Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Szczeniak w nowym domu. Jak przygotować się na jego przyjście?
Monika Krupska
Monika Krupska 24.03.2022 18:42

Szczeniak w nowym domu. Jak przygotować się na jego przyjście?

Szczeniak w nowym domu
pixabay/congerdesign

Przybycie psa do nowego domu może okazać się tak stresującym doświadczaniem jak podejście do egzaminu maturalnego. Nie wiadomo, jak czworonóg zareaguje na nowe otoczenie, czy zaprzyjaźni się z domownikami i ewentualnymi zwierzętami, a także czy będzie miał zamiar nauczyć się panujących zasad w mieszkaniu? Nie wszystkie te pytania muszą pozostać bez odpowiedzi. Podpowiadamy, jak przygotować dom na nowego pupila. Okres adaptacji wcale nie musi być trudny!

1. Przygotuj akcesoria

Przed pojawieniem się psa w nowym domu należy przygotować się na jego przybycie. Zwierzę potrzebuje mieć miejsce spania, zestaw misek i różnych akcesoriów do zabawy. W zależności od rasy psa warto zastanowić się nad rozmiarem kojca. Czasem warto kupić większy, niż po kilku tygodniach zmieniać legowisko na nowe.

Każdy pies powinien mieć swoją smycz, obrożę lub szelki. W zależności od rasy niektórym zwierzętom należy zakładać kaganiec. Czasem jest on niepotrzebny, jednak na w razie wypadku lepiej mieć akcesorium schowane w szafie. Obecnie istnieje obowiązek sprzątania odchodów po swoich pupilach. Woreczki na odchody psa nie są drogie, a lepiej o nich nie zapominać, niż potem dostać mandat!

Niektóre psy potrzebują też szczotek do włosów, czy ubranek aby było im ciepło. Szczenięta szybko rosną, więc warto rozważyć kupno używanego ciuszka, który już innemu właścicielowi nie jest już potrzebny.

2. Zabezpiecz dom

Dom na przybycie nowego pupila powinien być odpowiednio przygotowany. Warto wcześniej zastanowić się, gdzie czworonóg będzie spał i ew. poprzestawiać meble, aby zmieścił się kojec. Psy lubią być w pobliżu właścicieli, więc postawienie legowiska w drugim końcu mieszkania nie jest dobrym pomysłem. Niektórzy właściciele zawczasu kupują kilka miejsc do spania i rozkładają w różnych miejscach, tak aby sprawdzić, gdzie pies będzie czuł się najlepiej.

Po ustawieniu legowiska i misek należy zabrać się za porządne sprzątanie! Kable, ładowarki itp. rzeczy powinny zostać w odpowiedni sposób zabezpieczone. Z niskich półek czy blatów należy schować małe przedmioty, które pies mógłby potencjalnie połknąć. Jeśli nie chcemy, aby zwierzę pogryzło ulubioną lalkę dziecka, także należy schować ją do półki. Pies w pierwszych dniach będzie się wszystkim interesował. Często nieświadomie może coś rozbić czy strącić, a przecież większości nieszczęść można wcześniej zapobiec.

3. Zastanów się, jak wrócisz z psem do domu

W zależności od wielkości i wieku psa należy wybrać dla niego odpowiednie akcesoria podróżne. Tu sprawdzą się specjalne klatki transportowe dla czworonogów, pasy samochodowe oraz zwykłe transportery. Przed zabraniem psa do domu warto zapytać obecnego właściciela czy hodowcę o kawałek starego kocyka, na którym spało zwierzę czy jego ulubioną zabawkę. Czworonóg będzie pewniej czuł się posiadając znajomą rzecz. Jego adaptacja w nowym miejscu może okazać się prostsza.

3. Pierwsze chwile w mieszkaniu

Po przekroczeniu nowego miejsca zamieszkania należy dać psu czas na poznanie go. Niektóre zwierzęta od razu ochoczo eksplorują nowe zakamarki, a inne szukają kryjówki, w której mogłyby się schować. Zwierzę w nowym mieszkaniu może zacząć szczekać i domagać się wyjścia. Należy spokojnym głosem wytłumaczyć mu, że tu jest jego nowy dom i pokazać, gdzie stoi kojec i miski. Jeśli chodzi o żywienie, to warto zapytać się poprzedniego właściciela, co jadł ukochany czworonóg. Zmianę karmy należy wprowadzać stopniowo. Okres przejściowy, gdzie łączone są ze sobą smaki powinien trwać ok. 5-7 dni. Dietę pupila można skonsultować z weterynarzem, który z pewnością poleci dobrej jakości karmy i powie, jak często należy je dawać pupilowi. CO ważne, zwierzę zawsze powinno mieć dostęp do świeżej wody. Gdy zapragnie się napić, jego miska nie powinna stać pusta.