Swiatzwierzat.pl
psia wioska w Przemyślu

facebook.com/Centrum Adopcyjne Lecznicy "Ada"

W Przemyślu stanęła psia wioska. Kolorowe domki mają ważne zadanie

25 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Zuza Siwek

Udostępnij:

W Przemyślu przy Centrum Adopcyjnym Lecznicy Ada i Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych stanęła psia wioska. To miejsce, które ma zapewnić komfortowe warunki do życia, oczywiście pod opieką ludzi. Ogrzewane domki mają dużo ważniejszą funkcję

Pomysł na zbudowanie psiej wioski pojawił się już kilka lat temu. Jej główną funkcją ma być zapewnienie schronienia bezpańskim psiakom, jednak zwierzaki otrzymują tu także domowe ciepło i opiekę. Jak mówi w rozmowie z portalem Przemyśl Nasze Miasto lek. wet. Radosław Fedaczyński z lecznicy Ada, jego marzeniem jest, aby każdy maltretowany psiak mieszkał w lepszych warunkach niż jego oprawca.

Psia wioska w Przemyślu

To między innymi doktor Fedaczyński jest inicjatorem powstania psiej wioski. Jak mówi w rozmowie z portalem Przemyśl Nasze Miasto, pomysł narodził się już dwa lata temu i dziś można już podziwiać pierwsze efekty.

- Dlaczego Psia Wioska? Marzy nam się miejsce, gdzie psu nie będą siedziały w boksach o betonowej posadzce lub kojcach z drewnianymi rozpadającymi się deskami. Aby czuły, że są u siebie w domu, a każdy wolontariusz będzie mógł spędzić z nim popołudnie - wyjaśnia.

Uroczych domków jest w tej chwili siedem, a w każdym z nich mieszka po kilka psiaków. Ich nowe lokum jest wyjątkowo przytulne - domki są ogrzewane, a w każdym jest kanapa.

Ponadto psy nie są w swoich mieszkaniach całkiem same. Zajmują się nimi osoby, które na terenie Centrum Adopcyjnego Lecznicy Ada i Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych wykonują między innymi obowiązki biurowe.

Inne schronisko

To schronisko, ale trochę inne - przystosowujące psy do późniejszego mieszkania w zwyczajnym domu. Lek. wet. Radosław Fedaczyński chce pokazać, że schronisko nie musi się kojarzyć z szarością i smutkiem.

- Chcemy rehabilitować psy oraz leczyć ich dusze, tak aby gdy dotrą do nowego domu nauczyły się, że kanapa służy do spania, a nie do gryzienia, że potrzeby fizjologiczne załatwia się na zewnątrz, a nie w domu. A najważniejsze, że można być szczęśliwym psem, nawet żyjąc w schronisku. Szczególnie stare i schorowane psy, będą mogły tam spędzić jesień swojego życia - mówi w rozmowie z portalem Przemyśl Nasze Miasto.

Pieniądze na przedsięwzięcie pomogli zebrać darczyńcy. W sieci wciąż trwa zbiórka na pokrycie kosztów domków - ostateczny cel to wybudowanie około 30-40 mieszkań dla psów i ich tymczasowych opiekunów.

Zobacz zdjęcia:

źródło: przemysl.naszemiasto.pl

Podobne artykuły

motor

Aktualności

Mężczyzna ciągnął psa za motorem, interweniowali świadkowie. Sprawa przybrała jednak nieoczekiwany obrót

Czytaj więcej >
dinozaur

Aktualności

Internet oszalał na punkcie dziwnego nagrania. Mieszkanka Florydy nie ma wątpliwości: "To był dinozaur"

Czytaj więcej >
motory

Aktualności

Muskuły, brody, grzmiące silniki i wielkie serca. Ruszył coroczny rajd charytatywny dla zwierząt

Czytaj więcej >

Aktualności

Potrącił psa i nawet się nie zatrzymał. Internauci wzięli sprawy z swoje ręce, czy pozostanie bezkarny?

Czytaj więcej >

Aktualności

Tragiczny finał wizyty u psiego fryzjera. Suczka odeszła w męczarniach, zatrważające szczegóły

Czytaj więcej >
smutek

Aktualności

Odszedł wierny przyjaciel prezydenta USA Joe Bidena. Biały Dom wydał wzruszające oświadczenie

Czytaj więcej >