieska, która została już poinstruowana przez weterynarza w związku z zaistniałym problemem.

Urocza shih tzu i jej "ulubiona zabawka"

Jennifer Tripucka wytłumaczyła, że w pierwszej chwili nie zauważyła w zachowaniu swojej pupilki niczego nadzwyczajnego. Wydawało jej się, że 4-letnia Andi po prostu szczególnie upodobała sobie jedną z zabawek. Zaczęła się jednak mocno zastanawiać nad całą sytuacją, gdy shih tzu nie chciała jej w ogóle oddać i wydawała przy niej piszczące dźwięki.

scale (52)
Pies

Kaganiec dla psa na lato - jak wybrać odpowiedni model?

CZYTAJ DALEJ

Gdy cała sytuacja została przedstawiona weterynarzowi, ten nie miał wątpliwości, co dzieje się z pieskiem. Wcale nie chodziło o to, że znalazł według siebie najlepszą zabawkę na świecie. Zwierzęciu wydawało się bowiem, że gumowa świnka jest jego dzieckiem. Wszystko przez ciążę urojoną, która jest dosyć pospolitym problemem wśród zwierząt domowych i nie tylko.

scale (51)

Ciąża urojona występuje nie tylko u shih tzu

Wspomniany wyżej problem nie dotyczy jednej konkretnej rasy, a zmaga się z nim naprawdę wiele suczek. Te mogą pochodzić z różnych hodowli i być w kompletnie różnym wieku. Ciąża urojona pojawia się u niewysterylizowanych suczek około 2 miesiące po cieczce, czyli mniej więcej wtedy, gdy zwierzę rodziłoby, gdyby zostało w jej trakcie zapłodnione.

Stan ten objawia się chociażby poprzez takie zachowanie, jakie zostało opisane na przykładzie wyżej wspomnianego shih tzu. Suczki mogą być z jednej strony nadpobudliwe, ale z drugiej potrzebować sporej dozy czułości. Często znajdują sobie też "zamienniki" dla nienarodzonych młodych w postaci zabawek czy maskotek.

Co więcej, poza objawami obserwowanymi w zachowaniu mogą się pojawić także te typowo fizjologiczne. Suczki są wówczas gotowe na macierzyństwo, więc ich gruczoły mlekowe powiększają się i są w stanie dawać pokarm. Warto na to zwrócić szczególną uwagę, gdyż nieleczone objawy mogą doprowadzić do zapalenia listwy mlecznej.

Ciążę urojoną leczy się weterynaryjnie. Nieleczona może w przyszłości doprowadzić do poważnych powikłań, również tych behawioralnych. W cięższych przypadkach jest leczona farmakologicznie, a w lżejszych przy pomocy naturalnych suplementów oraz terapii.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Nathan Dumlao

Pies dla introwertyka: 9 ras, które pasują do Twojej osobowości. Miejsce 4 to spore zaskoczenie

Psy znane są ze swojej ruchliwości i potrzeby ciągłego towarzystwa. Mimo to istnieją rasy, które nadadzą się również dla introwertyków, którzy wymagają odrobiny więcej spokoju. Niektóre propozycje mogą was zaskoczyć

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: zooart.com/ the dodo.com

Tagi:

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Jak podać psu tabletkę? 5 sposobów, które powinien znać każdy psiarz

Czytaj więcej >

Psy

Rodzina niepokoi się guzem na brzuchu 13-letniej suczki. Ale to nie jedyne zmartwienie

Czytaj więcej >

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >