Swiatzwierzat.pl
Lisiczka

facebook/Ekostraż

Potrącona lisiczka leżała na poboczu drogi. Kierowcy obojętnie przejeżdżali tuż obok

27 Września 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Przed kilkoma dniami pod Twardogórą doszło do kolizji nieznanego pojazdu z dziko żyjącym zwierzęciem. Młoda lisica leżała na poboczu drogi, dusząc się własną krwią. Mijający ją kierowcy nie kwapili się do udzielenia mu pomocy. Tylko jedna osoba zareagowała.

Ekostraż zamieściła na swoim profilu w mediach społecznościowych wpis, obrazujący obojętność ze strony sprawcy oraz świadków potrącenia dzikiego zwierzęcia. Nie sposób nie zauważyć, że uderzyło się w lisa. Na szczęście znalazła się osoba, której życie rannej istoty nie było obojętne.

Lisiczka została potrącono, cierpiała samotnie na poboczu

Dzięki reakcji lekarza weterynarii dr Monika Wojnar, która dostrzegła nieprzytomną lisiczkę, zwierzę nie skonało na poboczu drogi. Jak poinformowali przedstawiciele dolnośląskiej organizacji społecznej Ekostraż, młodą lisicę bez świadomości z licznymi obrażeniami ciała - w tym zniszczoną gałką oczną i połamaną przednią łapką, które składają się trudne do wyobrażenia cierpienie, przewieziono do kliniki. Na miejscu ustabilizowano ją farmakologicznie i obecnie znajduje się w komorze tlenowej pod ciągłą podażą tlenu.

BeFunky-collagew3hrbs (73)

Kot zaczął się dziwnie zachowywać. Miał być chory, prawdziwa przyczyna zaskakuje

CZYTAJ DALEJ

- Została prawostronnie uderzona przez samochód i pozostawiona bez pomocy na poboczu. Przykre, bo czas w takich sytuacjach odgrywa ogromnie ważną rolę, często ratuje życie. Zwłaszcza w przypadku rozwijającego się obrzęku mózgu - zaznaczają ratownicy zwierząt.

"Prawdziwa twardzielka, jak na lisa przystało!"

Zdaniem ekspertów uraz głowy jest bardzo poważny. Niemniej jednak czas przeżycia zwiększa szansę na to, że lisica wyjdzie z tego nieszczęścia cało i po okresie rekonwalescencji wróci na wolność.

Żadna instytucja publiczna nie finansuje działań na rzecz ratowania zwierząt takich jak lisy, które formalnie stanowią własność Skarbu Państwa. Z inicjatywy organizacji powstała zbiórka, by pokryć koszty leczenia rannej lisiczki. Zachęcamy wszystkich do wpłacania datków. Link do zbiórki pozostawiamy TUTAJ.

Jesień to czas migracji zwierząt, zachowaj ostrożność na drodze

Kolizje z dzikimi zwierzętami wcale nie należą do rzadkich, zwłaszcza w okresie jesiennych migracji na zimowiska. Policja oraz leśnicy ostrzegają, aby zachować szczególną ostrożność podczas podróży w pobliżu łąk, lasów, czy pól. Nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy może przydarzyć się nieszczęśliwy wypadek.

Chociaż polskie prawo nie nakłada żadnej kary ani grzywny za potrącenie wolno żyjącego zwierzęcia, które wyskoczyło na ulicę z zarośli, to ustawa o ochronie zwierząt określa zasady postępowania w odniesieniu do wszystkich otaczających nas stworzeń. Naszym obowiązkiem jest się zatrzymać, włączyć światła awaryjne i w pierwszej kolejności zabezpieczyć miejsce zdarzenie trójkątem ostrzegawczym. Za ucieczkę z miejsca zdarzenia bez udzielenia niezbędnej pomocy grozi kara grzywny.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Najbardziej niebezpieczne owady w Polsce. Uważaj, niektóre mogą mieszkać w twoim domu

W Polsce co prawda jadowitych stworzeń nie ma tak wiele, jak np. w Australii, co nie oznacza, że szanse na ich spotkanie wynoszą zero. Poznaj najbardziej jadowite owady występujące w Polsce! Przy napotkaniu tych owadów, lepiej zachować pewne środki ostrożności. Najlepiej się do nich nie zbliżać, ale jeśli dojdzie do konfrontacji i ukąszenia, warto wiedzieć, jakie mogą być konsekwencje.

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: Ekostraż

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Otwarte Klatki pokazały celebrytom nagranie z polskich ferm futrzarskich. Ich reakcje mówią wiele

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagranie z Bieszczad robi furorę. "Zobaczyć niedźwiedzia to jedno, ale go usłyszeć"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pytony mogą połknąć prawie wszystko? Badacze nie dowierzali, przeprowadzając sekcję zwłok

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Protest w centrum Warszawy. Koniec z mordowaniem zwierząt dla Louis Vuitton

Czytaj więcej >