Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Niecodzienne odkrycie w Indonezji. Rybak złowił zmutowanego rekina z "ludzką twarzą"
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 26.02.2021 01:00

Niecodzienne odkrycie w Indonezji. Rybak złowił zmutowanego rekina z "ludzką twarzą"

Rekin
twitter/mrwtffacts

Do nadzwyczajnego spotkania człowieka i morskiego stwora doszło na wodach regionu Rote Ndao, w obrębie Małych Wysp Sundajskich Wschodnich. To właśnie tam 48-letni Abdullah Buren wyruszył na połów w nocy z 20 na 21 lutego. Mężczyzna pływał trawlerem, gdy nieoczekiwanie w jego zarzuconą sieć przypadkowo wplątała się dorosła samica rekina. 

Wyłowiono rekina z "ludzką twarzą"

Rybak nawet nie podejrzewał, że we wnętrzu zwierzęcia kryje się tajemniczy stwór, a zaskakującego odkrycia dokonał dopiero następnego dnia podczas patroszenia złowionych ryb. 48-latek naciął ciało samicy i dostrzegł, że w środku znajdują się trzy młode. Jeden z nich szczególnie zaciekawił go swoim wyglądem, gdyż zdawał się mieć "twarz" łudząco podobną do ludzkiej.

- Początkowo znalazłem rekina matkę złapanego w sieci trawlera. Następnego dnia rozciąłem jej brzuch i znalazłem w środku trzy młode. Dwa przypominały matkę, a jedno wyglądało, jakby miało ludzką twarz - czytamy słowa rybaka na Daily Mail.

Wygląd zwierzęcia w ogromnym stopniu różnił się od typowego przedstawiciela tego gatunku ze względu na kształt i lokalizację jego oczu, otworu gębowego oraz kształt pyszczka przypominający człowieka. Rybak, nie dowierzając własnym oczom, postanowił zachować ciało zwierzęcia i zabrać je do swojego domu w Papela.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Zmutowany stwór stał się amuletem szczęścia

48-letni mężczyzna podzielił się wieścią o zmutowanym rekinie ze swoimi sąsiadami. Wiadomość w błyskawicznym tempie rozniosła się po całej wsi, a wkrótce przed domem Abdullaha zaczęły ustawiać się tłumy osób chcących odkupić od niego "rekina-mutanta". Rybak jednak zawsze odmawiał i podkreślał, że złowiona przez niego ryba nie podlega sprzedaży.

Na pamiątkę tego niezwykłego zdarzenia mężczyzna zakonserwował małego rekina, tworząc z niego szczęśliwy talizman. 

- Dom jest pełen ludzi chcących zobaczyć "ludzkiego" rekina. Wielu chce go nabyć, ale ja go zachowam. Myślę, że przyniesie mi szczęście - przyznał Indonezyjczyk.

Co ciekawe, wkrótce po tym, jak zdjęcia "mutanta' obiegły Internet, eksperci wytłumaczyli fenomen zwierzęcia wyłowionego w Indonezji. Okazało się, że to, co w nasze opinii może przypominać "ludzką twarz", w rzeczywistości wcale nią nie jest.  

- To, co może wydawać się "oczami", to małżowiny nosowe, które nie są całkowicie zamknięte. Gdyby przetoczyć rekina, zobaczylibyśmy oczy umieszczone grzbietowo-bocznie - komentuje wygląd rekina-mutanta prezes Florida Program for Shark Research z University of Florida i kurator Florida Museum of Natural History - Gavin Naylor.

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt: