Swiatzwierzat.pl > Psy > Rasy psów, którym nie służy chodzenie po schodach. Numer 4 zaskakuje, wymagają szczególnej troski
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 18.11.2023 09:20

Rasy psów, którym nie służy chodzenie po schodach. Numer 4 zaskakuje, wymagają szczególnej troski

Które psy nie powinny chodzić po schodach?
Które psy nie powinny chodzić po schodach? Źródło: pexels.com @Dominika Roseclay, Julissa Helmuth

Jakie psy nie powinny wchodzić lub schodzić po schodach? Niektóre pupile są szczególnie podatne na różnego rodzaju urazy i kontuzje, a wynika to z ich specyficznej budowy ciała, która została utrwalona pracą hodowlaną. Oto zestawienie psich ras, którym nie służy mieszkanie w bloku bez windy. Weź to pod uwagę, wybierając czworonożnego członka rodziny.

Te psy powinny unikać schodów jak ognia

Na świecie istnieje ponad 350 rasy psów, które zostały uznane i zatwierdzone przez FCI i ZKwP, a i nieustannie trwają prace nad tworzeniem nowych hybryd popularnych ras czworonogów. Warto jednak pamiętać o tym, że rasowe pupile często obarczone są rożnego rodzaju wadami lub podwyższonym ryzykiem zachorowania na schorzenia typowe dla danej grupy zwierząt.

Niektóre problemy zdrowotne, głównie schorzenia ortopedyczne, szczególnie często pojawiają się u osobników mieszkających w blokach bez wind. Wynika to z tego, że regularne chodzenie po schodach, sprawia, że newralgiczne części ich ciała są zbyt intensywnie eksploatowane. 

Co ważne, wielu ekspertów zaleca, aby nie pozwalać psu wchodzić na jakiekolwiek schody w pierwszym roku życia. Jeśli więc nie ma w pobliżu windy i czeka was wspinaczka na piętro, postaraj się wnosić swojego ulubieńca, dopóki jego układ ruchowy nie będzie w pełni rozwinięty. Również na późniejszym etapie życia postaraj się ograniczyć tę czynność do minimum i nie zapominaj o regularnych kontrolach. Nieuważność ze strony opiekuna i pozwalanie zwierzakowi do nadwyrężania stawów może sporo kosztować - i nie chodzi tylko o koszty poniesione w gabinecie weterynaryjnym. Walutą jest zdrowie naszego podopiecznego.

Poniżej przedstawiamy zestawienie 8 psich ras, dla których regularne wchodzenie lub schodzenie po schodach może stać się drogą przez mękę. 

1. Jamnik 

Pierwszą rasą psów, która zawsze powinna unikać wchodzenia i schodzenia ze schodów są jamniki. Problemem w tym przypadku jest nienaturalnie wydłużony kręgosłup. Przez to, ta część ciała jest wyjątkowo wrażliwa na urazy mechaniczne oraz zwyrodnienia. Problem ten dotyczy również czworonogów będących przedstawicielami rasy welsh corgi.

pexels-dominika-roseclay-1975516.jpg
Wydłużone kręgosłupy jamników są szczególnie narażone na urazy, źródło: pexels.com @Dominika Roseclay

2. Bernardyn

To rasa psów zaliczana do olbrzymich. Bernardyny mogą ważyć nawet 120 kilogramów. Tak duże i masywne czworonogi często borykają się z dysplazją stawów biodrowych. To schorzenie, które coraz częściej dotyczy również młodych osobników, a nawet szczeniąt. Z biegiem czasu schorzenie to staje się źródłem ogromnego bólu i dyskomfortu. W skrajnych przypadkach problemy z poruszaniem się stają się tak duże, że zwierzę nie jest w stanie samodzielnie się przemieszczać. Dlatego bernardyny za szelką cenę powinny unikać schodów. 

pexels-jorien-stel-7011430.jpg
Bernardyny są psami uwielbiającymi otwarte przestrzenie, źródło: pexels.com @jorien Stel
Szokujące kulisty ataku niedźwiedzia w Bieszczadach. Wszystko nagrała fotopułapka. "Niezła ironia losu"

Jakie popularne rasy psów nie nadają się do życia w bloku bez windy?

3. Berneński pies pasterski

To rasa bardzo podobna do wcześniej wspomnianych bernardynów. W związku z tym, te psy również są szczególnie narażone na wystąpienie dysplazji stawów biodrowych. Ponadto, u berneńskich psów pasterskich często dochodzi do skrętów żołądka, które w ciągu kilku godzin mogą doprowadzić do śmierci zwierzęta. Dlatego rasa ta nie nadaje się do życia w bloku bez windy

380815_543396022355996_2051431578_n.jpg
Psy ras olbrzymich są podatne na skręt żołądka, źródło: facebook.com @Bernenski Pies Pasterski Bernenczyk.org

4. Shih tzu

Przedstawiciele tej malutkiej i jednocześnie bardzo popularnej rasy często mają problemy ze stawami kolanowymi, które wynikają z uszkodzenia rzepki kolanowej. Dlatego właściciele psów należących do tej rasy za wszelką cenę powinni unikać chodzenia ze swoimi pupilem po schodach. Ponadto shith tzu są też wyjątkowo podatne na wypadanie dysku, określane również przepukliną kręgosłupa.

pexels-helena-lopes-3215610.jpg
Shih tzu powinny unikać schodów ze względu na wrażliwe stawy kolanowe, źródło: pexels.com @Helena Lopes

5. Cane corso

To kolejny przykład rasy olbrzymiej, która często ma problemy z układem ruchu. Przedstawiciele tej rasy są podatni na różnego rodzaju schorzenia kostno-stawowe, a częste chodzenie po schodach jedynie sprzyja rozwojowi dolegliwości. Ponadto, te psy również są podatne na skręt żołądka

dog-7425090_1280.jpg
Psy rasy cane corso musimy szczególnie pilnować podczas korzystania ze schodów. źródło: pixabay/cely_

Dla tych psów wejście po schodach jest wyzwaniem

6. Owczarek niemiecki

To doskonały przykład rasy, która w wyniku zbyt intensywnego “ulepszania” pewnych cech, stała się znacznie bardziej podatna na dysplazję stawów biodrowych oraz łokciowych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, problem ten wśród przedstawicieli tej rasy należał do rzadkości. Zwierzęta te były znane z umiejętności pokonania 2,5 metrowej przeszkody. Dzisiaj dla wielu owczarków niemieckich tego typu zadanie skończyłoby się poważną kontuzją.

pexels-julissa-helmuth-15279816.jpg
Wiele współczesnych owczarków niemieckich jest przerasowionych, źródło: pexels.com @Julissa Helmuth

7. Labrador

To kolejna duża rasa psów, która powinna unikać schodów ze względu na ryzyko rozwoju dysplazji stawów biodrowych. Dodatkowym problemem, zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z układem ruchów u tych czworonogów jest otyłość. Każdy, kto zna jakiegoś labradora wie, że psy te nie znają umiaru w jedzeniu. 

pexels-thijs-van-der-weide-998251.jpg
Właściciele labradorów powinni dbać o to, aby ich pupil nie przybierał zbyt bardzo na wadze, źródło: pexels.com @Thijs van der Weide

8. Golden retriever

To bardzo podobna rasa do labradorów. W związku z tym, goldeny retrievery borykają się z podobnymi problemami i również powinny unikać chodzenia po schodach.

pexels-hemant-gupta-1001976.jpg
Dysplazja stawów biodrowych to częsty problem wśród golden retrieverów, źródło: pexels.com @Hemant Gupta 

Źródło: pomorska.pl, psy.pl