Swiatzwierzat.pl
piesek

unsplash/Jesper Brouwers

Ciąża urojona dotyczy tylko młodych suczek? Obalamy największe mity

14 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Ciąża urojona u psa to problem, które może pojawić się u niewysterylizowanych suczek. Wielu właścicieli pragnie dowiedzieć się, skąd się bierze oraz na co się przygotować, jeśli mimo braku zapłodnienia ich podopieczna zaczyna się specyficznie zachowywać. Czas rozprawić się z mitami na temat ciąży urojonej.

Ciąża urojona u psa - obal mity, poznaj fakty

Ciąża urojona, nazywana jest także rzekomą lub fałszywą, występuje stosunkowo często. Samice psów, które są w tym stanie, naśladują fizyczne i behawioralne objawy ciąży. Chociaż wyglądają, jakby były ciężarne, to ich potomstwo nigdy nie pojawia się na świecie.

Zwykle objawy ciąży urojonej ustępują samoistnie i nie pozostawiają uszczerbku na zdrowiu psa, niemniej jednak większość cierpiących na tę przypadłość zwierząt jest rozdrażnionych, zestresowanych i przestraszonych.

Pomimo, iż sterylizacja oraz kastracja zwierząt właścicielskich to wciąż trudny temat, zwłaszcza pod względem nieprawdziwych teorii, które narosły wokół tych zabiegów, to jeśli chcesz oszczędzić swojej pupilce dyskomfortu i lęku, zapoznaj się z 4 najczęściej powtarzanymi mitami na temat ciąży urojonej. Mamy nadzieję, że nasz artykuł skłoni Cię do umówienia wizyty u lekarza weterynarii.

  • Ciąża urojona nie może wystąpić po pierwszej cieczce

To zdanie jest nieprawdziwe, ponieważ ciąża urojona może wystąpić po każdej cieczce. Nie ma znaczenia, czy jest pierwsza, czy dwudziesta - ryzyko wystąpienia ciąży urojonej pozostaje wysokie. Chociaż rzeczywiście bardzo młode sunie przechodzą ciążę urojoną o wiele rzadziej, niż te dojrzałe, to jest to jak najbardziej możliwe już od pierwszego cyklu płciowego suczki.

  • Ciąża urojona występuje u suczek, które są za bardzo rozpieszczone

Ta teoria związana jest z działaniami profilaktycznymi, mającymi zapobiegać ciążom urojonym. Należy do nich m.in. ograniczanie bliskich kontaktów z opiekunem, zabieranie zabawek oraz nadmiarowych kocyków i szmatek, a nawet podawanie zmniejszonych porcji karmy. Rzeczywiście działania te mogą zapobiec rozwinięciu się laktacji, jednak bardzo często ciąża urojona pojawia się mimo stosowanych środków zapobiegawczych.

egqa

Wyrzucił psa z 2. piętra. Zwierzę cudem przeżyło, "Anioł stróż czuwał nad tym maluchem"

CZYTAJ DALEJ
  • U suni, która raz przeszła ciążę urojoną będzie się ona pojawiać już zawsze

Pojedyncza ciąża urojona wcale nie oznacza, że zjawisko to się odnowi i będzie występować u naszej suni wraz z każdym cyklem płciowym. Właścicielom zaleca się szczególną czujność, kiedy ciąża urojona:

  • występuje u bardzo młodych samic

  • jest ciężka do wyleczenia, nawet farmakologicznie

  • jest bardzo wyczerpująca dla suczki (np. mocno traci na wadze i miewa skrajne zmiany w zachowaniu).

  • Ciąża urojona sama przechodzi

To jeden z najgorszych mitów, ale na szczęście staje się coraz mniej popularny. Nie do końca prawdą jest, że ciąża urojona przechodzi sama. Co więcej, nieleczona może pozostawić długotrwały dyskomfort związany z zaburzeniami hormonalnymi, a nawet doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak ropomacicze czy zapalenie listwy mlecznej. Zwiększa również ryzyko wystąpienia nowotworów.

TOP 10 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Numer jeden zabija z zimną krwią

Najniebezpieczniejsze zwierzęta świata mogą wyglądać naprawdę niepozornie. Wręcz przeciwnie - mogą być małe, wyglądać uroczo bądź wcale nie uchodzić za drapieżniki. Przedstawiamy 10 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. (Fot. SGreys, canva.com)

Zobacz galerię >

Jak dobrze znasz królestwo zwierząt? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jaki gatunek małpy jest najbliższy człowiekowi?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: passionblog.com.pl, fera.pl

Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >