Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Rolnik nie wierzył, że zniosła to kura. Na widok jajka z ogonem w sieci zapanował szał
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 10.01.2023 18:56

Rolnik nie wierzył, że zniosła to kura. Na widok jajka z ogonem w sieci zapanował szał

Jajko z ogonem
Facebook / Producción Avícola

Nawet dzieci wiedzą, że kury znoszą owalne jajka, choć znane są przypadki, gdy kształtem przypominały świderki bądź idealnie okrągłe kule. Z tego powodu niemałe zdziwienie musiał wywołać w rolniku widok jajka... z ogonem. Jakie jest wytłumaczenie tego rzadko spotykanego zjawiska? O tego typu defekty nietrudno w przypadku kur w konkretnym wieku.

Co było pierwsze - kura czy jajko? Choć naukowcy nieustannie dyskutują nad chronologią wyklucia ewolucyjnego potomka ostatniego gada, wymęczone przez filozofów łamigłówki nie powinny nas w tym momencie przesadnie interesować. Odłóżmy na bok teorię i skupmy się na prawdziwym fenomenie. pewien gospodarz znalazł w kurniku jajko z ogonem.

Kura zniosła jajko z ogonem

Jajka różnią się między sobą nie tylko oznaczeniami, ale przede wszystkim wartościami odżywczymi i sposobem traktowania i hodowania kur, które je zniosły. Niektóre są białe, inne beżowe, a zdarzają się również brązowe, aczkolwiek bez wątpienia dobre jajko powinno się charakteryzować owalnym kształtem o lekko spiczastej końcówce.

Zarówno białko jak i żółtko jajka są bogate w witaminy i minerały, żółtko zawiera także cholesterol, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Z tego powodu niedobór zawartych w nich substancji, niezależnie od koloru czy chropowatości skorupki, może przyczyniać się do wielu schorzeń.

Niedawno wspominaliśmy o Brytyjce, która dokonała jednego na miliard odkrycia w kurniku. Tym razem pragniemy przyjrzeć się zdjęciu przedstawiającemu prawdziwe jajko z niespodzianką, a jest nim "ogonek". Czemu zawdzięcza swój unikatowy wygląd?

Jajko z ogonem

Zagadka jajka z ogonkiem rozwiązana

Pewien gospodarz hodujący na swojej farmie kury oraz inne zwierzęta gospodarskie nie mógł uwierzyć własnym oczom, kiedy zobaczył, jakie jajko zniosła jego kura. Mężczyzna odnalazł jajko o owalnym kształcie z długim, wąskim ogonem. Na pierwszy rzut oka wypustka przypominała marchewkę, lecz w rzeczywistości miała podobną fakturę i kolor. Czyżby narośl była częścią ciała znajdującego się w środku pisklęcia? Nic bardziej mylnego.

Zdjęcie zamieszczone w sieci wywołało konsternację wśród internautów, dlatego wkrótce potem na łamach portalu Littlethings opublikowano wyjaśnienie przedziwnego zjawiska. Okazuje się, że "ogonek" powstaje w wyniku zakleszczenia się jajka podczas znoszenia. Jajo wędruje zwrócone ostrym biegunem do ujścia jajowodu i dopiero na samym końcu, gdy jest już "gotowe”, obraca się. Gdy zwierzę nie jest w stanie go samodzielnie wypchnąć, tworzy się taka oto niewykształcona końcówka, przybierająca specyficzny wygląd. Warto dodać, że prawdopodobieństwo zniesienia jaj z ogonem jest wyższe w przypadku młodych kur, które dopiero co zaczęły znosić jajka, zatem powód powstawania zniekształceń jest jak najbardziej naturalny.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie - Nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc.Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji. Bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy! KLIKNIJ TUTAJ.

Źródło: webniusy.pl