Swiatzwierzat.pl
Aplikacja

Sylvester.ai

Powstała aplikacja do odczytywania kocich grymasów. Robi istną furorę

29 Lipca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Kanadyjska firma technologiczna Sylvester.ai wychodzi naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i opracowuje aplikację pozwalającą odczytać kocie grymasy. Twórcy przekonują, że przy użyciu aparatu każdy użytkowników będzie mógł sprawdzić, jak czuje się jego podopieczny i co najważniejsze, upewnić się, że jest szczęśliwy.

Jak poinformowała we wtorek Agencja Reutera, prace nad najnowszą aplikacją skierowaną do miłośników kotów idą pełną parą. Pozostaje jednak pytanie - czy aplikacja na smartfony może być traktowana jako wiarygodne narzędzie do oceny kociego samopoczucia? Spieszymy z odpowiedzią.

Jak ocenić, że kot czuje się dobrze? Twórcy aplikacji znają odpowiedź

Dzięki badaniom naukowców z Montrealu nad kocimi grymasami pyska opracowano nową metodę oceny bólu u kotów, nazywaną Feline Grimace Scale. W prawidłowym odczytaniu uczuć odczuwanych przez mruczka kluczowa jest znajomość kociej mowy ciała.

Ułożenie uszu, pozycja głowy, czy wibrysów, a także sygnały w postaci przymykania powiek oraz napięcia mięśni pyszczka zwierzęcia zdradzają, co odczuwa pupil. Każda, nawet najmniejsza aktywność, jest punktowana, a zsumowany wynik pozwala ocenić, czy czworonóg odczuwa ból oraz czy konieczne jest podanie mu środków przeciwbólowych.

Według informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie kanadyjskiej firmy technologicznej, program Tably, wykorzystując sztuczną inteligencję, w tym algorytm opracowany na podstawie powyższych badań, będzie w stanie zanalizować emocje odczuwane przez zwierzę na podstawie zdjęcia jego pyszczka.

Homar

Przykre wieści. Czworonożny policjant Homar odszedł na wieczną wartę

CZYTAJ DALEJ

"Prawie nieomylny algorytm"

Autorzy wynalazku przetestowali aplikację na setkach zdjęć z kliniki weterynaryjnej w Calgary. Twierdzą, że metoda jest skuteczna w 97% i w niedalekiej przyszłości będzie w stanie pomóc właścicielom oraz młodym lekarzom weterynarii w ocenie samopoczucia zwierząt. Jednocześnie zaznaczają, by nie polegać wyłącznie na wyniku, gdyż wciąż istnieje niewielki margines błędu.

Na obecną chwilę aplikacja mobilna jest dostępna wyłącznie dla posiadaczy telefonów z systemem iOS. Warto jednak zaznaczyć, że główną skargą obecnych użytkowników jest czas analizy zdjęcia i niechęć zwierzaków do współpracy.

Okazuje się, że aby algorytm zadziałał prawidłowo, konieczne jest, by kociak przez dłuższą chwilę spoglądał nieruchomo w obiektyw kamery. Jak łatwo się domyślić, właściciele humorzastych mruczków mogą mieć z tym duży problem.

Zobacz nagranie:

Źródło: focus.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Jak koty zachowują się przed śmiercią?

Czytaj więcej >

Koty

TOP 5 najbardziej uczuciowych ras kotów. To urodzone pieszczochy

Czytaj więcej >

Koty

Puma: największy z małych kotów

Czytaj więcej >

Koty

Czy koty śnią tak samo jak my?

Czytaj więcej >
Miauczący kot

Koty

Dlaczego kot miauczy w nocy? Odpowiedź nie jest wcale oczywista

Czytaj więcej >
unsplash/
Anton Lochov

Koty

Czy Twój kot ma zimne łapki? Sprawdź, czy coś mu dolega

Czytaj więcej >