Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne

unsplash/Ignat Kushanrev

Sensacyjne odkrycie w Kanadzie. Poszukiwacze złota znaleźli mumię małego mamuta

27 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Górnicy poszukujący złota nad potokiem Eureka Creek w Jukonie dokonali zadziwiającego odkrycia. Zamiast kosztownego kruszcu znaleźli znacznie cenniejszy skarb - niemal idealnie zachowanego mamuta sprzed 30 tys. lat.

Złoto od dawna pobudzało wyobraźnię człowieka sprawiając, że śmiałkowie gotowi byli ruszać w najdalsze zakątki ziemi, mając nadzieję na zdobycie bogactwa. Poszukiwacze złota z Jukonu znowu stawiają wszystko na jedną kartę i jak się okazuje, szczęście jest po ich stronie.

Poszukiwacze złota odnaleźli mumię małego mamuta

Mija 126 lat, odkąd nad rzeką Klondike w kanadyjskim Jukonie, doszło do wybuchu jednej z największych gorączek złota w historii. Choć tamte czasy już bezpowrotnie minęły, nie brakuje poszukiwaczy cennego kruszcu.

We wtorek, 21 czerwca jeden z górników pracujących nad potokiem Eureka Creek znalazło niemal idealnie zachowane mamuciątko włochate. Na szczęście szybko powiadomił odpowiednie instytucje, które dokonały wydobycia prehistorycznego zwierzęcia.

Zwierzę - młoda samiczka - żyła najprawdopodobniej około 30-40 tys. lat temu i w chwili śmierci miało około miesiąc. Kompletne ciało trąbowca przeleżało w wiecznej zmarzlinie, dzięki czemu zachowało niemal nieskazitelny stan.

Naukowcy opublikowali zdjęcia, na których można dostrzec trąbę, włosy porastające skórę zwierzęcia, a nawet paznokcie. Jak zapewniają, nienaruszonej konserwacji uległy również jelita, w których znajdują się jeszcze fragmenty ostatniego posiłku, czyli trawy.

BeFunky-collagew3hrbs - 2022-06-27T143833.135

Ojciec nie chce kota, rodzina i tak go adoptuje. Niesamowite, na czym przyłapano mężczyznę

CZYTAJ DALEJ

"Marzyłem o tym, by stanąć twarzą w twarz z prawdziwym mamutem włochatym"

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym lokalnych władz, Jukon znany jest jako "magazyn epoki lodowcowej", mimo, iż rzadko znajduje się tu okazy w tak dobrym stanie.

Zdaniem paleontologów, zwierzę nazwane Nun cho ga, co w języku lokalnych Indian oznacza "duże młode zwierzę", jest jednym z najdoskonalej zmumifikowanych zwierząt z epoki lodowcowej, a zarazem spełnieniem marzeń każdego naukowca.

290686269 2309805389168230 4500789141782261388 n

Doktor Grant Zazula zauważa, że Nun cho ga najprawdopodobniej oddaliła się od matki, na skutek czego ugrzęzła w błocie. Niemożność wydostania się z pułapki spowodowała potem jej przedwczesną śmierć.

Badacze podkreślają, że w nadchodzących miesiącach będą współpracować z rdzenną ludnością Jukonu i władzami kanadyjskiego terytorium, aby z należytym szacunkiem poznawać to prehistoryczne zwierzę i dzielić się informacjami na jego temat ze społecznością naukową.

7 ras kotów, które wyglądają jak tygrysy, lamparty i gepardy. W ich żyłach płynie "dzika krew"

Każdy kot ma w sobie coś z tygrysa, ale czy kiedykolwiek marzyłeś o posiadaniu kota przypominającego swoich dzikich krewnych? Jest to jak najbardziej możliwe! Poznaj 7 kocich ras, które w większym lub mniejszym stopniu przypominają lamparty, serwale, gepardy czy oceloty. (fot. unsplash/Kim Davies)

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Polsat News

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

7 mitów dotyczących koni i koniarzy, w które wciąż wierzymy

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Aktywiści powiedzieli "nie" wyścigom konnym. Nadchodzi fala protestów?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Co skraca życie zwierzaków? 7 najczęściej popełnianych błędów

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Rozpoczęło się rykowisko jeleni. Jak podejrzeć walkę samców?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jeże masowo giną pod kołami samochodów. Czy można temu zapobiec?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Co sprawia, że zwierzęta popełniają samobójstwo? Poznaj odpowiedź

Czytaj więcej >