Swiatzwierzat.pl
Niebieskie psy

youtube.com/drewboy06

Rosja: Bezpańskie psy przemalowane na niebiesko. Winne odpady chemiczne?

12 Lutego 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Bezpańskie psy zauważono nieopodal Niżnego Nowogrodu. Co wzbudziło zainteresowanie mediów, sierść zwierząt jest jasnoniebieska. Co wpłynęło na tę anomalię? Mieszkańcy wskazują na nieczynną od lat fabrykę.

Rosja. Nieopodal Niżnego Nowogrodu zauważono stado bezpańskich psów. Są one jasnoniebieskie. Mieszkańcy regionu uważają, że wszystkiemu winna jest nieużywana fabryka. Dziwne umaszczenie zwierząt wiązane jest z odpadami chemicznymi, które znajdują się w opuszczonej poradzieckiej fabryce w Dzierżyńsku.

Niebieskie psy w hucie szkła

Lokalne władze podjęły decyzję o schwytaniu bezdomnych psów. Mają zostać one przebadane i poddane kontroli weterynaryjnej. Na chwilę obecną niewiele wiadomo o stanie zdrowia zwierząt. Póki co nie wykazują one zmian chorobowych, jednak jeżeli zatruły się odpadami chemicznymi, to skutki będą odczuwalne nawet po wielu miesiącach.

Zdjęcia niebieskich psów zostały zrobione przez mieszkańców obwodu niżnowogrodzkiego. Fotografie wykonano nieopodal huty szkła Dzirżońskoje orgstjekło. Huta została zamknięta w 2015 roku z powodu problemów finansowych.

Prócz produkcji szkła Dzierżonskoje orgstjekło zajmowało się produkcją pleksi oraz preparatów chemicznych, głównie kwasu cyjanowodorowego.

Co znalazły psy?

Andriej Myśliwiec, który odpowiada za teren zakładu, nie potwierdza autentyczności zdjęć, mimo tego wskazuje na przyczynę, która najprawdopodobniej wywołała zmianę koloru sierści na jaskrawoniebieską.

- Możliwe, że psy odnalazły pozostałości niektórych środków chemicznych i bawiły się w nich. Kolor sierści może świadczyć o siarczanie miedzi - wykazuje Myśliwiec.

Siarczan miedzi może wywoływać silną reakcję zapalną na skórze zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Myśliwiec informuje, że nie jest to pierwsza taka sytuacja w tym regionie. Wspomina historię sprzed lat, gdy bezpańskie psy dobrały się do chemicznych barwników szkła. Nikt ich nie kontroluje [ich populacji - przyp.red.] - wskazuje zarządca terenu w Daily Mail.

Dodaje on, że władze lokalne nie są w stanie chwytać i sterylizować zwierząt, a te rozmnażają się i wygłodniałe wchodzą także na teren nieczynnej fabryki, gdzie zostały chemiczne odczynniki z czasów działalności huty szkła.

Lokalne władze zapowiadają akcję chwytania i badania psów. - Prowadzone są rozmowy z szefami przedsiębiorstwa na temat możliwości łapania psów - powiedział w Daily Mail przedstawiciel władz. Dodał także: - Trzeba je sprawdzić, ocenić ich stan zdrowia i znaleźć przyczynę zafarbowania włosów.

Zobacz video:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Potrącony kundelek leżał w przydrożnym rowie, służby nie garnęły się do interwencji

Czytaj więcej >
Emil

Psy

Całe życie spędził na ciężkim łańcuchu. Tak wyglądała męka małego kundelka

Czytaj więcej >
fb/otoz animals

Psy

80-latek znęcał się nad psem. Sąsiedzi wezwali pomoc

Czytaj więcej >
FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >