Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Rodzina adoptuje upragnionego królika. Kilka dni później sprawy wymknęły się spod kontroli
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 01.11.2022 17:41

Rodzina adoptuje upragnionego królika. Kilka dni później sprawy wymknęły się spod kontroli

BeFunky-collage (10)
facebook/L'arche de Bagheera

Stowarzyszenie specjalizujące się w ratowaniu gryzoni i małych zwierzątek domowych wydało do adopcji królika. Nowi opiekunowie upragnionego pupila nie mogli przewidzieć, że zaledwie kilka dni później sprawy wymkną się spod kontroli. Niestety przez niewystarczającą wiedzę i nieuwagę właścicieli zwierzaka, w niedługim czasie w panice dzwonili po pomoc do stowarzyszenia.

Adopcja zwierzaków, niezależnie od tego, czy ma być to pies, kot, królik, rybka lub mysz, musi być w pełni przemyślaną decyzją. Przed powitaniem w domu nowego członka rodziny najlepiej odpowiednio się przygotować i dokształcić w zakresie hodowli. Dzięki powszechnie dostępnym materiałom edukacyjnym czy forom internetowym można zaczerpnąć przydatną wiedzę, a ewentualnej porady zasięgnąć u behawiorystów, lekarzy weterynarii czy członków fundacji pro-zwierzęcych.

Rodzina adoptowała królika, zapomnieli o jednym istotnym szczególe

Pewien chłopiec z miejscowości Épinay-sur-Seine z niecierpliwością czekał na dzień, w którym będzie mógł zaadoptować królika, o którym marzył od dłuższego czasu. Kiedy nastał długo wyczekiwany dzień, chłopiec adoptował malutkiego króliczka, lecz z czasem postanowił znaleźć dla niego towarzysza i przygarnął kolejnego przedstawiciela tego gatunku. Wtedy jeszcze domownicy nie zdawali sobie sprawy, że opiekują się samicą i samcem. Łatwo się domyślić, jakie były konsekwencje umieszczenia zwierząt w jednej klatce.

Po kilku dniach okazało się, że samica królika jest w ciąży. Zważywszy na fakt, iż ciąża u królików trwa około miesiąca, niedługo potem na świecie pojawił się miot, który wprawił w osłupienie nie tylko chłopca, ale także jego opiekunów. Gdy emocje opadły, rodzina postanowiła, że wspólnie zajmie się rodzicami i ich maluchami w odpowiedni sposób.

Niestety, zapanowanie nad całą zgrają kicających królików nie było tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Zwierzęta rozmnożyły się w błyskawicznym tempie, a finalnie pod jednym dachem przebywało około dwudziestu królików. O pomoc w zaistniałej sytuacji zrezygnowana rodzina poprosiła fundację L'arche de Bagheera.

Pracownicy stowarzyszenia zajęli się zbiórką najpotrzebniejszych rzeczy i rozpoczęli poszukiwania osoby, która rozdzieli zwierzęta tak, aby nie mogły się więcej rozmnażać. W pomoc zaangażowała się kobieta o imieniu Flo z zaprzyjaźnionego stowarzyszenia Larkencielle.

Mamy nadzieję, że dzięki wspólnym staraniom wszystkie króliki znajdą nowe domy, a ich poprzedni właściciele wyciągną cenną lekcję i nigdy więcej nie popełnią podobnego błędu.

Rozmnażanie królików

Małe i średniej wielkości rasy królików osiągają dojrzałość płciową, a więc zdolność do rozmnażania, już w 4-6 miesiącu życia. Są poliestralne sezonowo. Oznacza to, że mogą mieć kilka cykli płciowych w przeciągu roku. W domowych warunkach samica może być w ciąży nawet osiem razy do roku. Do rozrodu gotowa jest praktycznie natychmiast po porodzie. 

Ciąża trwa u samic około 32 dni. Rodzą najczęściej w nocy, a cały proces zajmuje 20-30 minut. Zazwyczaj miot liczy 6-8 króliczków, które przychodzą na świat ślepe, głuche i bez futerka.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: facebook/L'arche de Bagheera; rynek-rolny.pl