Swiatzwierzat.pl
Vito

fot. Anna Kleszcz, Schronisko Dla Zwierząt Toruń

Rodzice oddali psa do schroniska, bo znudził się dziecku. "Leży wciśnięty w kąt klatki"

2 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Święta Bożego Narodzenia minęły już dawno. Pies w prezencie potrafi wywołać wiele pozytywnych emocji, ale co potem? Jak udowadnia historia 8-miesięcznego czworonoga, w ocenie niektórych rodziców "nietrafiony prezent" zawsze można zwrócić do schroniska.

8-miesięczny pies imieniem Vito został oddany do toruńskiego schroniska przez rodziców 7-latka, któremu znudziła się opieka nad zwierzęciem, Czworonóg źle reaguje na pobyt w boksie, dlatego pracownicy placówki szukają dla niego nowego domu.

Miał być prezentem dla dziecka, skończył w schronisku

Vito to młody pies, który został zakupiony z hodowli jako golden retriever. Nikt z właścicieli nie kwestionował warunków, w jakich szczenięta przychodziły na świat, a także nie zainteresował się, tym, że rzekomej "hodowli" nie zarejestrowano w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). Na domiar złego, okazało się, że stowarzyszenie widnieje na czarnej liście, wraz z kilkudziesięcioma innymi stowarzyszeniami i związkami zrzeszającymi pseudohodowle.

Vito miał być idealnym podarkiem dla 7-letniego dziecka. Wiódł życie u boku swojej rodziny i nic nie zapowiadało tego, by miał się z nią w najbliższym czasie rozstać. Jednakże wszystko zmieniło się wraz z chwilą, gdy w domu pojawiło się niemowlę.

28 maja pies został oddany przez rodziców dziecka do schroniska w Toruniu. Jak wyjaśniają przedstawiciele placówki, powód decyzji był jednoznaczny:

- W skrócie mówiąc, nietrafiony prezent dla dziecka, a obecnie brak dla psa czasu z powodu obecności niemowlaka w domu - czytamy w opublikowanym poście.

Pies trawa

Dlaczego pies je trawę? 4 najczęstsze powody

CZYTAJ DALEJ

8-miesięczny Vito poszukuje nowego domu

Vito nie odnajduje się w schroniskowej rzeczywistości. Nowy podopieczny źle znosi hałas i rozłąkę ze swoimi bliskimi. Jest przestraszony i zdezorientowany, boi się innych zwierząt.

- Pierwsze chwile w schronisku są dla niego koszmarem. Leży wciśnięty w kąt klatki, ma mocno przyspieszony oddech i nie chce widzieć nic i nikogo. Przeraża go szczekanie innych psich mieszkańców szczeniakarni - wymieniają tymczasowi opiekunowie.

Z uwagi na to, że pies w typie golden retrievera jest już zaszczepione i odrobaczone, pracownicy schroniska rozpoczęli poszukiwania kochających i troskliwych opiekunów. Podkreślają, że potrzeba mu spokojnego domu, bez innych zwierząt i bez małych dzieci. Przed wydaniem zwierzęcia obowiązuje podpisanie umowy adopcyjnej i zobowiązanie się do wykonania zabiegu kastracji.

Osoby zainteresowane adopcją Vito proszone są o wysłanie ankiety adopcyjnej dostępnej na stronie internetowej Schroniska dla Zwierząt w Toruniu. Link do niej znajduje się TUTAJ.

"Mamo, chcę zwierzątko!". Czy ulec prośbom dziecka?

Pojawienie się zwierzęcia w domu powinien być świadomą, przedyskutowaną decyzją, aniżeli konsekwencją usilnych namawiań najmłodszych i przejściowego kaprysu. Każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie, aczkolwiek jedno pozostaje niezmienne - zwierzę nie jest zamiennikiem zabawki dla dziecka i nie wolno go traktować w przedmiotowy sposób.

Pies to kłopot – trzeba z nim chodzić na spacery, sprzątać po nim, karmić, zabierać do weterynarza. Nie zapominajmy, że w przypływie emocji czy stresu potrafi coś zniszczyć bądź wykazywać problemy behawioralne.

Co najważniejsze, wielu rodziców zapomina, że każdy czworonóg przestanie być w końcu słodkim szczeniakiem. Z czasem opieka nad nim może okazać się skomplikowana, czasochłonna i wymagająca pewnej dozy dojrzałości ze strony opiekuna. Nawet najbardziej samodzielne dziecko nie zawsze jest gotowe stawić czoła tak olbrzymiej odpowiedzialności w perspektywie kilkunastu lat, gdyż samo potrzebuje uwagi i wsparcia ze strony dorosłych.

Zanim zdecydujemy się na powiększenie rodziny o futrzastego przyjaciela, spójrzmy na sytuację trzeźwym okiem i zacznijmy od nauki empatii wobec czworonogów. Zachęćmy nasze pociechy do dyskusji o zaletach i wadach związanych z opieką nad żywym stworzeniem. Dobrym rozwiązaniem jest wolontariat w schronisku, by stopniowo oswoić malucha z przyszłymi obowiązkami. Oczywiście finalną decyzję o adopcji pozostawiamy Wam.

10 najsłynniejszych psów z bajek. Towarzyszyły nam całe dzieciństwo, pamiętacie je wszystkie?

Psy to zwierzęta, które bardzo często pojawiały się w filmach i kreskówach dla dzieci. Towarzyszyły nam przez całe dzieciństwo! Czy pamiętacie wszystkich psich bohaterów?

Zobacz galerię >

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: onet.pl, zwierzaki.trojmiasto.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Rasy psów z tendencją do tycia. Z łatwością mogą stać się grube

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego psy lubią drapanie po brzuchu? Zdradzamy powody

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >
pixabay/JACLOU-DL

Psy

Dlaczego pies kradnie przedmioty i nie chce ich oddać? To może być twoja wina

Czytaj więcej >