Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Schorowany jenot cierpiał na oczach przechodniów. "Nie znalazł się nikt, kto zechciałby mu pomóc"
Michał Fitz
Michał Fitz 21.02.2023 16:08

Schorowany jenot cierpiał na oczach przechodniów. "Nie znalazł się nikt, kto zechciałby mu pomóc"

jenot
facebook.com/ekostraz

Nie brakuje ludzi wrażliwych na cierpienie psów czy kotów. Gdy ktoś przypadkowo zobaczy takie zwierzę w ciężkim stanie, w większości przypadków pomoc jest mu udzielana niemal natychmiast. Niestety, sytuacja wygląda zgoła inaczej, gdy ratunku potrzebuje jenot czy inny przedstawiciel inwazyjnego gatunku.

Jenot to rodzaj ssaka z rodziny psowatych, który w Polsce rozpatrywany jest w kategorii gatunku inwazyjnego, przez co społeczeństwo nie patrzy na niego już z taką empatią, co w przypadku domowych pupili. Na całe szczęście, nie wszyscy.

Ludzie omijali jenota szerokim łukiem

Ekostraż opublikowała w mediach społecznościowych historię biednego jenota, który wycierpiał się za niejedno zwierzę. Opublikowano też jego fotografie, które pokazują, w jak tragicznym stanie jest czworonóg. Fakt, że jeszcze żył, można określić cudem.

Zwierzę, choć powinno mieć ciemnobrązowe lub czarne futro o imponującej puszystości, było niemal całkowicie łyse, co odsłaniało liczne blizny i rany, które jeszcze się nie zagoiły. Wyglądało tragicznie, wręcz przerażająco, a mimo to nikt nie udzielił mu pomocy wcześniej.

Dzikie zwierzę wpadło z wizytą na posesję, z jego ciała coś zwisało. Nic słodszego dziś nie zobaczysz

Jenot otrzymał pomoc w ostatniej chwili

Jak poinformowała organizacja w swoim wpisie, ostatecznie znalazł się ktoś, kto nad cierpiącym zwierzęciem się zlitował. Pewna pani zatroszczyła się o niego i zapewniła transport do Ekostraży, gdzie zwierzę otrzyma już pełną pomoc medyczną.

- Zdecydowaliśmy się przyjąć jenota i otoczyć go leczeniem i opieką. Bo nie ma znaczenia, że cierpi przedstawiciel gatunku inwazyjnego, który pojawił się w Europie Środkowej z winy człowieka. Cierpienie zawsze jest cierpieniem, które można i należy ukoić leczeniem i dobrą opieką czytamy w komunikacie.

Czym są gatunki inwazyjne?

Jenot, jako cały gatunek, pochodzi tak naprawdę z Azji, a do Europy został przywieziony przez człowieka. Tu zaczął się szybko rozmnażać i działać ze szkodą dla lokalnego ekosystemu, dlatego dopisano go do listy gatunków inwazyjnych. Poza nim znajdują się na niej także: szop pracz, norka amerykańska czy dobrze znana stonka.

Ze względu na uchwaloną w 2004 ustawę zakazuje się działań, które mogą wspomóc rozprzestrzenianie się takich gatunków, a myśliwi każdego roku regulują ich ilość. Jak czytamy w poście Ekostraży, w praktyce nie działa to zbyt dobrze.

- W całej Polsce od jakiegoś czasu trwa zorganizowana akcja zwalczania jenotów i szopów. Bywa ona brutalna i bezsensowna — piszą działacze.

Pomimo że ekspansja na nowe obszary przez gatunki obce negatywnie oddziałuje na lokalną faunę, pozostaje zupełnie naturalnym zjawiskiem jest w przyrodzie. Nie możemy zatem pozostawać obojętni na cierpienie egzotycznych przybyszy - dla ich oraz naszego własnego bezpieczeństwa.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: facebook/ekostraz

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?
Lasy Państwowe apelują. Na przełomie lutego i marca patrz pod nogi
Udając się do lasu na przełomie lutego i marca lepiej patrzeć, gdzie stawiamy swoje kroki. Rozpoczyna się coroczna wymiana poroża u jeleniowatych. Zrzuty te często stanowią wyzwanie dla poszukiwaczy, którzy właśnie w tym celu wybierają się na wędrówki. Jedni zbierają go dla przyjemności, inni dla pieniędzy, aczkolwiek wszyscy, którzy pragną zabrać taki skarb do domu, muszą wiedzieć, że obowiązkowe jest przestrzeganie kilku zasad. Poroże jeleni przez niektórych jest traktowane jako idealna ozdoba w domu, inni natomiast szukają go w lasach, aby sprzedać i nieco się wzbogacić. Niezależnie od motywacji, przed zabraniem zrzutu z naturalnego środowiska nie złamać żadnej z zasad wyznaczonej przez leśników. Konsekwencje mogą być tragiczne, czego dowodem była głośna sprawa z 2021 roku, kiedy to zbieracze poroża zagonili jelenie na kruchą taflę lodu.
Czytaj dalej
Zobaczyli psa tonącego w kanale i nie wahali się ani sekundy. Brawurowy wyczyn grupy studentów
twitter/Dbelldb1
Studenci uczelni Manchester Metropolitan University - Jack Spencer Furmston i Ben Camphor - wracali do domu z kawiarni, gdy zobaczyli właściciela psa potrzebującego pomocy. Młodzi dorośli zaoferowali się uratować zwierzę, które wpadło do kanału Ancoats. Film uwieczniony przez jednego z przechodniów pokazuje, jak grupa młodych mężczyzna trzyma jednego z uczniów za nogi, gdy ten usiłuje dostać się do czworonoga.Nie każdy bohater nosi pelerynę. Tym razem godną podziwu postawą wykazali się studenci z Manchesteru, którzy zaangażowali się w akcję ratunkową psa uwięzionego w kanale. Dzięki przechodniom, którzy uwiecznili ich bohaterski wyczyn, o dwójce 20-latków usłyszeli mieszkańcy Wielkiej Brytanii i nie tylko.
Czytaj dalej