Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Prezydent Wrocławia z ważnym apelem, podczas niego w gabinecie nie był sam. Podobnie postępują inne miasta
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 31.12.2023 11:22

Prezydent Wrocławia z ważnym apelem, podczas niego w gabinecie nie był sam. Podobnie postępują inne miasta

Świętowanie sylwestra
Świętowanie sylwestra, źródło: pexels.com @Designecologist, tiktok.com/@jaceksutryk

Zbliżająca się impreza sylwestrowa to noc, na którą z utęsknieniem czeka wielu ludzi. Niestety, równie duże grono żywych istot nienawidzi tej imprezy. Powodem tego są wszechobecne wtedy wybuchy fajerwerków. Okazuje się jednak, że pokazy pirotechniczne nie są niezbędnym elementem warunkującym udane świętowanie nadchodzącego Nowego Roku. Prezydent Wrocławia zapewnia, że można bawić się w taki sposób, aby był on komfortowy dla wszystkich mieszkańców. Zarówno dla tych, którzy chcą zaszaleć, jak i dla tych, którzy cenią sobie ciszę i spokój.

Sylwester to największa impreza w roku, która budzi skrajne emocje

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia dozwolone jest świętowanie z wykorzystaniem fajerwerków. Ta od lat praktykowana przez wielu Polaków noworoczna tradycja ma mnóstwo zapalonych zwolenników, jak i przeciwników. Wiele wskazuje jednak na to, że z roku na roku coraz więcej ludzi otwarcie zalicza się do drugiej z wymienionych grup. 

Z korzystania z pirotechniki rezygnują nie tylko pojedyncze osoby świętujące nadejście Nowego Roku we własnym domu, ale również władze miasta. Jedną z osób, mającą duży wpływ na to, co dzieje się w jednym z największych polskich miast jest Jacek Sutryk. Pełni on funkcję prezydenta Wrocławia. Z okazji zbliżającej się hucznej imprezy, która opanuje nie tylko Wrocław, ale cały kraj, opublikował on w mediach społecznościowych filmik, w którym apeluje o coś bardzo ważnego. Chodzi o dobro wielu ludzi oraz zwierząt. 

pexels-annalouise-1387577.jpg
Sztuczne ognie w noc sylwestrową pojawiają się w każdym zakątku Polski. Źródło: pexels.com @Anna-Louise
Ty się bawisz, a on umiera ze strachu. Po tym poznasz, że pies lub kot panicznie boi się w Sylwestra

Prezydent Wrocławia apeluje o to, aby podczas imprezowania myśleć nie tylko o sobie

Prezydent Wrocławia zaapelował do internautów na Tiktoku. Filmik nagrał we własnym biurze a podczas przemowy towarzyszył mu ważny gość - kocur o imieniu Wrocek. Polityk apelował do swoich odbiorców o porzucenie zwyczaju strzelania fajerwerkami w noc sylwestrową:

Od kilku lat we Wrocławiu w noc sylwestrową nie strzelamy. Albo inaczej, strzelamy dużo mniej. I za to Wam bardzo serdecznie dziękuję. Ale spróbujmy zrobić tak żeby w noc sylwestrową było cicho i było bez pirotechniki.

Prezydent Wrocławia podkreślił, że huczne i kolorowe wybuchy sprawiają dyskomfort oraz mogą być zagrożeniem dla:

  • seniorów;
  • małych dzieci;
  • ludzi chorych;
  • zwierząt domowych;
  • zwierząt gospodarskich;
  • zwierząt dzikich.
tuytu.JPG
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, źródło: tiktok

Fajerwerki nie są wyznacznikiem dobrej zabawy w Sylwestra

Z roku na rok coraz więcej władz miejskich podejmuje decyzję o rezygnacji z używania pirotechniki podczas świętowania nadejścia Nowego Roku. Miasta, w których w tym roku nie będzie pokazu pirotechnicznego z okazji sylwestra to między innymi: Katowice, Łódź, Warszawa, Kraków, Białystok i Poznań oraz wiele mniejszych miejscowości. 

Coraz popularniejszą alternatywą dla pokazów pirotechnicznych stają się pokazy laserowe, które są piękne i jednocześnie nieszkodliwe. Warto podkreślić, że osoby świętujące w miejscach dbających o dobro wszystkich, a nie tylko imprezowiczów, bawią się równie dobrze (o ile nie lepiej), co ludzie, którzy z zapałem podpalają fajerwerki. 

@jaceksutryk Kochani, Wrocław nie strzela! Dbajmy o komfort naszych braci mniejszych 🦜🦮🐈 #sutryk #dziendobrywewroclawiu #polityka #sylwester #wroclawniestrzela ♬ original sound - JacekSutryk

Źródło: tvn24.pl, tiktok