Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Są wyniki badań na obecność toksyn w Nerze. Poinformowano o możliwej przyczynie śnięcia ryb
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Są wyniki badań na obecność toksyn w Nerze. Poinformowano o możliwej przyczynie śnięcia ryb

17 sierpnia 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Po masowej śmierci ryb w Odrze widok martwych zwierząt unoszących się na powierzchni Neru zaniepokoił lokalnych mieszkańców. W sprawie tego zjawiska zwołano sztab kryzysowy i pobrano próbki do badań. Znane są już wyniki testów na obecność toksycznej substancji w rzece.

Po odkryciu skupisk martwych ryb na Nerze, czyli prawym dopływie Warty, do laboratoriów wysłano próbki wody z rzeki. Wojewoda łódzki właśnie przekazał wyniki analizy.

Przyducha prawdopodobną przyczyną śmierci ryb w rzece Ner

W piątek i sobotę z odległej od Odry rzeki Ner wyłowiono znaczną liczbę śniętych ryb. Na terenie powiatu łęczyckiego i poddębickiego trwają intensywne prace służb — m.in. strażaków — w celu usunięcia padniętych ryb oraz wyjaśnienia przyczyny tego zjawiska. W ciągu weekendu wyłowiono około 250 kilogramów martwych ryb.

Tymczasem znane są już wyniki analizy próbek. Inspekcja ochrony środowiska, inspekcja weterynaryjna oraz inspekcja sanitarna wspólnie orzekła, że przyczyna masowej śmierci ryb jest zupełnie inna niż początkowo podejrzewano. Eksperci orzekli, że za wystąpienie martwych ryb w rzece odpowiadają przyczyny naturalne.

- Analizy próbek pobrane po znalezieniu śniętych ryb na rzece Ner nie wskazują podwyższonych norm rtęci, innych metali ciężkich, pestycydów czy substancji ropopochodnych . Zachodzi prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska tzw. przyduchy - podał w komunikacie Urząd Wojewódzki w Łodzi.

Przyducha jest terminem biologicznym oznaczającym zmniejszenie się zawartości tlenu rozpuszczonego w zbiorniku wodnym. Zbyt mała ilość tlenu w zbiorniku wodnym powoduje śnięcie ryb.

W związku z otrzymaniem wyników badań rzeki, wojewoda uznał, że woda jest zdatna do spożycia i cofnął rekomendację odradzającą korzystanie z rzeki Ner.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

Źródło: Onet

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy