Swiatzwierzat.pl
Najdroższy pies pudel

Pixaby/AV_Photographer

Utrzymanie psów może kosztować majątek. Ujawniono, ile tysięcy właściciele wydają na konkretne rasy

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Ewa Nalepa

Utrzymanie psa, jak się okazuje, wcale nie jest takie tanie. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z rasą długożyjącą, wymagającą pielęgnacji i nasz pies sporo przy tym waży- koszty mogą nas wtedy nieźle zaskoczyć. Ujawniono, ile pieniędzy średnio kosztuje ut

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że nie ma nic trudnego w utrzymaniu psa. Nic bardziej mylnego - w zależności od rasy bądź innych jego cech różnice w kosztach mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy funtów. Ale od czego zależą tak diametralnie wielkie różnice i które rasy psów są najdroższe w utrzymaniu? 

Czy utrzymanie psa może być aż tak drogie?

Badacze wzięli pod lupę psy należące do różnorodnych ras celem ustalenia, ile średnio kosztuje utrzymanie jednego psa w ciągu całego jego życia. I właśnie w zależności od jego rasy, te koszty mogą być diametralnie różne. Z czego to wynika?

Każda rasa charakteryzuje się innymi cechami - może to być pies duży lub mały, długowłosy, krótkowłosy, długowieczny, spokojny i leniwy bądź charakterny i wymagający zaangażowania ze strony właściciela - można by wymieniać w nieskończoność. Zapewne się domyślacie, że w zależności od tych czynników trzeba będzie wydać więcej na jedzenie, grooming, akcesoria, zabawki, ubezpieczenie, a nawet wizyty u weterynarza.

Już lista tych rzeczy zaczyna brzmieć groźnie. A to przecież nie koniec. W przypadku rasowego psa trzeba dodać, że samo jego kupno również może niemało kosztować.

Rasy najdroższe w utrzymaniu

Badanie, które przeprowadzono w Anglii na 40 najpopularniejszych rasach psów ujawniło koszty ich utrzymania przez całe życie zwierzaków. Wśród nich wyłowiono te, które kosztują najwięcej.

Miejsce na podium zajął pudel - jego koszt utrzymania wynosi aż 19 000 funtów. W przeliczeniu na naszą walutę to blisko sto tysięcy złotych! Zdecydowanie ta rasa jest najbardziej wymagająca jeśli chodzi o utrzymanie tych psiaków. Wykarmienie, pielęgnacja, akcesoria... w przypadku tej rasy to wszystko pochłonie najwięcej pieniędzy.

Wśród innych, równie kosztownych ras wymienić także należy Bernardyna i Chow chow'a, które ze względu na swoje ogromne rozmiary - i tym samym zapotrzebowanie pokarmowe - kosztują odpowiednio 18 000 i 16 000 funtów.

Wymagający intensywnej pielęgnacji sierści Lhasa Apso również będzie nas kosztował niemało, bo aż 14 000 funtów. Czasem nawet sama pielęgnacja sierści może kosztować o wiele więcej niż tylko wykarmienie psa. Inne, większe rasy, takie jak Rottweilery czy nawet Malamuty będą kosztować nieco mniej. Przy czym to "nieco mniej" oznacza około 11 000 funtów.

Na szczęście nie wszystkie rasy psów muszą nas aż tyle kosztować. Istnieje cała rzesza ras, które są o wiele tańsze w utrzymaniu, jeśli ktoś nie może sobie pozwolić na utrzymanie zbyt wymagającego zwierzaka. Na tej liście znajdzie się m.in. Whippet, Jack Russell, Patterdale, czy Staffordshire Bull Terrier. 

Średni roczny koszt utrzymania psiaka to około 850 funtów - czyli około 4000 złotych - uwzględniając pielęgnacje, szczepienia, wyżywienie i akcesoria. 

W poniższej liście prezentujemy 15 najdroższych w utrzymaniu ras psów wraz z kosztami utrzymania ich przez całe życie:

- Pudel £18,702.61

- Bernardyn £17,581.92

- Chow Chow £15,439.86

- Labrador £14,817.66

- Lhasa Apso £14,041.22

- Dog niemiecki £13,550.62

- West Highland White Terrier £12,759.54

- Buldog amerykański £12,748.25

- Akita £12,591.00

- Schnauzer miniaturowy £12,537.08

- Rottweiler £12,481.48

- Doberman £12,443.75

- Springer Spaniel angielski £12,318.18

- Golden Retriever £12,277.20

- Pomeranian £12,235.54

źródło: thenorthernecho.co.uk

Tagi:

Rasy psówLabradorPudelBernardynPies

Ewa NalepaAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Ukryła w domu kamerę, aby zobaczyć, co robi opiekunka do psów. Wkrótce zajęła się nią policja

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego pies zjada odchody? Powodów jest wiele. Wyjaśniamy, skąd bierze się ten problem

Czytaj więcej >

Psy

Dramat w schronisku dla zwierząt w Posadówku. Umierały z zimna i głodu, część z nich ukryto w zamrażarce

Czytaj więcej >

Psy

Dziewczynka nie może przestać przytulać rottweilera. Internauci zaniepokojeni, to już przesada?

Czytaj więcej >

Psy

Będzie licencja na posiadanie psa? Politycy mają zająć się propozycją zmian w prawie

Czytaj więcej >

Psy

Pies wzięty ze schroniska ratuje życie właścicielowi. Nie opuścił go nawet w najczarniejszej godzinie

Czytaj więcej >