Swiatzwierzat.pl
misie

facebook/Four Paws

Przez 17 lat ani razu nie widziały słońca. Dwa niedźwiedzie uratowane z nielegalnej farmy żółci

27 Marca 2021

Autor tekstu:

Monika Krupska

Dwa niedźwiedzie azjatyckie samiec i samica zostały uratowane z jednej z farm w Wietnamie. Xuan i Mo przez 17 lat żyły w totalnej ciemności. Sztuczne światło widziały jedynie, kiedy były poddawane zabiegom usuwania żółci.  

W Chinach, Korei Południowej, Laosie, Wietnamie czy Mjanmie istnieją nielegalne fabryki żółci. Do ich wytworzenia wykorzystywane są niedźwiedzie, które to tworzą płyn przez wątrobę i przechowują w woreczku żółciowym. Płyn trawienny stosowany jest w tradycyjnej medycynie.

17 lat nie widziały słońca

Niedźwiedzie zostały uratowane przez organizację Four Paws. Aktywiści znaleźli misie w małych, ciasnych klatkach w piwnicy sklepu z ubraniami w Son La w Wietnamie. Wiadomo, że Xuan był przetrzymywany tam od 2004 roku. Nie ustalono, jak długo mieszkała koło niego Mo.

Ratownicy byli przerażeni warunkami, w jakich żyły niedźwiedzie. Klatki były brudne, zardzewiały, nie miały łatwego dostępu do powietrza. W piwnicy nie było wentylacji, misie były w fatalnym staniem

Xuan i Mo były żywione zgniłymi warzywami. Brak ruchu, skandaliczne warunki i częste zabiegi odbiły się na ich zdrowiu. Oba niedźwiedzie mają problem z pęcherzykiem żółciowym, z kolei Xuan ma nadwagę, chorą wątrobę i stracił wiele zębów.

Uratowane niedźwiedzie zostały przewiezione do sanktuarium w Ninh Binh – 9 godzin od dotychczasowego miejsca.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Nowy dom

Xuan i Mo do nowego domu przybyły 23 marca. Radosną nowinę ogłosiła w mediach społecznościowych organizacja Four Paws, która uratowała misie.

- W tym momencie nie moglibyśmy być bardziej dumni i szczęśliwi. Niedźwiedzie podczas drogi jadły banany i jabłka i zbytnio nie przejmowały się podróżą – czytamy na Facebooku.

Niedźwiedzie przeszły przez piekło. Cierpiały blisko dwie dekady! Aktywiści opiekujący się misiami mają nadzieję, że te wkrótce dojdą do siebie i będą jeszcze potrafiły cieszyć się życiem.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Monika KrupskaAutor

Redaktor prowadzą swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

ropucha

Pozostałe

Śmiertelnie niebezpieczny trend wśród turystów. Leśnicy biją na alarm

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzęta a przesądy. Czym możemy sprowadzić na siebie nieszczęście?

Czytaj więcej >
Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >