Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Ciąża urojona dotyczy tylko młodych suczek? Obalamy największe mity
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 14.06.2022 09:40

Ciąża urojona dotyczy tylko młodych suczek? Obalamy największe mity

piesek
unsplash/Jesper Brouwers

Ciąża urojona u psa to problem, które może pojawić się u niewysterylizowanych suczek. Wielu właścicieli pragnie dowiedzieć się, skąd się bierze oraz na co się przygotować, jeśli mimo braku zapłodnienia ich podopieczna zaczyna się specyficznie zachowywać. Czas rozprawić się z mitami na temat ciąży urojonej.

Ciąża urojona u psa - obal mity, poznaj fakty

Ciąża urojona, nazywana jest także rzekomą lub fałszywą, występuje stosunkowo często. Samice psów, które są w tym stanie, naśladują fizyczne i behawioralne objawy ciąży. Chociaż wyglądają, jakby były ciężarne, to ich potomstwo nigdy nie pojawia się na świecie.

Zwykle objawy ciąży urojonej ustępują samoistnie i nie pozostawiają uszczerbku na zdrowiu psa, niemniej jednak większość cierpiących na tę przypadłość zwierząt jest rozdrażnionych, zestresowanych i przestraszonych.

Pomimo, iż sterylizacja oraz kastracja zwierząt właścicielskich to wciąż trudny temat, zwłaszcza pod względem nieprawdziwych teorii, które narosły wokół tych zabiegów, to jeśli chcesz oszczędzić swojej pupilce dyskomfortu i lęku, zapoznaj się z 4 najczęściej powtarzanymi mitami na temat ciąży urojonej. Mamy nadzieję, że nasz artykuł skłoni Cię do umówienia wizyty u lekarza weterynarii.

Ciąża urojona nie może wystąpić po pierwszej cieczce

To zdanie jest nieprawdziwe, ponieważ ciąża urojona może wystąpić po każdej cieczce. Nie ma znaczenia, czy jest pierwsza, czy dwudziesta - ryzyko wystąpienia ciąży urojonej pozostaje wysokie. Chociaż rzeczywiście bardzo młode sunie przechodzą ciążę urojoną o wiele rzadziej, niż te dojrzałe, to jest to jak najbardziej możliwe już od pierwszego cyklu płciowego suczki.

Ciąża urojona występuje u suczek, które są za bardzo rozpieszczone

Ta teoria związana jest z działaniami profilaktycznymi, mającymi zapobiegać ciążom urojonym. Należy do nich m.in. ograniczanie bliskich kontaktów z opiekunem, zabieranie zabawek oraz nadmiarowych kocyków i szmatek, a nawet podawanie zmniejszonych porcji karmy. Rzeczywiście działania te mogą zapobiec rozwinięciu się laktacji, jednak bardzo często ciąża urojona pojawia się mimo stosowanych środków zapobiegawczych.

U suni, która raz przeszła ciążę urojoną będzie się ona pojawiać już zawsze

Pojedyncza ciąża urojona wcale nie oznacza, że zjawisko to się odnowi i będzie występować u naszej suni wraz z każdym cyklem płciowym. Właścicielom zaleca się szczególną czujność, kiedy ciąża urojona:

  • występuje u bardzo młodych samic

  • jest ciężka do wyleczenia, nawet farmakologicznie

  • jest bardzo wyczerpująca dla suczki (np. mocno traci na wadze i miewa skrajne zmiany w zachowaniu).