Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Apel policji do Polaków, chodzi o odwieczny problem przed Sylwestrem. Dołącz do akcji, wspieraj zwierzęta
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 30.12.2023 15:25

Apel policji do Polaków, chodzi o odwieczny problem przed Sylwestrem. Dołącz do akcji, wspieraj zwierzęta

Apel policji o ograniczenie użycia fajerwerków
Apel policji o ograniczenie użycia fajerwerków, źródło: opolska.policja.gov.pl

Do powitania Nowego Roku pozostała dosłownie chwila. Z tej okazji policjanci z Opola opublikowali filmik, który ma na celu promocję wyjątkowej inicjatywy związanej z witaniem 2024 roku. Chodzi o dobro zwierząt, zarówno tych domowych, gospodarskich, jak i dzikich. 

Apel policji związany z Sylwestrem. Noc z 31 grudnia na 1 stycznia to dla wielu zwierząt najgorszy czas w roku

Sylwester to bez wątpienia najhuczniejsza impreza w roku, w której udział biorą ludzie w każdym wieku. Jedni kochają huczną tradycję puszczania petard i fajerwerków, pod których ciężarem sklepowe półki uginają się od tygodni, inni z całego serca jej nienawidzą. Do tej drugiej grupy z całą pewnością można zaliczyć nie tylko skrajnych introwertyków, osoby starsze czy dzieci ze spektrum autyzmu, ale również zwierzęta, między innymi: psy, koty, konie, krowy, ptaki, jelenie, sarny oraz dziki. 

Głośne wystrzały, którym towarzyszą wielokolorowe sztuczne ognie, budzą paniczny strach zarówno wśród istot udomowionych, jak i dzikich. Zwierzęta będące w napadzie paniki mogą być zagrożeniem nie tylko dla siebie samych. Zdarza się, że przerażone istoty nieświadomie krzywdzą znajdujących się w pobliżu ludzi, np. wbiegając pod samochody. Dlatego co roku głośno mówi się o tym, że najwyższy czas na to, aby klasyczne fajerwerki odeszły do lamusa. 

W szerzenie świadomości na temat szkodliwości tej tradycji angażują się również przedstawiciele prawa. Policjanci z Opola postanowili wziąć udział w akcji, która pomaga podwójnie. 

81-221437.jpg
Akcja “Karma zamiast fajerwerków”, źródło: opolska.policja.gov.pl
Fajerwerki przyjazne zwierzętom? Dr Sumińska nie gryzła się w język. Tej informacji nie ma na etykiecie

Nie strzelaj, pomagaj! Zafunduj karmę, nie traumę

Opolscy policjanci postanowili dać dobry przykład ludziom, którzy wciąż są zainteresowani podpalaniem fajerwerków. Zrobili to w nietypowy sposób, a mianowicie organizując akcję, którą nazwali „Karma zamiast fajerwerków”. 

W ramach tej inicjatywy pracownicy mundurowi zachęcają do tego, aby zrezygnować z kupowania sztucznych ogni a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na karmę dla psów i kotów żyjących w schroniskach dla bezdomnych zwierząt. W ten prosty sposób można pomóc podwójnie, ponieważ: 

  • Powiększa się grono osób rezygnujących ze świętowania Nowego Roku w sposób szkodliwy dla środowiska oraz zwierząt domowych i dzikich;
  • Czworonogi w schroniskach mają zapas karmy, której w okresie zimowym często brakuje w placówkach ratujących bezdomne istoty.
@opolskapolicja Opolscy policjanci zachęcają do udziału w akcji "Karma zamiast fajerwerków". Inicjatywa polega na tym, żeby zamiast sztucznych ogni kupić jedzenie dla bezdomnych zwierząt. Razem z nami dołącz do akcji i spraw, by w sylwestrową noc zwierzaki mogły spać spokojnie ! @Polska Policja #zwierzęta #sylwester #bezpieczeństwo ♬ dźwięk oryginalny - OPOLSKA POLICJA

Jaki Nowy Rok, taki cały rok! Biegiem do sklepów po karmę dla bezdomniaków

Akcja „Karma zamiast fajerwerków” była intensywnie promowana przez opolskich policjantów od połowy grudnia. Wszystkie zebrane przez ten czas artykuły zostały przekazane do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu. Nie oznacza to jednak, że po tym terminie przyłączenie się do inicjatywy jest już niemożliwe. Wręcz przeciwnie, to doskonały moment na to, aby zrezygnować z zakupu fajerwerków i za zaoszczędzone pieniądze kupić coś, co ucieszy zwierzęta.

Pomoc w jednostkach specjalizujących się w opiece nad bezdomnymi zwierzęta jest potrzebna przez cały rok. Dlatego, nawet jeżeli swoją cegiełkę dostarczysz po Nowym Roku, będzie ona równie cenna co grudniowe dary. Przełom grudnia i stycznia to czas, w którym wiele osób postanawia wprowadzić zmiany w swoim życiu. Może warto, aby jedna z nich uwzględniała dobro braci mniejszych? Baw się i korzystaj z życia, ale nie zapominaj przy tym o innych istotach!

81-221448.jpg
W opolskim schronisku wiele zwierząt czeka na kogoś, kto postanowi dać im wymarzone wsparcie, źródło: opolska.policja.gov.pl

Źródło: opolska.policja.gov.pl, tiktok.com/@opolskapolicja, nto.pl