Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Poznań będzie walczył o życie zwierząt. Miasto wyznacza nowe standardy
Oktawian Góral
Oktawian Góral 25.02.2021 01:00

Poznań będzie walczył o życie zwierząt. Miasto wyznacza nowe standardy

Ptaki zimą
Pixabay.com/12019-12019/CC0

Podczas prac remontowych oraz budowlanych cierpią zwierzęta. Znaczna część z nich umiera w męczarniach. Problem ten dotyka liczne gatunki ptaków oraz nietoperze. Podczas ocieplania budynków zamurowuje się szczeliny, przez które przez które ptasi rodzice dostarczali swoim maluchom, niezdolnym jeszcze do opuszczenia gniazda, pożywienie. Zwierzęta umierają uwięzione pod tynkiem i styropianem. 

Dość cierpienia ptaków

Problem został zauważony przez poznańskich urzędników. Opracowali oni nowe zasady budowlane, które mają pomóc w ochronie żyjących w mieście ptaków. Czy uda się zachować równowagę między potrzebami człowieka a dobrem zwierząt? Poznańskie przepisy mają szansę stać się unikalnym w skali Polski rozwiązaniem.

Miejscy urzędnicy podnieśli poważny problem. Szczeliny, w których żyją nietoperze oraz gniazda ptaków są zamurowywane podczas prac związanych z remontowaniem budynków, np. termomodernizacją. Ponadto, jak zwracają uwagę rajcy ze stolicy Wielkopolski, rusztowania, które z dnia na dzień wyrastają wokół budynków, utrudniają nawigację ptakom i latającym ssakom. Konstrukcje często uniemożliwiają dostanie się do gniazd. Dla młodych piskląt, które nie są w stanie samodzielnie opuścić gniazd, jest to wyrok śmierci. Ptaki umierają w męczarniach, są wygłodniałe.

Dodatkowy problem, który zasygnalizowali urzędnicy, to fakt, że nawet, jeżeli ptakom i nietoperzom uda się przeżyć remonty, po ich zakończeniu nie mają dokąd wrócić, są skazane na poszukiwanie  nowej siedziby. Jak wskazują pracownicy magistratu z koziołkami, podczas przeprowadzania modernizacji niszczy się gniazda. Teraz ma się to zmienić. Powstał specjalny dokument.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Ptakom będzie lżej

Miasto opracowało nową strategię budowlaną. Ma ona na celu ochronę zwierząt oraz ich siedlisk, które zostały założone w budynkach przeznaczonych do renowacji. Od teraz podczas przeprowadzania prac modernizacyjnych trzeba będzie zadbać o mieszkania ptaków i nietoperzy. Co znalazło się w dokumencie?

Poznańskie zarządzenie zawiera nakaz wcześniejszej ewaluacji budynku. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, ornitolodzy i chiropterolodzy będą badać budynki i weryfikować, czy nie znajdują się tam jakieś ptaki lub nietoperze, a także  - jeżeli się okaże, że przeznaczona do remontu elewacja ma lokatorów - wskazywać ile osobników może się tam znajdować.  

Zarządzenie Prezydenta wskazuje także, że jeżeli zakres prac remontowych nie pozwala na zachowanie naturalnych ptasich gniazd, obowiązkiem inwestora będzie montaż budek lęgowych. Co więcej, urzędnicy uchwalili specjalny harmonogram - nie będzie można prowadzić prac w trakcie okresu lęgowego, tak aby wyrastające rusztowania nie zakłócały orientacji w terenie ptasich rodziców. Zarządzenie obowiązuje póki co wyłącznie w ramach przetargów ogłaszanych przez miasto, jednak Poznań zapowiada, że będzie promował akcję wśród wspólnot mieszkaniowych i inwestorów prywatnych.

- Zarządzenie prezydenta to wynik przemyślanej strategii. O właściwe zabezpieczenie gatunków prawnie chronionych Miasto Poznań dba od lat, m.in. prowadząc szeroko zakrojone akcje edukacyjne - mówią urzędnicy dla miejskiego portalu ePoznan.pl

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt: