Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > 5 ras psów z kraju Świętego Mikołaja. W Polsce prawie nikt o nich nie wie
Ewa Nalepa
Ewa Nalepa 12.12.2020 01:00

5 ras psów z kraju Świętego Mikołaja. W Polsce prawie nikt o nich nie wie

Zdjęcie podglądowe  - pies
unsplash/ Minnie Zhou

Finlandia to niezwykły kraj. Nie tylko przez na fakt, że mówi się, iż mieszka tam Święty Mikołaj, ale też ze względu na pochodzące stamtąd zwierzaki. Psy, bo te stanowią dumę Finów, są tam niezwykle szanowane - przejawia się to choćby poprzez fakt, że problem bezdomności zwierząt praktycznie tam nie istnieje.

Co więcej, z Finlandii pochodzi pięć wyjątkowych ras psów - wykorzystywanych na łowach w trudnych, północnych warunkach albo przy wypasaniu reniferów. Któż z nas nie chciałby mieć tak wyjątkowego psa? Radzimy jednak wstrzymać się z ich zakupem - ceny za jednego szczeniaka mogą zawrócić nam w głowach.

Rasy psów z kraju Świętego Mikołaja

1. Lapinporokoira, czyli, innymi słowy, lapoński pies pasterki - to jedna z ras pochodzących rodem z Laponii. To rasa istniejąca od wieków, a obecnie uważana jest także za najrzadszą. Psy te niemal wyginęły w czasie II Wojny Światowej, a choć ich populację udało się później odbudować, nie są obecnie popularnymi pasterzami na farmach reniferów - co raz częściej zastępują je border collie.

To średniej wielkości pies, najczęściej o maści czarnej podpalanej. Jest to najbardziej nastawiony na współpracę z człowiekiem szpic. Posłuszny i przyjacielski, a zarazem pełen energii, której trzeba dać jakieś ujście - najlepiej podczas zaganiania reniferów, w czym lapoński pies pasterski odnajduje się doskonale. Nie sposób spotkać te psy w naszym kraju, a gdyby jednak ktoś pokusił się na ich zakup za granicą - będzie musiał za szczeniaka zapłacić od 1000 do 2000 dolarów!

 Lapinporokoira

fot. Beata Sarlej

undefined

2. Suomenlapinkoira to z kolei fiński lapphund. Pochodzi on od szpiców arktycznych, które pierwotnie były psami stróżująco-myśliwskimi, a zostały przekształcone w psy pasterskie do zaganiania reniferów. Niektóre z nich nadal pracują na takich fermach.

To psy średniej wielkości, spotyka się je w typie zarówno wystawowym, jak i roboczym. Posiada obfitą, długą sierść o wszelakich rodzajach umaszczenia - choć najczęściej spotyka się psy czekoladowe i wilczaste. Nie od razu wykona nasze polecenia, ale nie jest trudno je wyszkolić. W Polsce można spotkać hodowle tych psów, ale ich cena jest zabójcza - jeden szczeniak kosztuje około 6000 złotych.

Suomenlapinkoira

fot. Johanna Ilvonen

249383434 4686815491381141 3873678688321386061 n

fot. Bearspaw Finnish Lapphunds (Suomenlapinkoiria)

Psy myśliwskie z Finlandii

3. Gończy fiński, czyli Suomenajokoira, to wielki szczęściarz - jest najpopularniejszym psem w Finlandii, gdzie odnotowano najwięcej zarejestrowanych zwierzaków tej rasy. Co ciekawe, nie jest jednak rodowitym Finem - jego przodkowie to psy gończe pochodzące z innych krajów Europy.

Średniej wielkości, trójbarwny pies cieszy się dużym uznaniem wśród myśliwych jako pies polujący, ale uwielbiają go także i pozostali Finowie. Gończy fiński to nieoceniony pies  do towarzystwa, co zapewne wynika z faktu, że w przeciwieństwie do innych ras psów gończych, te dają się łatwo wychować i ułożyć. Mimo swojej popularności w Finlandii, w Polsce jest niemożliwy do nabycia, a za granicą zapłacimy za szczeniaka z rodowodem od 600 do 900 dolarów.

Suomenajokoira

fot. Vetcare Finland Oy

4. Karelski pies na Niedźwiedzie to z kolei typowy szpic myśliwski, pochodzący od łajki. Odważny i wytrwały w polowaniu, nigdy nie odpuszcza ataku - gdy raz schwyta niedźwiedzia, nie puści go, dopóki nie pojawi się myśliwy i nie zakończy łowów. Co zaskakujące, na co dzień jest spokojny, a do obcych podchodzi z dystansem. Jest trudny w układaniu i nieprzewidywalny, wymaga doświadczonego opiekuna i twardej ręki. A także grubego portfela - za szczeniaka zapłacimy bowiem ok. 2500 złotych.

Karelski Pies na Niedźwiedzie

fot. Jacek Zieliński

Karelski Pies

fot. Magdalena Piejak

5. Ostatnia rasa pochodząca rodem z Finlandii to szpic fiński. Jest to najmniejsza z fińskich ras, o rudym umaszczeniu. To typowy szpic z wyglądu i zachowania, od stuleci używany do polowań na głuszce. Odkąd te majestatyczne, leśne ptaki zaczęły stawać się coraz rzadsze, maleje też liczba szpiców fińskich. Pies ten sprawdza się także do towarzystwa, jest wesoły i energiczny. Bywa szczekliwy i sprawdza się też w roli stróża. Te inteligentne psiaki można nabyć naszym kraju, ale tylko u jednego hodowcy, a jeden szczeniak to koszt ok. 4000 złotych. Nie wspomnieliśmy tutaj jednak ile może jeszcze kosztować późniejsze utrzymanie tych psów, a to nierzadko może wynosić zawrotne sumy - pisaliśmy o tym tutaj.

Szpic Fiński

fot. Dv9k9 Finnish Spitz Pups

Szczeniak

fot. Karen Boddis

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami