Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 27.01.2023 13:28

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Suczka ze szczeniętami
ADRIENNE ANDINO

Agresja matczyna, przejawiana przez matkę w obronie potomstwa, miała przesądzić o przyszłości psiej rodziny. 6-letnia suczka oraz jej nowo narodzone szczenięta ze schroniska w Orlando na Florydzie znalazły się na liście do uśpienia. Gdyby nie przypadkowe spotkanie z wyjątkową osobą, najprawdopodobniej ich dni już dawno dobiegłyby końca.

Adrienne Andino, założycielka ośrodka Pitbull Tailz Rescue, chciała sprawdzić, co słychać u psa przebywającego w izolatce w Orange County Animal Services. Po przybyciu na miejsce i wypełnieniu swoich obowiązków skierowała kroki swoje kroki do innego boksu, znajdującego się w tym samym skrzydle. Tam ujrzała suczkę wraz z nowo narodzonymi szczeniętami.

Schronisko chciało uśpić suczkę i szczenięta

Rice Krispie, sunia będąca mieszańcem pit bulla, przytulała się do swoich nowo narodzonych szczeniaków. Tuliła je tak mocno, jakby od tego zależało jej życie, co po części okazało się prawdą. Jej matczyny instynkt omal nie doprowadził kobiety do płaczu, domyślając się, jakie zagrożenia czekają na psią mamę oraz maluchy.

Gołym okiem widać było, że suczka przeszła przez więcej niż jakikolwiek inny pies - nie tylko została oddana do schroniska na tydzień przed wizytą Adrienne, ale w obawie o bezpieczeństwo potomstwa zamknięto ją w izolatce z nowo narodzonymi szczeniętami.

scale - 2023-01-27T125142.917
Adrienne Andino
scale - 2023-01-27T125129.972
Adrienne Andino

Psinka była przyjacielska i pozwalała innym na zajmowanie się szczeniaczkami, ale poczucie odrzucenia przez rodzinę oraz instynkt macierzyński, podpowiadający by chronić swoje dzieci w tym dziwnym, niepewnym środowisku, w którym się znalazła, tylko nasiliły drzemiące w niej emocje. Niestety zaobserwowane u niej agresywne zachowanie spowodowało wpisanie Rice Krispie na "czarną listę" potencjalnych kandydatów do eutanazji. Bez matki los szczeniąt stanął pod znakiem zapytania.

- Nie jest to dziwne, szczególnie w schronisku. Psy stają się tutaj przestraszone i nadopiekuńcze wobec swoich małych - zauważa założycielka Pitbull Tailz Rescue w rozmowie z "The Dodo".

scale - 2023-01-27T125126.318
Adrienne Andino

Adrienne nie mogła pozwolić na to, by zastrzyk śmierci pogrzebał jej szanse na znalezienie nowego domu, dlatego zrobiła kilka zdjęć, a następnie udostępniła je w mediach społecznościowych. Fotografie natychmiast poruszyły internautów, a dzięki połączonym wysiłkom członków Poochies Pet Rescue i Central Florida Animal League niecały dzień później wkroczyła do akcji grupa ratownicza w celu uratowania Rice Krispie.

scale - 2023-01-27T125139.111

Eutanazje psów w schroniskach to rzecz zupełnie normalna?

W Polsce nie można legalnie uśpić psa tylko dlatego, że jest bezdomny, co nie oznacza, że takie praktyki obowiązują również w innych krajach. Według statystyk opublikowanych przez Best Friends Animal Society, organizację dążącą do wprowadzenia powszechnego zakazu eutanazji w schroniskach na terenie Stanów Zjednoczonych, każdego dnia w przytuliskach w USA usypianych jest około 2000 kotów i psów.

Nie można zaprzeczyć, iż czasami przeprowadzenie eutanazji jest najbardziej odpowiedzialnym wyborem, zwłaszcza gdy w grę wchodzi niepotrzebne cierpienie stworzenie bądź zagrożenie wynikające z nieprzewidzianych ataków agresji, aczkolwiek masowe usypianie podopiecznych z powodu przepełnienia i niedoinwestowania placówek nigdy nie rozwiąże problemu bezdomności zwierząt.

Całe szczęście ani Rice Krispie ani jej potomstwo nie stali się ofiarami felernego systemu. Kilka dni po pierwszej wizycie w schronisku członkowie organizacji Poochies Pet Rescue poinformowali, że odebrali psią rodzinę z Orange County Animal Services, a psia mama dostała nowe imię - Scarlet. Oto ich zdjęcie w nowym domu tymczasowym:

scale - 2023-01-27T125100.854
facebook/Poochies Pet Rescue, Inc.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: The Dodo