Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Ryś przeciął drogę i dumnie wkroczył w las. Leśnicy nie kryją zdumienia: "Coś takiego zdarza się raz na..."
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 16.03.2023 17:18

Ryś przeciął drogę i dumnie wkroczył w las. Leśnicy nie kryją zdumienia: "Coś takiego zdarza się raz na..."

None
facebook/Nadleśnictwo Brodnica, Lasy Państwowe

Leśnicy z Nadleśnictwa Brodnica w województwie kujawsko-pomorskim poinformowali, że na ich terenie pojawił się ryś. Obecność drapieżnika wywołała nie lada sensację, ponieważ zgodnie z ich słowami takie zdarzenie ma miejsce zaledwie “raz na ileś lat”. Na szczęście udało się uwiecznić jego odwiedziny na zdjęciach, którymi zachwycają się także internauci.

Ryś euroazjatycki pojawił się w ciągu dnia w okolicy miejscowości Mścin. Dumnie przemierzał nie tylko lasy, ale także przeciął drogę. Obecność drapieżnego ssaka na tych terenach jest wyjątkowa, a leśnicy twierdzą, że zjawił się tam w wyniku migracji. 

Ryś niespodziewanie odwiedził Nadleśnictwo Brodnica

Nadleśnictwo Brodnica pochwaliło się w swoich social mediach zdjęciami, na których widać rysia euroazjatyckiego kroczącego z gracją po ich terenach. Aby tam dotrzeć, zwierzę musiało przebyć kawał drogi, jednak Paweł Prucnal z brodnickiego nadleśnictwa informuje, że pokonywanie dużych odległości zupełnie nie jest mu straszne.

Mimo wszystko jego obecność wywołała u leśników duże zaskoczenie. Sami podkreślają, że takie wizyty nie zdarzają się zbyt często. Zatem jak najbardziej jest się czym chwalić.

- Sensacyjne wiadomości-Nadleśnictwo Brodnica odwiedził niezwykły gość! Ryś euroazjatycki (Lynx lynx) w obrębie Mścin - czytamy w opisie do zdjęcia.

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

To wyjątkowe wydarzenie przyrodnicze

- Są to tereny bardziej borowe niż lasowe, czyli takie, które bardziej preferuje. Ciężko jest natomiast określić płeć rysia, ponieważ dymorfizm płciowy u kotów jest tak nieznaczny, że przy zdjęciach w tej formie, nie da się za bardzo tego zrobić - dodaje w rozmowie z serwisem tvn24.pl Paweł Prucnal.

Leśnik zaznacza także, że najprawdopodobniej podobne wydarzenie będzie miało miejsce dopiero za kilkanaście lat. Rysie nie są często widziane w tamtejszych rejonach. Nieznany pozostaje także cel jego wizyty. Przypuszcza się, że to po prostu jeden z etapów migracji, w jaką się udał. To bardzo sprytne zwierzęta, dla których najmniejszego problemu nie stanowi również wspinanie się na drzewa.

- Polują, skacząc z wyniesienia na potencjalną ofiarę. Starają się zawsze zdobyć jak największą zdobycz, dlatego, jeśli tylko jest okazja, podejmują próbę upolowania np. sarny lub cielaka jelenia. Jeśli plan się powiedzie, pożywienia jest zbyt dużo na jeden posiłek. Wówczas zwykle chowa niezjedzoną cześć - najczęściej pod warstwą ziemi, liści - dodaje Hubert Garbara z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

 

 

Internauci boją się o los rysia

Pod postem, który na Facebooku zamieścili przedstawiciele Nadleśnictwa Brodnica, szybko pojawiło się wiele komentarzy. Większość użytkowników sieci jest zachwycona dostojnym kotem.

- Piękny gatunek;

- Jaki piękny, ktoś miał wielkie szczęście uchwycić go na zdjęciach;

- Rysie są na wymarciu, fajnie, że się pojawił - piszą.

Niektórzy jednak obawiają się o jego los. Uważają bowiem, że najlepiej nie określać dokładnej lokalizacji rysia, aby żaden pseudo amator polowania nie zrobił mu krzywdy.

- Polecam skasować lokalizację, żeby jakiś fanatyk go nie chciał skrzywdzić;

- Oby tylko jakiś fachowiec z PZL (Polski Związek Łowiecki) nie pomylił go z dzikiem - czytamy.

 

źródło: tvn24.pl

Tagi: Ryś Polska Lasy
Psi trener wyróżnił 3 najwierniejsze rasy psów. Zawsze staną w obronie właściciela i jego bliskich
Will Atherton to behawiorysta i trener psów z Wielkiej Brytanii, który swoimi doświadczeniami z czworonogami i wiedzą, jaką udało mu się zgromadzić przez lata, chętnie dzieli się z internautami za pośrednictwem swojego TikToka. Tym razem ekspert zdradził, jakie rasy psów uważa za najwierniejsze. Te zwierzaki dla swoich opiekunów byłyby w stanie zrobić niemal wszystko.Znany psi trener Will Atherton postanowił pomóc przyszłym właścicielom czworonogów. W krótkim materiale na TikToku wyjawił, na jakie rasy należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcemy zyskać wiernego i lojalnego stróża rodziny.
Czytaj dalej
Czarny kociak urodził się z "gorączką". Wraz z wiekiem kolor jego futra zaczął się zmieniać
Pewna Amerykanka przygarnęła z ulicy małego kota o czarnym umaszczeniu. Wtedy była przekonana, że urocza kulka wyrośnie na pięknego mruczka z nieco dłuższym futerkiem, jednak po upływie kilku tygodni z jej podopiecznym zaczęło dziać się coś dziwnego. W życiu by się nie spodziewała, że pyszczek zwierzęcia zmieni się nie do poznania.Kobieta o imieniu Erin przygarnęła swojego pupila, kiedy miał zaledwie osiem tygodni. Mruczek wyszedł z krzaków nieopodal domu jej byłego chłopaka, a ona od razu wiedziała, że to nie przypadek. Tak między nią a zwierzakiem narodziła się miłość od pierwszego wejrzenia.
Czytaj dalej