Swiatzwierzat.pl
Pies

Photo by Philipp Pilz on Unsplash

Rosną obawy przed atakami wilków. Coraz więcej psów znika z podwórek

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Psy trzymane na podwórkach znalazły się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Jak zaobserwowano na przestrzeni ostatnich miesięcy, rośnie liczba zaginionych czworonogów, które w tajemniczych okolicznościach zniknęły z gospodarstw domowych. Leśniczy ostrzegają, że za serią ataków na pupile stoją nie ludzie, lecz ich leśni kuzyni.

Urząd Gminy Płaska (woj. podlaskie) wystosował pilny komunikat ostrzegawczy skierowany przede wszystkim do właścicieli zwierząt domowych i gospodarskich.

Psy znikają z łańcuchów. Winne wilki?

Na stronie internetowej podano do publicznej wiadomości informację uzyskaną od Leśniczego d/s Łowieckich — Nadleśnictwa Płaska w Żylinach. Ekspert ostrzega przed wzmożoną aktywnością wilków w pobliżu ludzkich domostw

- W związku z występowaniem ataków wilka na zwierzęta domowe Nadleśnictwo Płaska i Urząd Gminy Płaska zwraca się mieszkańców Gminy Płaska, o zwrócenie szczególnej uwagi na właściwe zabezpieczenie własnych zwierząt domowych – czytamy w komunikacie.

Jak ostrzegają leśnicy, lokalne wilki, w szczególności jedna wilczyca, z upodobaniem polują na udomowione czworonogi. Dzieje się tak, ponieważ traktują je jak intruzów i konkurentów do terytorium i do pokarmu.

pies person

Czy pies jest w stanie rozpoznać złą osobę? Przeprowadzono badania

CZYTAJ DALEJ

Seria ataków na gospodarstwa

Obawy przed atakami wilków ogarnęły mieszkańców Podlasia i nie tylko. W związku z nagłaśnianiem serii ataków na gospodarstwa domowe, ludzie z całej Polski boją się o bezpieczeństwo swoich czworonożnych podopiecznych.

- Pojawiają się skargi, że znikają psy z łańcucha – wyjaśnił wójt Gminy Płaska, Wiesław Gałaszewki w rozmowie z augustow24.pl.

Leśni drapieżnicy wybierają najsłabsze osobniki, a zatem najłatwiejsze do upolowania. Są to głównie zwierzęta młode, stare, schorowane, a w przypadku psów - te, których mobilność jest ograniczona ze względu na krępujący ruchy łańcuch.

Władze miasta apelują o zabezpieczenie zwierząt domowych. Tyczy się to przede wszystkim nocy, kiedy panuje ograniczona widoczność.

Niedopilnowanie podstawowych obowiązków i zaniedbanie opieki nad psem może przynieść tragiczne konsekwencje. Dla ich własnego dobra i komfortu właściciele nie powinni pozostawiać ich samych na podwórkach lub spuszczać je z oka podczas leśnych spacerów.

- Nadmienia się, że zwierzęta domowe nie powinny być puszczane luzem - zaznaczono w komunikacie.

Dołącz do swiatzwierzat.pl

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

psy bez przednich łap

Pozostałe

Adoptowała dwa psy bez przednich łap. Jeden uczy drugiego, jak się poruszać, piękne wideo

Czytaj więcej >

Pozostałe

Niesamowite odkrycie na Pacyfiku. Znalezione szczątki dowodzą istnienia morskiego "potwora"

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Pozostałe

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >
doberman

Pozostałe

Doberman kontra szczeniak wielkości filiżanki. Kto kogo pogonił?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Tylko u nas: Fundacja Koty z Grochowa opowiada o ratowaniu kotów z Ukrainy

Czytaj więcej >
Rudy kot

Pozostałe

Przyłapali kocurka na niesłychanym zachowaniu przed lustrem. Wyglądał jak zahipnotyzowany

Czytaj więcej >