Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Rewolucja dla pacjentów w Polsce, pies na oddziale to już nie fantazja. Jest 1 warunek do spełnienia
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 11.07.2023 10:12

Rewolucja dla pacjentów w Polsce, pies na oddziale to już nie fantazja. Jest 1 warunek do spełnienia

Brzuch ciężarnej i pudel
Pies w szpitalu, źródło: pixabay/Juncala, Parentingupstream

Powszechnie uważa się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Na to miano zwierzęta te zasługują nie tylko dlatego ze względu na to, że są wiernymi pupilami. Gatunek ten coraz częściej jest wykorzystywany do pracy z potrzebującymi ludźmi. Nikogo nie dziwią psy towarzyszące policjantom, ratownikom czy niewidomym. Okazuje się jednak, że czworonogi mogą przynosić ulgę również tym, którzy z różnych powodów znajdują się w szpitalach. Obecność zwierząt w budynkach kojarzących się ze sterylnością może redukować stres oraz zmniejszyć poziom odczuwanego bólu.

Psy mogą asystować kobietom przy porodach także w Polsce

Coraz więcej medyków oraz psich behawiorystów i trenerów porusza temat czworonogów asystujących przy porodach. Ten brzmiący nieco absurdalnie pomysł może wielu kobietom ułatwić ten niełatwy czasem etap w życiu. Doskonałym dowodem na to, że obecność pupila może pomóc w przyjściu na świat nowego członka rodziny jest historia Amee Tomkin z Wielkiej Brytanii, której pies pomaga radzić sobie w atakach paniki. Kobieta miała możliwość wziąć ze sobą na porodówkę swojego wiernego, psiego asystenta. Dzięki świadomości, że jest blisko niej, obyło się bez jakichkolwiek komplikacji okołoporodowych. 

Szansę na nietypowe wsparcie w przyszłości mogą mieć nie tylko ci, którzy posiadają psa. Możliwe jest szkolenie wyselekcjonowanych czworonogów, które “zawodowo” zajmowałyby się asystami przy porodach. Na to nowatorskie rozwiązanie otwarty jest personel Szpitala Bielańskiego w Warszawie. Specjaliści deklarują, że sterylne środowisko na porodówce oraz obecność zwierząt wcale nie musi się wykluczać. To jedynie kwestia dobrej organizacji. 

Położna z warszawskiej placówki, Anna Sokołowska podkreśla, że obecność psa przy porodzie jest możliwa również w Polsce. Mówi: “Musimy tylko wiedzieć o tym wcześniej, aby się przygotować”.

Plażowicz chciał stanąć w szranki z dzikiem w Sopocie. Mógł narobić sobie poważnych problemów?

Kontakt ze zwierzętami pomaga w leczeniu dzieci i dorosłych

Warto podkreślić, że psy okazują się być emocjonalnym wsparciem nie tylko dla kobiet w ciąży. Dogoterapia może być doskonałym elementem uzupełniającym proces leczenia onkologicznego.

Psy towarzyszące ludziom walczącym z nowotworem mogą sprawić, że wszelkie zabiegi medyczne staną się mniej uciążliwe, a ból będzie nieco lżejszy. Poza tym bezpośredni kontakt ze zwierzętami pomaga skupić się na czymś innym niż choroba. To ważny, często lekceważony przez pacjentów, element terapii. Podczas walki o zdrowie należy dbać zarówno o ciało, jak i o psychikę. Psi terapeuci są w tej kwestii niezastąpieni. 

Nie każdy pies może zostać terapeutą

Praca w szpitalu wiąże się z wieloma nietypowymi sytuacjami, które bywają dla zwierząt stresujące. Dlatego nie każdy pies może zostać terapeutą asystującym ludziom w potrzebie.

Do tak wymagającej pracy wybiera się jedynie te osobniki, które posiadają pożądany zestaw cech. Pies wspierający chorych lub kobiety w ciąży musi być opanowany, otwarty na obcych ludzi oraz łagodny. 

Specjaliści podkreślają, że nie ma idealnej rasy do pracy w obszarze medycznym. Liczy się przede wszystkim osobowość. Doskonałym psim terapeutą może być owczarek niemiecki, labrador, golden retriever, a nawet pudel.  

Źródło: pytanienasniadanie.tvp.pl, facebook.com/szpitalklinicznybielanywarszawa

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?